בריאותמבזקים

חדש בסורוקה: בדיקה לאבחון סרטן הערמונית באמצעות "ביופסיית פיוז'ן"

מדי שנה, מבוצעות בישראל כ-5,000 ביופסיות לאבחון מקרים של סרטן הערמונית, רובן נעשו בעבר בשיטת אולטרה-סאונד טרנס-רקטלי שהחלו בה בשנות ה-80.

במרכז הרפואי סורוקה מבוצעת "ביופסיית פיוז'ן" בגישה טרנספרניאלית (העברת המחט בחיץ בין הנקביים) תחת הרדמה כללית. שיטה טכנולוגית חדשנית מהמתקדמות ביותר שזמינות כיום בתחום לאבחון סרטן הערמונית. השיטה המאפשרת דגימה מוכוונת במקרים שבהם קיים חשד למחלה על פי ממצאי הדמיית MRI של ערמונית שנעשית קודם לכן.

מכשיר ה- MRI-US FUSION, עושה שימוש בתמונות שהתקבלו מהדמיית MRI, לצורך ביצוע ביופסיה מונחית אולטרה-סאונד, הבונה מודל תלת ממדי של הערמונית ובתוכו הנגע החשוד. מודל זה מוזן לתמונת האולטרה-סאונד בזמן אמת ושימוש במכשיר מאפשר לקיחת דגימה מדויקת מהאזור החשוד, במיוחד כשהמטופל תחת הרדמה כללית שמונעת כל תזוזה ומאפשרת דיוק רב בלקיחת הדוגמיות.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

לתהליך אבחון זה שותפים כמה מומחים: רדיולוג, מומחה לפענוח MRI של הערמונית, מרדים ואורולוג מומחה לביצוע הביופסיה שבה נלקחות דגימות רקמה קטנות ופתולוג שמבצע את האבחון במכון לפתולוגיה לאחר מכן.

פרופ' ניקולא מבג'יש מנהל המחלקה האורולוגית בסורוקה, אמר: "השימוש בגישת אולטרה-סאונד MRI-US FUSION הוא חדשני ופורץ דרך. בפרוצדורה זו של ביופסיה מכוונת MRI הדיוק מרבי והיא מתאימה למטופלים עם ממצאים ב MRI ואלו שכבר עברו ביופסיה קודמת תקינה של הערמונית, אבל נדרשים לבצע את הבדיקה פעם נוספת בשל חשד למחלה או לצורך מעקב אחרי סרטן ערמונית בעל מדדי סיכון נמוכים. חשוב להדגיש שבגישה טרנסרקטלית וללא הרדמה הדיוק פחות אופטימלי. זאת ועוד, ישנם אזורים בערמונית שלא ניתן להגיע אליהם דרך הרקטום אלה רק דרך חיץ בין הנקביים, כגון בחוד ובחלק קדמי של הערמונית. חשוב להדגיש שבשיטה זאת אחוזי הזיהומים פחותים לאין ערוך בהשוואה לביופסיה המבוצעת דרך הרקטום. הכנסת הטכנולוגיה לסורוקה, לראשונה בנגב, מאפשרת למטופלים רבים לקבל את הטיפול המיטבי קרוב לביתם. מאות מטופלים כבר עברו את הביופסיה בהצלחה בשיטה זו".

חדש בסורוקה: בדיקה לאבחון סרטן הערמונית באמצעות "ביופסיית פיוז'ן"
צילום: דינה פרנקל סורוקה
בתמונה: ד"ר יוסים איגור ופרופ' ניקולא מבג'יש מנהל המחלקה לאורלוגיה בסורוקה בשימוש  במכשיר MRI-US FUSION

Back to top button