בריאותמבזקים

ניתוח נדיר הציל את חייו של עמרן בן ה-4 שנפצע אנוש בתאונת דרכים

חייו של עמרן בן הארבע, השתנו מן הקצה אל הקצה בעת שיצא עם משפחתו לטיול רגלי בעיירה בה הוא גר סמול לשכם. עמרן, ילד חיוני ובריא שאוהב לשחק ולהרכיב מכוניות, יחד עם אביו, לא ידע שהטיול שאליו התחנן כל כך לצאת באותו היום יסתיים בצורה כה טראגית. בעודו צועד עם משפחתו על שפת המדרכה רכב דוהר שהופיע במהירות של 130 קמ"ש, פגע בו והעיף אותו למרחק 30 מטר. כשהוא מוטל על הכביש, הוריו המבוהלים שהיו עדים למחזה הקשה ולא יכלו לעשות דבר, פינו אותו באופן מידי לבית החולים הקרוב בג'נין, שם הוענק לו טיפול ראשוני מציל חיים שכלל מתן 8 מנות דם. לאחר שיוצב מצבו, הוחל בבירור מקיף שבסופו אותרה פגיעה קשה ונדירה ביותר בעמוד השדרה הצווארי.

קראו גם:  אושר בקריאה שניה ושלישית: הצעת חוק להסדרת ענף הלולים

הפגיעות הקשות לא הותירו לו סיכויים רבים, והוא נזקק לטיפול ע״י צוות טראומה רב תחומי מנוסה. עמרן הועבר למרכז הרפואי שערי צדק לטיפולם המסור של צווות הטראומה, טיפול נמרץ ילדים ושל היחידה לבעיות עמוד שדרה בילדים ומנהלה ד"ר הראל ארזי.

לדברי הרופאים בשערי צדק עמרן הגיע לשערי צדק עם חבלה נדירה ביותר אשר סיכויי ההישרדות לאחריה נמוכים מאוד ובהתאם, ולכן, לא קיים מידע בספרות רפואית לגבי הטיפול הניתוחי בפגיעה מסוג זה בילדים כל כך קטנים.

הפציעה – הדמיה. צילום: דוברות שערי צדק

"היפרדות מלאה בין החוליות הצוואריות עם התרחקות של מעל 2 ס״מ, היא פגיעה אשר נדיר מאוד שמטופל ישרוד אותה". מסביר ד"ר ארזי. "התייעצנו עם מספר מומחים מהארץ ומחו״ל ואספנו דעות שונות לגבי אפשרויות הטיפול השונות. לציין שלאף אחד מהמומחים לא היה ניסיון עם מקרה כזה בדיוק. מאחר ופגיעה מסוג זה נדירה כל כך, לא קיימת מערכת לקיבוע ע״ש צווארי בילדים כל כך קטנים".

קראו גם:  אישום: הלם בפטיש בראשה של הרופאה בחוזקה ולא חדל חרף זעקותיה

לאחר דיון מעמיק שביצע ד"ר ארזי יחד עם מומחי עמוד שדרה מרחבי העולם, הוחלט לבצע ניתוח בגישה כפולה קדמית ואחורית כאשר מאחור, נעשה שימוש במערכת ייעודית של כבלים גמישים לעמוד השדרה ומלפנים בשתי פלטות קטנות שמיועדות בד״כ לקיבוע שברים בלסת.

לאחר הניתוח – הדמיה. צילום: דוברות שערי צדק

"במהלך הניתוח יכולנו לראות את חוט השדרה עצמו שנראה פגוע מאוד. הניתוח עבר בהצלחה ובסיומו קיבענו אותו בהלו-וסט (זו המסגרת שמחזיקה לו את הראש) כדי לשמור על הקיבוע הפנימי בפציעה הקשה. כשראיתי את עמרן מזיז את הידיים התרגשתי מאוד. סיכוייו לחיות לאחר פגיעה מסוג זה היו נמוכים לא כל שכן להזיז את ידיו. צפויה לו דרך ארוכה ומאתגרת שתכלול שיקום נשימתי ובהמשך שיקום תפקודי. אני שמח שהצלנו את פלג גופו העליון ומקווה שמצבו ילך וישתפר".

קראו גם:  בן 17 מירושלים מואשם בדקירה באמצעות מברג

אביו של עמרן, מוחמד, הוסיף: "אני לא האמנתי שנגיע ליום הזה. אין לי הרבה תפילות, רק שנעבור יום ביומו ושעמרן ימשיך להילחם. אנחנו מודים לצוות בשערי צדק שקיבל אותנו כל כך יפה ועל הניתוח שהשיב לו את היכולת לנוע וסיפק לנו תקווה גדולה להמשך הדרך הארוכה שעוד נעבור בדרך לשיקום".

עמרן שוחרר במצב יציב להמשך שיקום ומשפחתו מודה לרופאים בשערי צדק ולאל על הנס הגדול שהשיב להם את חייו של עמרן בחזרה.

דר ארזי, עמרן ואביו מוחמד. צילום: דוברות שערי צדק

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן