חדשות הארץ

הנשיא היוצא ריבלין: אין לי ספק שאתה, אדוני הנשיא, האיש הנכון למשימה

טקס קבלת הפנים לנשיא המדינה יצחק הרצוג נערך הערב (רביעי) כאשר נשיא המדינה האחד עשר יצחק הרצוג התקבל בבית הנשיא בשלוש תרועות כבוד, אשר פתחו את טקס החילופים הראשון שהתקיים אי פעם במשכן נשיאי ישראל שבירושלים. הנשיא הנכנס הרצוג, סקר את מסדר הכבוד הצה״לי וקד לדגל הלאום. ברחבת מאה שערים, קיבל את פניו נשיא המדינה היוצא ראובן (רובי) ריבלין ויחד נכנסו השניים אל קבלת הפנים הרשמית באולם בית הנשיא. לאחריה, עברו אל הטרקלין, שם הציג הנשיא היוצא את צוות היועצים הבכיר לנשיא הנכנס. בפעם האחרונה כנשיא המדינה, נשא את דבריו הנשיא העשירי ראובן (רובי) ריבלין, ולאחריו נשא את דבריו לראשונה כנשיא המדינה, הנשיא האחד עשר יצחק הרצוג.

צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב

מדבריו של הנשיא העשירי ראובן (רובי) ריבלין: "מכובדי, הנשיא הרצוג השני, Herzog the Second. נשיאה האחד-עשר של מדינת ישראל! ראש המדינה היהודית והדמוקרטית, "האזרח מספר אחת". ברוכים הבאים או אולי מוטב לומר, ברוכים השבים, אל בית הנשיא, הוא בית העם בישראל. כילד, חלמתי על דגל ישראל המונף אל על אל ראש התורן. גם היום, משהפך החלום למציאות, אני לא מפסיק להתרגש מהנס הזה שקרה לנו, להוקיר ולהעריך כל הזדמנות שיש לנו לקיים את כללי הטקס, כללי הממלכתיות, שניסחנו לעצמנו. דווקא בתקופה הזאת, שבה נדמה כאילו הכל הפך פוליטי והממלכתיות "יצאה מהאופנה", אין משימה דחופה יותר מאשר לאחוז באותם הסמלים, ההסכמות והרגעים שמצויים בלב הישראליות."

צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב

הנשיא היוצא ריבלין המשיך: "אלה שבזכותם עולה בידינו לספר את הסיפור שלנו – לא רק לאחרים, אלא גם לעצמנו, לילדינו, ולילדים של ילדינו. סיפור של צמיחה מתוך חורבן, סיפור של זיהוי הזדמנויות מתוך האתגר, סיפור של חלוציות, חלום והגשמה, של חברה אחת המורכבת ממגוון עצום של קהילות ומגזרים, שלמדו לעבוד יחד, כתף אל כתף, למען מטרה משותפת, בניין הבית שלנו. רק אם נשכיל להוסיף ולספר את הסיפור הזה, סיפור שיש בו מקום לכלל שבטי ישראל, יהודים וערבים, חילונים דתיים וחרדים, מימין ומשמאל, אזרחי ישראל ויהודי התפוצות, נוכל לעמוד באתגרים שרובצים לפתחנו. אין לי ספק שאתה, אדוני הנשיא, האיש הנכון למשימה ואני מאחל לך, בכל ליבי, שתצליח בכך."

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן
צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב

הנשיא היוצא פנה ואמר: "מכובדי, ילדיי ונכדיי האהובים, עובדי המשכן היקרים, המשכן שהפך לביתי בשנים האחרונות. לפני שבע שנים נכנסתי אל הבית הזה בחיל ורעדה, חש על כתפי את כל כובד משקלה של האחריות הכרוכה בתפקיד נשיא המדינה. במהלך שבע השנים הללו עשיתי כל שביכולתי כדי למלא את התפקיד נאמנה לפי ראות עיני. בארץ ובחו"ל, בבית הנשיא בירושלים, ובכל קצווי המדינה. פגשתי את עם ישראל על כל גווניו המופלאים. זכיתי להצדיע למצוינים שבקרבנו ולחבק את מי שנשארו מאחור. היו פעמים שפגעתי והיו פעמים שנפגעתי מחצי הביקורת. על כל צעד ושעל, בשכבי ובקומי, טובת המדינה והעם בישראל היו לנגד עיניי. אני מתפלל שעשיתי מספיק. באתי מקרבו של העם האהוב והיקר הזה, העם קשה העורף והנפלא. מקרב העם בישראל באתי והיום, אל העם אני שב. כן נכנסתי, נכנסנו, לכאן כשניים והיום אני יוצא מכאן לבד, אך לא בודד."

צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב

הנשיא היוצא סיים בדברים אלה: "כבוד הנשיא, לפני כך וכך שנים בבר המצווה שלי זכיתי לקבל ברכה מסבך, הרב הראשי לישראל הרב ד"ר יצחק אייזיק הלוי הרצוג. עתה, כאזרח מן השורה, הרשה לי לברך אותך בכל לבי בברכת הדרך, במילות הברכה, אותם טבע סבך יחד עם ש"י עגנון, המילים שהיו לנו לתפילה. "אָבִינוּ שֶׁבַּשָּׁמַיִם, צוּר יִשְׂרָאֵל וְגוֹאֲלוֹ, בָּרֵךְ אֶת מְדִינַת יִשְׂרָאֵל, רֵאשִׁית צְמִיחַת גְּאֻלָּתֵנוּ. הָגֵן עָלֶיהָ בְּאֶבְרַת חַסְדֶּךָ, וּפְרֹשׁ עָלֶיהָ סֻכַּת שְׁלוֹמֶךָ, וּשְׁלַח אוֹרְךָ וַאֲמִתְּךָ לְרָאשֶׁיהָ, שָׂרֶיהָ וְיוֹעֲצֶיהָ, וְתַקְּנֵם בְּעֵצָה טוֹבָה מִלְּפָנֶיךָ". לו יהי. תודה רבה."

צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב

עם תום הדברים, נפרד נשיא המדינה העשירי ראובן (רובי) ריבלין מבית הנשיא ועזב אותו.

Back to top button