פוליטי / מדיני

סערה בכנסת: ח"כים מהמשותפת ביקשו להישבע אמונים "בשם הגזענות והכיבוש"

מליאת הכנסת קיימה היום (שלישי) את ישיבת הפתיחה של הכנסת ה-24, במסגרתה הצהירו אמונים 120 חברי הכנסת שנבחרו לכהן בה. הישיבה התקיימה בנוכחות נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ונציגי משפחותיהן של חברי הכנסת.

חוליית מחצרצים מתזמורת צה"ל השמיעה שלוש תרועות כבוד לנשיא המדינה שפתח את הישיבה, נשא דברים ואמר בין היתר: "אם לא נשכיל למצוא מודל עדכני של ישראליות עכשווית שנותנת מקום לכל אחד ואחד משבטי ישראל, כך התרעתי אז כשהצבתי מראה בפני החברה. אם לא נשכיל למצוא מודל של שותפות שיאפשר לנו לחיות כאן יחד, מתוך כבוד הדדי זה לזה, מתוך מחויבות האחד לשני, וערבות הדדית אמתית, חוסננו הלאומי יעמוד בפני סכנה של ממש.

היום, אני ניצב מול פרלמנט שפיזר את עצמו ארבע פעמים בתוך פחות משנתיים. פרלמנט שוויתר פעם אחר פעם, על הזכות לתת אמון בממשלה. המחלוקות, החוצות את החברה שלנו, הן מחלוקות של אמת. רבות מהן הן מחלוקות "לשם שמים". אך לעיתים יש חובה להכריע גם במחלוקות קורעות, קשות, כואבות."

הנשיא ריבלין הזמין את יו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין להצהיר אמונים והעביר לו את ניהול הישיבה. מזכירת הכנסת ירדנה מלר הורוביץ הכריזה על הקראת פרק קכ"ב מתהילים. יו"ר הכנסת יריב לוין יזם מסורת חדשה לפיה בכל השבעה של כנסת חדשה, יוקרא פרק תהילים מספר בעל חשיבות היסטורית. מר איזי מן קרא את הפרק מתוך ספר תנ"ך נדיר בן 130 שנה, ששרד את השואה ושימש את המשורר והמחנך יצחק יחיאל קצנלסון, שלימד בעזרתו תנ"ך בסתר במחנה הריכוז. לאחר מיכן הושמעו קטעים מההכרזה על הקמת מדינת ישראל בקולו של דוד בן-גוריון, מיום ה' באייר התש"ח – 14 במאי 1948.

לאחר מיכן יו"ר הכנסת יריב לוין נשא דברים ואמר בין היתר: "אזרחי ישראל אמרו את דברם. הקולות נספרו והמושבים בכנסת חולקו. לכאורה תם, אך ספק רב אם נשלם. ארבע מערכות בחירות בתוך כשנתיים. מעבר לנזק שיש בכך לתפקודה השוטף של המדינה בכל התחומים, טמונה בכך גם סכנה גדולה לאובדן אמון הציבור במערכות השלטון, ובשיטה הדמוקרטית עצמה.

חסרונותיה של הדמוקרטיה רבים, ובהם גם הקושי להגיע להסכמה שתאפשר כהונה ארוכה ויציבה של מוסדות השלטון הנבחרים. אך הדמוקרטיה הייתה, ועודנה, טובה בהרבה מכל שיטה אחרת. היא טובה משלטון טוטליטרי של גנרלים, הרומסים בכח הזרוע את רצון העם. היא טובה משלטון של פקידי ציבור, המשתמשים בכחם כדי להשפיע על זהות הדרג הנבחר ולסכל את מדיניותו. היא טובה משלטון השופט, המתערב בחוסר סמכות בחקיקה ובפרט בחוקי היסוד. על הכנסת לעמוד על משמר מעמדה. על משמר הדמוקרטיה.

חוסר היציבות שאנו עדים לו מעצים זאת אף יותר. דווקא משום כך, האחריות המוטלת עלינו להשיב את היציבות ולהקים ממשלה, היא גדולה במיוחד. ישראל זקוקה לממשלה, ישראל זקוקה לממשלה יציבה."

בסיום דבריו הקריא יו"ר הכנסת בפני חברי הכנסת את נוסח הצהרת האמונים: "אני מתחייב לשמור אמונים למדינת ישראל ולמלא באמונה את שליחותי בכנסת", וכל אחד בהקראת שמו אמר "מתחייב/ת אני". הצהרתם של חברי הכנסת סמי אבו שחאדה, עפר כסיף, איימן עודה, ועאידה תומא סלימאן אינה תקפה משום שחרגו מנוסח ההצהרה וביקשו להישבע בשם "הגזענות והכיבוש".

הישיבה נחתמה בשירת התקווה.

סערה בכנסת: ח"כים מהמשותפת ביקשו להישבע אמונים "בשם הגזענות והכיבוש"
צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב
Back to top button