מבזקיםמשפטי/פלילי

ארגון חוננו מתריע: סכנת חיים בציר המרכזי בהר הזיתים בירושלים

כבר לפני למעלה מחודש התריעו בארגון 'חוננו' על חוסר האכיפה בציר המרכזי בהר הזיתים, "ראבעה אל עדוויה", ועל הסכנה האורבת מצד תושבי השכונה הערבים לכל נוסע יהודי באזור. ב'חוננו' ביקשו ממשטרת ירושלים להגביר את האכיפה במקום ולתפוס את החשודים באירועי התקיפה, אולם מאז רק התווספו נפגעים יהודים נוספים.

בשבוע שעבר זרקו תושבי השכונה הערבים אבנים לעבר מכוניתו של הרב שמואל אליהו, רבה של העיר צפת, וניפצו את שמשות הרכב. נהגו של הרכב נפצע כתוצאה מהרסיסים. אולם סיפור הפגיעה ברב אליהו אינו היחיד.

לפני כשבועיים נפצע א' באורח בינוני מזריקת אבנים בציר. א', בן 36 מביתר עילית נסע לבית הקברות בהר הזיתים לפי הוראות ה'וויז', כשלפתע הגיח לעברו מחבל והטיח סלע גדול בעוצמה בשמשת הנהג.

השמשה התנפצה לרסיסים, הסלע חדר לרכב ופגע ישירות בפניו של א'. הוא נחתך בשפתיו והחל שותת דם, שיניו הקדמיות נשברו והוא נזקק לטיפול מקיף, וזרועו נחבלה מהסלע. "בנס לא איבד א' שליטה על הרכב, ביצע פניית פרסה ונמלט מהמקום תוך שהוא מזעיק את כוחות המשטרה ומד"א. הוא פונה לבי"ח הדסה עין כרם והוגדר פצוע בינוני". א' נזקק לתפרים ושיקום ארוך. במצטבר העניק ארגון חוננו סיוע משפטי לעשרות אירועי תקיפה באזור, בחודשים האחרונים. בניהם בני זוג מאזור השרון, כשהאישה בהריון מתקדם, שניסו להגיע לכותל ונתקלו בלינץ' חמור. הם הותקפו ע"י כ30 פורעים שיידו לעברם בלוקים ואבנים. שמשות הרכב נופצו ובני הזוג נפגעו.

צילום: ללא קרדיט

תקיפה נוספת אירעה לזוג יהודים תושבי 'בית אורות', ולזוג מהעיר נתניה, שהותקפו באותו היום בהפרש של רבע שעה. יהודי מבוגר מהעיר בני ברק שהיה בדרכו לאזכרה משפחתית עם אחיו ובנו בן ה13 הותקפו באבנים. סלע ענק שחדר לרכב פגע בכתף הילד, ובלוק נוסף פגע באח הנהג.

עוד אירוע המטופל על ידי ארגון חוננו התרחש לפני כחודש. צעיר בשנות העשרים לחייו תושב פרדס חנה וחברתו הותקפו באבנים כשנסעו בואדי ג'וז. המוני פורעים השליכו על הרכב סלעים, אבנים וחפצי מתכת. שמשות הרכב נופצו, המחבלים שברו את המראות, ואך בנס הצליחו השניים להימלט. הנהג נפצע מהסלעים בידיו ובראשו, נגרמו לו חתכים מהשמשות שהתנפצו והוא נזקק לתפרים.

צילום: ללא קרדיט

אלו מקצת התקיפות שארגון חוננו מטפל בהן, וודאי ישנם אירועים נוספים שלא הובאו לידיעתו. לפי עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו די גם באירועים החלקיים הללו כדי לחשוף מהלך שיטתי וברור, הקורה יום אחר יום, ומסכן חיים.

"מדובר במקרה חירום, בו בכל יום שעובר נתונים יהודים לסכנת חיים מיידית, והמחדל זועק לשמיים, כאשר האירוע הבא ברור שיתרחש חלילה". כך כתב עו"ד בלייכר כבר לפני למעלה מחודש, והמציאות רק מוכיחה כי צדק.

"שוב ושוב יהודים שבאים לפקוד את הר הזיתים חווים חוויה אכזרית, אשר מותירה בגופם ובנפשם צלקות. באחריותכם לשים סוף לשגרה מדממת ומזעזעת זו", ביקש עו"ד בלייכר ממשטרת ירושלים, והוסיף "אבקש להגביר את השיטור באופן מיידי במקום, ולעשות כל שניתן על מנת לתפוס את החשודים בתקיפות ולהעמידם לדין".

Back to top button