מבזקיםצבא וביטחון

האלוף סער צור הוא מפקד מערך התמרון והגיס הצפוני החדש

אלוף סער צור נכנס לתפקיד מפקד מערך התמרון והגיס הצפוני במקומו של אלוף יעקב בנג'ו, אשר יתחיל בקרוב את תפקידו כראש אגף התכנון ובניין הכוח הרב-זרועי. טקס החילופים נערך הערב (חמישי), במחנה "תל נוף" – מרום, בראשות ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, ובהשתתפות מפקד פיקוד הצפון, אלוף אמיר ברעם, מפקד זרוע היבשה, אלוף תמיר ידעי, מפקדים, חיילים, משפחות ומוזמנים נוספים.

האלוף סער צור הוא מפקד מערך התמרון והגיס הצפוני החדש
צילום: דובר צה"ל

מדברי מפקד פיקוד הצפון, אלוף אמיר ברעם: "בתחילת השבוע ציינו בלבנון 78 שנים לסיום המנדט הצרפתי וקבלת העצמאות הלבנונית. השנים האחרונות, בדגש השנה האחרונה מאז הפיצוץ בנמל ביירות, הן המורכבות ביותר שידעה מדינת לבנון ובתוכה חיזבאללה. המשבר הנוכחי בלבנון הוא החמור ביותר בתולדות המדינה מכיוון שהתושבים כולם – בני כל העדות, גם זו השיעית, בכל הגילאים והמעמדות – הם חסרי תקווה, וחשים שאין עתיד. ביום עצמאותה ה-78, מדינת לבנון היא מדינה חלשה, ענייה ונחשלת באשמת גורם מרכזי אחד – ארגון הטרור חיזבאללה ופטרונו באיראן. בחודש האחרון השלמנו תרגילים ואימונים משמעותיים במהלכם הגברנו מוכנות ללחימה בזירה הצפונית. אם תיאסר עלינו מלחמה, יפגוש חיזבאללה אגרוף פלדה מתמרן, התקפי ומכריע. אנו נפעל באחריות על פי חוק ובשיקול דעת, אך במידת הצורך נהרוס ביסודיות כל תשתית טרור, קרוב ורחוקה, מקומית או מדינתית, בסוריה ובלבנון. אנו נתמרן לאן שנידרש וננצח. בנג'ו, הובלת ובלטת לאורך כל שירותך, כמופת למקצוענות ולאיכות בלתי-מתפשרת. יותר משנתיים ביצרת וחיזקת את מערך התמרון ואת הגיס הצפוני, שמשרתיהם חולמים שלום אך ערוכים למלחמה. סער, אתה לוחם ומפקד עתיר ניסיון מבצעי, שיודע לשלב תבונה מבצעית ומקצוענות, לצד רגישות ולב חם לאנשיו. אנחנו סומכים עלייך שתוביל את מערך התמרון והגיס הצפוני להישגים רבים נוספים".

האלוף סער צור הוא מפקד מערך התמרון והגיס הצפוני החדש
צילום: דובר צה"ל

מדברי מפקד מערך התמרון והגיס הצפוני היוצא, אלוף יעקב בנג'ו: "עם סיום תפקידי בפיקוד על הגיס הצפוני, אני מבקש להודות לפקודיי בסדיר, ובפרט במילואים, כמו גם להודות למפקד הפיקוד, אלוף אמיר ברעם על השותפות ההדוקה בדרך להכנת הכוחות למלחמה ביום פקודה. עם סיום תפקידי בפיקוד על מערך התמרון, אני מבקש להודות לאנשיי בסדיר, למפקדי האוגדות, לקציני החיל ומפקדי היחידות על הנכונות והמאמץ לשנות ולהשתפר. העבודה עוד רבה מטבעה, והצורך לשמור על מוכנות ונכונות כוחות הצבא עוד גדול, אך כוחי וכוחינו אינו תם. ידעו אויבנו כי אני שייך לחבורה זו, שיום יום קמה בבוקר ולנגד עינייה צור ישראל ומורשתו. שהיא קמה יום יום בבוקר בתודעה שהיום מלחמה, והיא נכונה ומחוייבת לניצחון. היא עסוקה בדבר אחד ויחיד – להעמיד כוח מוחץ נוכח פני אויב ותחת אש שינצח באופן מובהק בכל מפגש. משרתי המערך והגיס הצפוני הם חבורה מופלאה ויש לי הזכות להיות חלק ממנה, לשרת ולהילחם לצידה. זוהי חבורה שעמלה יום יום להיות ראויה לחברה הישראלית על כלל גווניה, ממנה היא באה ואליה היא חוזרת. חברה שתיכון לעד במדינת ישראל. אני מבקש לאחל למפקד הנכנס, אלוף סער צור, ידידי, הצלחה בתפקידים אלו, ואין לי ספק שכך יהיה. אני מבקש במעמד זה להודות לרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי על המפקד שהוא בשבילי".

האלוף סער צור הוא מפקד מערך התמרון והגיס הצפוני החדש
צילום: דובר צה"ל

מדברי מפקד מערך התמרון והגיס הצפוני הנכנס, אלוף סער צור: "החל מהערב עומד אני לאחוז בשני תפקידים משמעותיים. האחד הוא מפקד הגיס הצפוני, האמון על הפעלת הכוח ביום פקודה בזירת לבנון, והשני הוא מפקד מערך התמרון הרב-זרועי והרב-מימדי, האמון על בניין הכוח. שני תפקידים המשלימים היטב האחד את השני. מפקדת הגיס היא מפקדה יעילה ואיכותית, המורכבת מאנשי מילואים שכל אחד ואחד ללא יוצא מן הכלל איש מקצוע ואוטוריטה בתחומו. המפקדה היא רזה אך איכותית ואיכות אנשיה היא שתקבע גם את איכות המלחמה. מערך התמרון המשולב הרב-זרועי והרב-מימדי הוא בעל פוטנציאל אדיר, ולא רק טכנולוגי. המערך הוא המצפן לבניין הכוח של היבשה והקטר המרכזי להשתנות. אני מבקש להודות בהזדמנות זו לידידי האלוף יעקב בנג׳ו, על היותו זה שפתח את הפתח והתחיל בשבירת הקירות הראשונים. אני בטוח בנג׳ו בהיכרותנו הארוכה, שתעשה זאת גם באגף התכנון ובניין הכוח הרב-זרועי ובצבא כולו. אני מבקש להודות לך הרמטכ״ל, רב-אלוף אביב כוכבי על שבחרת בי לתפקיד ונתת בי את האמון להיות שותף במטה הכללי".

האלוף סער צור הוא מפקד מערך התמרון והגיס הצפוני החדש
צילום: דובר צה"ל

קורות חייו של אלוף סער צור: נולד בשנת 1973 והתגייס בשנת 1991 לחיל השריון.
2002-2004 – שירת כמפקד גדוד סער בעוצבת ברק.
2004-2005 – שירת כסגן מפקד החטיבה המרחבית בנימין.
2005-2007 – שירת כקצין אגף המבצעים באוגדת יהודה ושומרון.
2008-2010 – שירת כמפקד חטיבת הזקן )חטיבה 8.)
2010-2012 – שירת כמפקד החטיבה המרחבית בנימין.
2012-2014 – שירת כמפקד עוצבת עקבות הברזל.
2014-2016 – שירת כראש מחלקת התכנון והארגון בזרוע היבשה.
2016-2017 – שירת כמפקד עוצבת סיני.
2017-2019 – שירת כמפקד המרכז לאימוני יבשה (במקביל לתפקידו כמפקד עוצבת סיני).
2019-2021 – שירת כמפקד עוצבת הפלדה.
אלוף סער צור בעל תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת בר-אילן ובעל תואר שני במנהל עסקים מהמרכז הבינתחומי בהרצליה. אלוף צור נשוי ואב לשלושה.

קורות חייו של אלוף יעקב בנג'ו: נולד בשנת 1971 והתגייס בשנת 1989 לחיל השריון.
2001-2003 – שירת כמפקד גדוד רומח בעוצבת סער מגולן.
2003-2004 – שירת כמפקד גדוד בקורס קציני יבשה בבה"ד 1 – בית הספר לקצינים.
2004-2006 – שירת כמדריך במכללה לפיקוד טקטי.
2006-2007 – שירת כראש ענף היבשה בזרוע היבשה.
2007-2009 – שירת כמפקד מרכז האימונים באש במתקן לאימוני יבשה.
2009-2011 – שירת כמפקד עוצבת סער מגולן.
2011-2013 – שירת כראש מחלקת המבצעים באגף המבצעים.
2013-2015 – שירת כמפקד עוצבת המפץ.
2015-2018 – שירת כמפקד עוצבת געש.
2018-2019 – שירת כראש חטיבת התורה וההדרכה באגף המבצעים.
2021-2020 – שירת כמפקד הגיס הצפוני וכמפקד מערך התמרון בזרוע היבשה.
אלוף יעקב בנג'ו בעל תואר ראשון ותואר שני במדעי המדינה מהאוניברסיטה העברית, וכן בעל תואר דוקטור להיסטוריה כללית מאוניברסיטת בר-אילן. אלוף בנג'ו נשוי ואב לשניים.

האלוף סער צור הוא מפקד מערך התמרון והגיס הצפוני החדש
צילום: דובר צה"ל
Back to top button