מבזקיםפוליטי / מדיני

אושר בקריאה טרומית: קנס כספי יושת על השחתת מודעות על רקע מגדר

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת חוק העונשין (תיקון – השחתת מודעות על רקע מגדר), התשפ"א-2021 של חברי הכנסת יוליה מלינובסקי, יבגני סובה ואלכס קושניר. בהצבעה שמית תמכו בהצעה 49 חברי כנסת מול 33 שהתנגדו והיא תועבר לוועדת הכנסת.

מוצע לקבוע כי במקרים שבהם מתבצעת השחתת מודעה או קלקול של שטר מטבע על רקע מגדרי ניתן יהיה להטיל בנוסף לעונש המאסר גם עונש של הקנס המנוי בחוק העיקרי, בסכום של 29,200 שקלים חדשים.

בדברי ההסבר נכתב: "לאחרונה מתרחבת תופעה של השחתת מודעות ברחבי המדינה בהן מופיעות דמויות נשיות. משחיתי המודעות משחירים ומטשטשים את הדמויות הנשיות המופיעות במודעות, אך אינם פוגעים בדמויות גבריות. התופעה מתרחשת גם ביחס לדמויות נשיות על שטרות כסף ומסמכים רשמיים – ומטרתה היא להדיר נשים מהמרחב הציבורי. השחתת תמונות נשים במרחב הציבורי היא מעשה אלים שמטרתו להעלים נשים, ולבטל את קולן ואת השפעתן. בבסיסו, המעשה מתייחס לנשים כאל מפגע ואובייקטים מיניים שצריך להסתיר. ההדרה וההסתרה של נשים והניסיון ליצור מרחבים 'סטריליים' מנשים היא משפילה, פוגענית ורוויה בשנאת נשים. הדרת הנשים הגיעה גם למערכת הבחירות האחרונה שבמהלכה היו מקרים מרובים של השחתת שלטי חוצות של מועמדות שהשתתפו בבחירות. ביטויים אלו מהווים פגיעה בזכות הבסיסית של נשים להיבחר, כמו גם בזכות – של נשים וגברים – לבחור, בטוהר הבחירות ובשוויון."

קראו גם:  בנק ישראל: שערים יציגים למטבעות חוץ –10/08/2022

במהלך הדיון הסוער התפתחו חילופי דברים בין ח"כ מלינובסקי לח"כ גפני.

ח"כ מלינובסקי: "כנראה שמה שמעניין אתכם זה לבנות פה מדינת טאליבן כי מה שהטאליבן עשה דבר ראשון כשהשתלט על אפגניסטן זה להשחית דמויות נשים במרחב הציבורי".

ח"כ גפני השיב: "יש מפלגה בכנסת שהמטרה שלה היא אחת – לא לאפשר לחרדים לחיות פה, מה זה השחתה על רקע מגדר? אין השחתות של כל מיני מודעות וכל מיני דברים שלא קשורים לעניין המגדר? כל החוקים שלהם זה נגד החרדים. אנחנו לא מכבדים נשים? איזו בושה זאת שעולה פה אנטישמית כזו, אנחנו טאליבן? זאת מפלגה אנטישמית, את אנטישמית."

ארכיון. צילום: דוברות הכנסת – שמוליק גרוסמן

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן