חוק החשמל עבר בקריאה טרומית במליאת הכנסת: "יש כאן מאבק לאומי על הקרקע"


חוק החשמל עבר בקריאה טרומית במליאת הכנסת: "יש כאן מאבק לאומי על הקרקע"

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת חוק התכנון והבנייה (תיקון – חיבור בתים לחשמל), התשפ"ב-2021 של חבר הכנסת ווליד טאהא. 63 חברי כנסת תמכו מול 29 שהתנגדו, וההצעה תועבר לוועתד הפנים להמשך הכנתה.

חדשות מבזק לייב - MivzakLive - גוגל חדשות - Google News

מוצע לקבוע כי יתאפשר חיבורם של מבני מגורים שנבנו ללא היתר לחשמל, מים וטלפון במידה והוגשה תוכנית מפורטת למוסד התכנון המייעדת את השטח למגורים. שר הפנים יוכל לאשר חיבור באזור כאמור אם התוכנית הוגשה על ידי משרד ממשלתי או שניתנה חוות דעת מתכנן המחוז כי תוכנית שהוגשה תואמת את הוראות התוכניות החלות באזור, או שהתוכנית כאמור הופקד.

בדברי ההסבר נכתב: "יישובים רבים בישראל, רובם יישובים ערבים, סבלו במשך שנים מהיעדר תכנון ובעקבות כך נבצר מהתושבים ביישובים אלה להוציא היתרי בנייה, דבר שגרם לעובדה שהם לא יכלו להתחבר לרשת החשמל, הטלפון או המים. ברוב המקרים אותם תושבים התחברו לרשתות אלה בסופו של דבר באופן פיראטי או לא חוקי. הצעת החוק נועדה בראש ובראשונה להבטיח שהחיבורים השונים יעשו באופן חוקי ובטוח. חיבורי החשמל הפיראטיים לדוגמה עלולים לסכן במידה רבה את התושבים. לפיכך, לפי הצעת החוק החיבור ייעשה באופן חוקי ובטוח ובהתאם לדרישות הבטיחות של חברת החשמל. הצעת חוק זו תביא פתרון לעשרות אלפי בתים שנבנו ללא היתר בנייה ואינם מחוברים לתשתית ראויה אשר מאפשרת רמת חיים נאותה, כזו המתאימה לישראל 2021."

ח"כ ווליד טאהא (רע"מ) אמר: "בשל מדיניות מכוונות ממשלות ישראל לדורותיהן לא דאגו לתכנן את הישובים הערביים. הגידול הטבעי חייב את האזרחים הערביים לבנות את הבתים שלהם ללא היתר, מה שקוראים לזה בנייה בלתי חוקית. אני טוען שמדיניות בלתי חוקית של היעדר תכנון היא זו שגרמה לאזרחים הערביים לבנות את הבתים ללא היתר. אני כיו"ר ועדת הפנים, נותן לנושא התכנון עדיפות עליונה ואנחנו רוצים לפתור את בעיית התכנון בחברה הערבית ולאפשר לכל אזרח ערבי שנמנע ממנו להוציא היתר לבית שלו, לעשות זאת באמצעות תכנון. אנחנו משקיעים בנושא הזה המון כסף. רע"ם בכל ההסכמים שלה דואגת שהכסף הדרוש יוקצה לטיפול בנושא."

השר במשרד האוצר חמד עמאר השיב בשם הממשלה: "עשרות אלפי בתים יתחברו לרשת החשמל כתוצאה מהמדיניות החדשה. אני מאמין שרוב הבתים שיחוברו לחשמל נמצאים על קרקע פרטית ולא ציבורית."

ח"כ בצלאל סמוטריץ' התנגד: "כאן נחשפת הצביעות מכיוון שבמשך עשרות שנים, הסיבה שלא בונים במגזר הערבי עם היתר בנייה היא כי לא מוכנים לקבל את הדרישות להפקעת אחוזים לשטחי ציבור. יש כאן מאבק לאומי על הקרקע וערבים בונים רק צמוד קרקע ולא ברומות כי הם רוצים עוד שטח. אתם מוכרים את המדינה לתנועה האסלמית, לתומכי טרור."

ח"כ יואב קיש (ליכוד) תקף: "לאן ברחה השרה איילת שקד? היא ובנט התקפלו מול כל הדרישות ההזויות של הרשימה האסלמית. בנט ולפיד מה ההתקפלות הבאה שלכם? עכשיו אתם מכשירים עשרות אלפי מבנים, גורמים לכך שהבנייה הבלתי חוקית תשלט על מדינת ישראל, הכל בשביל הכיסא. זו הפקרה ולא הסדרה".

יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, כתב בחשבון הטוויטר: ״ברור שהצבענו בעד חוק החשמל של הקואליציה, למרות שהפילו את החוק שלנו שאפשר חיבור לחשמל בלי שום תלות תכנונית. לא נפיל חוק שפותר בעיה אקוטית – גם אם אם הוא פותר רק 5% מהבעיה. נמשיך להאבק בשביל פתרון שיאפשר חיבור בטוח לחשמל לכל אזרח.״

צילום: תנועת רגבים

מעוניינים לכתוב אצלנו או לנהל טור משלכם? לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

0 0 votes
דרגו את הכתבה
Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments


0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
צילום: pixabay

כשהחברים שלכם יספרו לכם על ההטבה שהם קיבלו מאיתנו, אל תהיו מופתעים

הצטרפו עכשיו לרשימת המנויים שלנו

בחינם

אל תפספסו את ההזדמנות

* בלחיצה על "הצטרפות" אני מאשר/ת קבלת הודעות מחדשות מבזק לייב

דילוג לתוכן