פוליטי / מדיני

התנועה לאיכות השלטון: למנות לאלתר מינויי קבע במקום השרים שכהונתם פקעה

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (שלישי) לראש הממשלה, בנימין נתניהו ולשר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ בעניין פקיעת כהונתם הקרובה של שרים בממשלת ישראל אשר מכהנים בתפקיד מילוי מקום, ובדרישה לפעול לאלתר לאיוש המשרדים במינויי קבע, עובר למועד הפקיעה.

במכתבה כותבת התנועה כי "בימים אלו נמצאת ממשלת ישראל במשבר שלטוני חמור וחסר תקדים, במסגרתו מספר משרדי ממשלה, וביניהם משרד המשפטים, נמצאים וחלקם עתידים להימצא, ללא שר העומד בראשם. למותר לציין כי מצב תקדימי זה מסוכן לשיטת המשטר הישראלית ועלול לגרום לנזק עצום לאותם משרדים, אשר יוותרו ללא שרים שיובילו אותם ויפעילו את סמכויותיהם על פי חוק, בעוד הסמכויות אשר ניתן להאציל לידי הדרג המקצועי הינן מוגבלות. "

עוד נכתב: "כהונתם של ממלאי מקום שר התקשורת והשר למשאבי מים והשכלה גבוהה פקעה זה מכבר, וטרם מונו למשרדים אלה שרים במינוי קבע. יתירה מזו, בשבועיים הקרובים עתידה לפקוע כהונתם של שלושה שרים נוספים המכהנים כממלאי מקום, לרבות המשרד לשוויון חברתי, משרד המדע והטכנולוגיה, ואף משרד המשפטים. "

בתנועה לאיכות השלטון טוענים כי "איוש תפקיד שר המשפטים הינו קריטי להמשך תפקוד כלל המערכת המשפטית נוכח מהות תפקידיו וסמכויותיו, לרבות סמכויותיו בתחום אחריותו על מערכת בתי המשפט וההוצאה לפועל, תחום האכיפה ופרקליטות המדינה, יוזמות חקיקה ראשית וחקיקת משנה מטעם משרד המשפטים, ותפקידיו במסגרת וועדות השרים בהן הוא חבר, ובראשן וועדת השרים לענייני חקיקה בה הוא מכהן כיו"ר הוועדה. "

בתנועה מדגישים כי "הותרת משרד המשפטים ללא שר תוביל ל"שיתוק" משרד המשפטים, באופן אשר ישפיע באופן קריטי הן על מערכת המשפט בישראל והן על המשק כולו, קל וחומר בעידן וירוס הקורונה. לפיכך, אין לאפשר מצב דברים זה. "

בתנועה לאיכות השלטון מרחיבים כי "יודגש כי תפקידכם הינו לפעול לטובת האינטרס הציבורי ולהניח בצד מחלוקות ואינטרסים פוליטיים שלא מן העניין, קל וחומר בתקופה זו בה מדינת ישראל מתמודדת עם משבר הקורונה. אי לכך, הנכם נדרשים לפעול תוך מנהיגות אחראית, לשים את טובת הציבור הישראלי לנגד עינכם ולפעול למינוי מינויי הקבע באופן מיידי בטרם יפקעו כהונות השרים ממלאי המקום, ובפרט טרם תפקע כהונתו של מ"מ שר המשפטים, בני גנץ. "

לסיום נכתב: "אשר על כן ובנסיבות חריגות אלה, נבקש כי תפעלו באופן מיידי וללא דיחוי למינויי קבע של שרים אשר יאיישו את משרדי הממשלה המפורטים לעיל, ובפרט לפעול למינוי קבע של שר המשפטים, וזאת בטרם תפקע כהונתו של מ"מ שר המשפטים ב- 1 באפריל."

ארכיון. צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן
Back to top button