חדשות הארץ

בדרך לשיא גינס: הפלפל הגדול ביותר צמח במושב עידן בערבה התיכונה

שיא עונת גידול הפלפלים בערבה התיכונה והתכונה רבה. בתהליך מיון הפלפלים המובאים על ידי החקלאים למיון, בבית האריזה "אורקה" במושב עידן בערבה התיכונה, לקראת משלוח לבתי השיווק בעולם- נדהמו לגלות, פלפל ענק במשקל של 0.555 ק"ג.

שוהם בן עזוז מנהלת בית האריזה "אורקה" בעידן אומרת: "הפלפל הענק, הגיע מהחממה של החקלאי הוותיק והמצטיין, מוטי לוי. אנחנו ממיינים כאן 40 טון פלפלים ליום, שמגיעים משבעה משקים חקלאיים, כך שיש כאן הרבה עבודה מאומצת. במהלך המיון אנו מעבירים בקפידה ועדינות, במסוע ממוחשב מיוחד, כל פלפל ופלפל העובר הגדרות תקנים, לקראת המשלוחים לאירופה, רוסיה וארה"ב. קיימת הקפדה על כלל התקנים המחמירים של האיחוד האירופי. המחשב שלנו התריע, כי הפלפל חריג במשקל וגודל, שאף לא הצליח לעבור במערך המיון, מיד בדקנו ושקלנו אותו שוב ונדהמנו מהמשקל הגבוה מעל חצי ק"ג! אין ספק שמגיע לו שיא גינס" אומרת שוהם.

משקל ממוצע של פלפל נע סביב ה- 250 גרם. הפלפל הגדול האחרון שנשקל היה בשנת 2013 בעין יהב, ומשקלו הגיע לחצי ק"ג. וגבר עליו הפלפל של מוטי ללוי מעידן שצמח למשקל של מעל חצי ק"ג!

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן
הפלפל מהערבה בדרך לשיא גינס. צילום: בית אריזה "אורקה" עידן

הפלפלים מהערבה נחשבים למובחרים, הודות לשילוב של התנאים האופטימליים לגידול ירקות בערבה. הירקות גדלים במבנים סגורים ומוגנים של חממות, בתי רשת ומנהרות. המים להשקיה הם משאיבה מקומית בלבד ברמת מליחות גבוהה יחסית למים בשאר הארץ, התורמת לאיכות ולטעם המיוחד של הירקות. עונת גידול הירקות בערבה הינה בעיקר בחודשי החורף, בתקופה בה בארצות הגידול אין גידול ירקות. החקלאים נעזרים לאורך השנים, במחקרי מו"פ ערבה תיכונה וצפונית, לניצול יתרונם היחסי ומיקומם בלב המדבר, בשעות אור רבות וטמפרטורות גבוהות רוב השנה, ומצליחים לגדל ירקות דווקא בחורף.

חקלאי הערבה התיכונה מגדלים כיום פלפל על שטח של- 10,500 דונם, עם יבול מובחר של מעל 120 טונות פלפל בעונה, העומדים בתקנים המחמירים של האיחוד האירופי, לגודל, צורה, בריאות ועוד. רוב היבול מיועד לייצוא לארצות אירופה, רוסיה וארה"ב וחלקם לשווקים בישראל.

וטיפ מחקלאי הערבה התיכונה- בפלפל אדום אחד יש יותר ויטמין C מאשר בתפוז!

2 תגובות

Back to top button