מבזקיםמשפטי/פלילי

פרשיית סנדק: היועמ"ש מחזיר את תיק החקירה לפרקליט המדינה

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט השיב למשפחת סנדק כי תיק חקירת האירוע בו נהרג אהוביה סנדק ז"ל הוחזר לפרקליט המדינה. התשובה נשלחה לעו"ד אריאל עטרי שנשכר מטעם ארגון חוננו לייצג את המשפחה, לאחר ששלח ליועמ"ש בקשה למצות את הדין עם השוטרים עקב מענה הפרקליטות כי תיק החקירה הועבר לבחינתו של מנדלבליט.

עו"ד עטרי הגיב על החזרת תיק החקירה לידי פרקליט המדינה "מעבירים את התיק מיד ליד כאילו מדובר בתפוח אדמה לוהט. המשפחה דורשת חקירה וצדק".

לפני כחודש שלח עו"ד עטרי מכתב בקשה לפרקליט המדינה עמית איסמן, בבקשה להעמיד לדין את השוטרים בהקדם. בתגובה שהתקבלה ממשרד פרקליט המדינה לפני פחות מחודש, נכתב כי "עניין זה נמצא כעת בבחינה בפני היועץ המשפטי לממשלה".

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

לפיכך פנתה משפחת סנדק ליועמ"ש באמצעות עו"ד עטרי, בבקשה להורות על העמדת השוטרים האשמים במות בנם לדין. במכתב ליועמ"ש פירט עו"ד עטרי את השתלשלות האירועים באותו יום בו נהרג אהוביה ז"ל במהלך מרדף משטרתי, וכן שיתף את היועמ"ש בחששות המשפחה לגבי טיוח החקירה.

במכתב תואר כי "הוריו של אהוביה לא הסתירו, מן הרגע הראשון, את חששם מטוהר החקירה. לא בשל מותו של בנם, אלא בשל העובדה שהמחוקק הפריד בין המחלקה לחקירת שוטרים לבין המשטרה לאחר שנוכח בזליגת מידע מגורמי החקירה במשטרה לשוטרים חשודים. ובמקרים של שיבוש ראיות ותיאום עדויות במקרים בהם נחקרו שוטרים בחשד לביצוע עבירות פליליות."

"גם בענייננו היה קיים חשש מובנה לזליגת מידע לשוטרים החשודים בזמן הקריטי ביותר של החקירה. החקירה התנהלה כששוטרי מחוז ש"י שבו שירתו השוטרים החשודים היו מעורבים, עד מעל לראשם, באיסוף הראיות. מדי המשטרה אינם ערובה לשמירת חוק, ממש כפי שלבישת ציצית אינה מבטיחה שמי שלובש אותה שומר על חוקי המדינה או אפילו על מצוות התורה. משום כך, הם אינם זכאים ליחס שונה מצד גורמי אכיפת החוק", נכתב.

לטענת המשפחה, שחרור השוטרים שעות ספורות לאחר המקרה היה נורה אדומה ביחס לתהליך החקירה "העובדה שעוד בטרם התקררה גופתו של אהוביה ז"ל, החליטו חוקרי מח"ש, שידעו על ההיתכנות של האפשרות שמותו נגרם כתוצאה מפגיעת השוטרים, לשחרר את השוטרים לביתם ולאפשר תיאום עדויות הינה מקוממת. בעולם המקביל שבו אנו חיים, אזרחים שהיו נחשדים בגרימת מוות בפגיעה ברכב נוסע היו נעצרים ל-24 שעות ומובאים להארכת מעצר בפני שופט למחרת", הוסיף עו"ד עטרי.

בהמשך תיאר עו"ד עטרי כי חייהם של בני המשפחה התערערו לבלי שוב מאז הרצח, ובסוף מכתבו ביקש מהיועמ"ש מנדלבליט להורות על העמדת השוטרים לדין " לאור האמור, ומשעברה ההכרעה לכבודו, מבקשים אברהם ואיילת סנדק מכבודו להזדרז ולהורות על העמדת האשמים במותו של אהוביה ז"ל לדין".

כאמור, כעת השיב היועמ"ש מנדלבליט כי תיק החקירה הוחזר לידי פרקליט המדינה.

צילום: אלעזר ריגר

Back to top button