מבזקים

אושר: סמכות בלעדית לדון בתיקי פשיעה כלכלית לבתי המשפט המחוזיים בתל אביב וחיפה

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני), בקריאה ראשונה את הצעת חוק בתי המשפט. בהצבעה שמית, תמכו 49 מול 43 שהתנגדו וההצעה תועבר לוועדת הכנסת. הוצע לעגן סמכות בלעדית לשופטי המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב ובבית המשפט המחוזי בחיפה לדון בעניינים כלכליים שיקבעו על ידי שר המשפטים.

בדברי ההסבר נכתב: "בהמשך להמלצות שפורטו בדוח מבקר המדינה, הוקם צוות לבחינת הרחבת הסמכויות של המחלקות הכלכליות לדון בתיקי פשיעה כלכלית. לפי המלצות הצוות, קיים צורך בטיפול בכשלים הקיימים כיום בניהול תיקי הפשיעה הכלכלית, ובהם תיקי מס ותיקי הלבנת הון, הפוגעים אנושות ביכולת ההרתעה של רשויות החוק. בייחוד הודגש משכם הארוך של הליכים אלה שנעוץ בפרק הזמן הארוך שבין שלב הגשת כתב האישום ועד לתחילת שמיעת הראיות, וכן פרק הזמן הממושך שבין שלב תחילת שמיעת הראיות בתיק ועד קבלת הכרעה שיפוטית. ממסקנות הצוות עלה כי כשל נוסף הפוגם בתפקוד המערכת, הוא הפער שבין מועד התפיסה ובין מועד החילוט, דבר שמביא לירידה ניכרת בשיעור החילוטים הסופי מתוך הכספים שנתפסו על ידי גופי החקירה."

קראו גם:  שר החינוך לשעבר הלך לעולמו בגיל 96, הנשיא ספד לו: "איש חזון ומעשה"

שר המשפטים גדעון סער: "זה חלק מהמהלכים שגם ישפרו את היכולת שלנו להתמודד עם הפשיעה המאורגנת. המערכה הכלכלית היא מאוד מאוד חשובה כדי להתמודד עם ארגוני הפשיעה; וכדי להגיע למצב שדנים ומתקדמים ונותנים גזרי דין באופן אפקטיבי ויעיל יחסית, אנחנו חייבים להעביר את זה – גם לייצר מיומנות של שופטים בסוגי התיקים המורכבים האלה".

אילוסטרציה. צילום: freeimages

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן