מבזקיםפוליטי / מדיני

השרה מיכאלי בנאום לזכר יצחק רבין: מפלגת העבודה ממשיכה את דרכו של רבין

יו"ר מפלגת העבודה, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, חה"כ מרב מיכאלי, נאמה היום במליאת הכנסת, בישיבה המיוחדת לציון 26 שנים לרצח יצחק רבין ז"ל.

דברי השרה מיכאלי: "אדוני יושב הראש, חברותי וחברי חברי הכנסת, חברי הנשיא ורעייתו, נשיאת ביהמ"ש העליון. משפחת רבין היקרה, תודה רבה לכם ולכן שאתן מתייצבות ומתייצבים כל שנה לפני כל מדינת ישראל כדי להנכיח את האישי ואת הפוליטי, חברי חוג 4 בנובמבר ממפלגת העבודה ששומרים על הגחלת. יצחק רבין היה ראש ממשלה מטעם מפלגת העבודה, הוא היה רמטכ"ל הניצחון המזהיר של 67, הניצחון האדיר שהגדיר את מדינת ישראל לטוב ולרע. יצחק רבין היה שר ביטחון פעמיים, היה האיש ששילח את מבצע אנטבה המדהים, ובכל זאת, רצח רבין התחיל ביום שבו היו מי שמצאו לנכון להודיע ולהגדיר שגיבור ישראל הזה הוא לא לגיטימי משום שהוא נתמך בקולות חברי כנסת ערבים. 26 שנה אחרי, אני גאה להיות יו"ר מפלגת העבודה שהיא שותפה מרכזית בקואליציה מגוונת – שיש בה שמאלניות וימנים, וחברי כנסת וחברות כנסת ממפלגה ערבית. אנחנו מתחילות ומתחילים את התיקון במקום הזה. יצחק רבין אמר כאן ב1992 בטקס כינון הממשלה שלו, "יהיה זה נכון להודות שבמשך שנים שגינו בהתייחסות לאזרחים הערבים". התיקון לאזרחים הערבים עדיין לא נעשה, הקואליציה הזאת מתחילה לעשות אותו. אבל השיקום שאנחנו זקוקות וזקוקים לו מההסתה, מהאלימות שהביאו לרצח, השיקום הזה עדיין נדרש והאחריות עלינו היא לעשות אותו."

קראו גם:  שריפה פרצה בדירה בבני ברק, אבא ו-12 ילדיו נפגעו קל משאיפת עשן

עוד הוסיפה השרה ואמרה: "בצד חילוקי הדעות האפשריים בין מרכיבי הקואליציה, בהיותה מגווני הקשת הפוליטית, מאחדת הממשלה החדשה תחושה הנטועה בימים אלה בעם, שזוהי שעת רצון, שעה של הזדמנויות גדולות אשר נעשה הכל כדי שלא להחמיץ אותן. יצחק רבין אמר זאת כאן ב1992, אני מתרגשת להרגיש בעצמי שהמילים האלה נכונות לנו גם היום. רצח רבין והאלימות שהביאו אליו סיכנו ומסכנות עדיין את הדמוקרטיה שלנו. הממשלה הזאת מתחילה את הצלת הדמוקרטיה שלנו, אבל זה לא מספיק. ההסתה נגד רבין התחילה בגלל שיצחק רבין, איש של אמת, הלך עם האמת שלו ואמר לציבור הישראלי את האמת הזאת. הוא אמר "אין אנו עוד בהכרח 'עם לבדו ישכון' ואין זה נכון שכל העולם נגדנו. עלינו להיחלץ מתחושת הבידוד האוחזת בנו כמעט יובל שנים, שאם לא כן נשאר אחרונים ובודדים בתחנה". יצחק רבין מעולם לא התקרבן. הוא מעולם לא התקרבן, לא ברמה האישית ולא ברמה הלאומית. הוא לא אפשר למדינת ישראל להתקרבן, הוא לקח אחריות – אמר ועשה. כבר ב-1994 יצחק רבין ביקר בעומאן שבמפרץ ודן שם עם הסולטן קאבוס על מים ועל השקייה. 26 שנה לפני הסכמי אברהם, ב1995 יצחק רבין כונן יחסים דיפלומטיים עם מרוקו לראשונה. ובמקביל, רבין היה הראשון להבין את הסכנה למדינת ישראל. ובלי להפחיד, ובלי לאיים הוא אמר – "ישראל ערוכה כבר זמן רב לנוכח סכנת קיומו של נשק גרעיני ואולם מציאות זו מחייבת אותנו למחשבות נוספות בדבר הצורך הדחוף בסיומו של הסכסוך הערבי-ישראלי ובשלום עם שכנינו".

קראו גם:  "טוב שבג"ץ הגן על ערכי מדינת ישראל ופסל את מדיניות שרת הפנים"

"רבין הבין שכדי להתמודד עם איראן, כן איראן, ישראל חייבת להיות בהסדר עם הטבעת הקרובה אלינו, להעביר את השכנות והשכנים אלינו קרוב אלינו, להיות איתנו בצד שלנו, לשמוט לאיראן את השטיח מתחת לקרקע ולא לאפשר לה להתבסס כאן מסביבנו. בשנים שחלפו מאז הרצח ומאז נזנח מתווה אוסלו והשלום האזורי, איראן הלכה והעמיקה את אחיזתה בטבעת הזאת. 12 שנות ההנהגה האחרונות חיזקו את איראן וקירבו את האיום שלה אלינו במקום לעשות את ההפך. יצחק רבין דיבר במונחי עשיית שלום, לא תהליך שלום, אלא עשיית שלום. רבין הבין והנחיל לכולנו את ההבנה שביטחון הוא לא רק כוח, אלא ביטחון הוא החוסן של החברה שלנו, של החינוך, של הרווחה, של הדמוקרטיה, של האחווה בנינו. זה, חברות וחברים המאבק הגדול שעדיין מונח לפתחנו. משום שהאיום הגדול ביותר על ישראל הוא הסכסוך הישראלי-פלסטיני בתצורתו הנוכחית. מבחינה דמוגרפית, מבחינה דמוקרטית, מבחינה מוסרית ומבחינה מעשית. זה הדבר ששואב את כל האנרגיה שלנו, זה הדבר שמגדיר אותנו כבר הרבה יותר מדי שנים." המשיכה מיכאלי את נאומה.

קראו גם:  כוחות משטרה פשטו על כפר כנא: 28 חשודים נעצרו ונתפסו אמצעי לחימה

בסיום דבריה אמרה שרת התחבורה: "יצחק רבין הציע לנו להשתחרר מהסכסוך הזה, הוא הביא לחיינו את האפשרות, את ההבנה ששלום וביטחון הם לא הפכים, להפך, הם משלימים. הביטחון שלנו יבוא מכך שנשתמש בכח העצום שלנו, של צה"ל, של השב"כ, של המוסד, של המדע, של הכלכלה, הכח שלנו במיוחד בתוך השכונה הזאת, כדי לעשות הסכמים עם השכנות והשכנים שלנו להעצים גם אותם, להרוויח מהחיבורים האלה. במלחמה יש מנצחים ומפסידים, בשלום כולם מנצחים אמר רבין. כולנו לומדות ולומדים בשנים האחרונות על בשרנו עד כמה במלחמה יש רק מפסידות ומפסידים, ויש לנו כל כך הרבה מה להרוויח ומה לנצח מלעשות עשייה של שלום. אנחנו, אנשי ונשות מפלגת העבודה מחויבות ומחויבים לדרכו של יצחק רבין, היום יותר מתמיד. ונעשה הכל כדי להחזיר את מדינת ישראל אל המסלול שיחזיר אותה לחזון הציוני של בית לעם היהודי שיש בו ביטחון שבא משלום, שרואה כל אזרחית ואזרח בשוויון מלא, שדואג לכל אזרחית ואזרח, ומאפשר לכל אחת ואחד לחיות לפי דרכו ואמונתו. החזון של מגילת העצמאות כפי שראה והוביל יצחק רבין. יהי זכרו ברוך."

צילום: לנס הפקות

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן