כלכלהמבזקים

עיריית ת"א תשקיע בעשור הקרוב 100 מיליון ש"ח לשיפוץ 1,000 בתים משותפים בשנה

עיריית תל אביב-יפו מעלה הילוך את מאמציה לעודד בעלי בתים לשפץ את נכסיהם, ואישרה במועצת העיר חבילת תמריצים חסרי-תקדים לשיפוץ מבני המגורים. העירייה קבעה יעד של שיפוץ 1,000 בתים משותפים בשנה ויצירת מהפך בחזות מבני העיר תוך עשור, כאשר העירייה תשקיע במהלך 100 מיליון ש"ח. על ביצוע התכנית אמונה חברת "עזרה ובצרון", האמונה על הובלת ההתחדשות העירונית בעיר.

התמריצים המוגדלים הם רק צעד אחד בתכנית העירונית, אשר שמה לה ליעד לעבור מגישה של שנים שיפוצים ספורדיים ונקודתיים – לגישה של תחזוקה מקיימת. במרכז המדיניות העירונית יוצב ההיבט הקהילתי, הכולל את חיזוק תחושת השיתופיות בבית המשותף. על פי מחקרים שניתחה העירייה, תחושת השייכות והרצון להשקיע בסביבת המגורים עולה ככל שהתושבים חשים כי קשריהם הקהילתיים חזקים וחיוביים. לצד התמריצים, העירייה תאשר בחודשים הקרובים סל כלים נוסף הכולל גם הגברת אכיפה, יצירת סטנדרט שיפוץ אחיד ועוד.

במסגרת חבילת התמריצים החדשה, כל בעל דירה יוכל לקבל מענק כספי בסך 5,000 ₪ לביצוע השיפוץ, אשר יינתן לאחר תחילת ביצוע העבודות. בנוסף, 50 הבניינים הראשונים בכל שנה שיפנו לקבלת מענק, ייהנו מהטבה מיוחדת בדמות מימון פרויקט קהילתי בשווי של עד 10,000 ש"ח ברכוש המשותף. פרויקט זה יכול לכלול הקמת גינה, אבזור מחסן משותף, אבזור חדר אופניים ועוד. זאת ועוד: מבנים אשר יקבלו דרישה לשיפוץ לפי חוק העזר העירוני, יקבלו מענק כספי בגובה 20,000 ₪ לבניין, בכפוף לתחילת ביצוע תוך שישה חודשים.

עיריית ת"א תשקיע בעשור הקרוב 100 מיליון ש"ח לשיפוץ 1,000 בתים משותפים בשנה
בוגרשוב 83 – לפני. צילום: דורון סהר
עיריית ת"א תשקיע בעשור הקרוב 100 מיליון ש"ח לשיפוץ 1,000 בתים משותפים בשנה
בוגרשוב 83 – אחרי. צילום: דורון סהר

עוד הוחלט, כי העירייה תסייע לוועדי בתים להתמודד עם סרבני שיפוץ, ובכל בניין שבו קיימת הסכמה של 70% מבעלי הנכסים לביצוע השיפוץ – העירייה תממן באופן זמני את חלקם של הסרבנים, כך שהשיפוץ לא יתעכב. על ביצוע התכנית אמונה חברת "עזרה ובצרון", האמונה על הובלת ההתחדשות העירונית בעיר.

תמריצים אלו מצטרפים למהלך העירוני למענקים כפולים בשכונות דרום ומזרח העיר, שעליהם הכריזה העירייה לאחרונה. מענקים אלו כוללים מענק של עד 10,000 ₪ לכל בניין בשכונות המוגדרות, ובנוסף, מענק רווחה אשר זכאים לו כל בעלי הנכסים להם הקלה בארנונה מעל 40% ומתגוררים בשכונות אלה בדרום העיר וביפו. בנוסף לתמריצים, מעניקה העירייה אפשרות להלוואה של בין 31,000-52,000 ₪ ללא כל ריבית או הצמדה.

במסגרת סקר שערכה לאחרונה התאגיד העירוני המופקד על תהליכי התחדשות עירונית "עזרה ובצרון" בנושא השפעת השיפוץ החיצוני על שווי הנכס, עלה כי ערך הדירות בבתים משופצים עלה בממוצע ב-3.4%. המחקר בוצע על ידי פירמת לוקר-שמעון כלכלה ושמאות מקרקעין בלמעלה מ-200 בניינים ששופצו בסיוע "עזרה ובצרון" בין השנים 2016 -2020.

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, אמר: "התוכנית החדשה משנה את כללי המשחק. אחרי שני עשורים בהם ביצענו שדרוג כולל בתשתיות הציבוריות – במדרכות ובכבישים, בשדרות ובפארקים, בהקפדה על ריהוט הרחוב ועל נראות המרחב הציבורי – נפעל נמרצות כדי שגם בעלי הבתים יתחזקו וישפצו כראוי את הבתים שברשותם. לא מדובר באסתטיקה בלבד – למרות שזו אינה מילה גסה; אלא בערך עירוני אמיתי: החזות הניבטת אל המרחב הציבורי מחזירה אזורים שלמים בעיר לתושביהם, תורמת לחיי קהילה תוססים, מעלה את אטרקטיביות הרחוב העירוני ובכך תורמת לעסקים ולמסחר, ומגבירה את תחושת הביטחון האישי והמשילות. וכן – היא גם אסתטית, ומייצרת ערך לדיירים ולבעלי הבתים."

עיריית ת"א תשקיע בעשור הקרוב 100 מיליון ש"ח לשיפוץ 1,000 בתים משותפים בשנה
בוגרשוב 86 – לפני. צילום: דורון סהר
עיריית ת"א תשקיע בעשור הקרוב 100 מיליון ש"ח לשיפוץ 1,000 בתים משותפים בשנה
בוגרשוב 86 – אחרי. צילום: דורון סהר

מנכ"ל "עזרה ובצרון", אלי גינזברג, ציין: "התמריצים המוגדלים הם פריצת דרך נוספת לקדם את השיפור הנדרש בחזות העיר. סדרת פתרונות המימון שהובילה העירייה מאפשרת לכל בעל דירה בעיר לצאת לדרך ולשפר את סביבת מגוריו. ניתן לראות בבירור שלמהלך יש תמורות מידיות, גם בהעלאת ערך הנכס, וגם ביצירת סביבת מגורים נעימה ומזמינה בשכונה".

סמנכ"ל התחדשות עירונית בעזרה ובצרון, אדר' גיליה ברגר קוליץ אמרה כי "כיום, אחרי הקורונה, אנחנו רואים עלייה בדרישות השיפוץ וההתחדשות בכלל בבית המשותף. תושבי העיר מבינים את הערך שיש ביצירת בית משותף נעים לכולם. ב"עזרה ובצרון" יצרנו שירות כולל שמעביר את הכוח לידיים של הדיירים, מהתחדשות עירונית מאסיבית ועד התחדשות עירונית רכה של שיפוץ חזיתות. במחלקת "בית פלוס", העוסקת בשיפוצים ושינוי חזותי, תושבי העיר יוכלו למצוא את כל מה שהם זקוקים לו להתחדשות ושיפוץ, מאנשי מקצוע איכותיים, דרך מימון והטבות, טיפול בסרבנים, ועד ליווי מלא עד לסיום השיפוץ".

Back to top button