חדשות הארץ

דו"ח אמ"ן: למרות הסימנים המעודדים – לא ניתן לקבוע שהמגיפה מאחורינו

דו"ח אמ"ן שפורסם היום (שני) מעלה כי הסוגיה המרכזית בימים אלו היא ניהול הסיכון בישראל, ביחס להגעת וריאנטים בעייתיים של נגיף הקורונה מחו"ל, לאור התפשטותם ברחבי העולם, זאת כאשר בפתח חול המועד פסח תשפ"א, ירידת התחלואה נמשכת, בעקבות ביצועיו הטובים של חיסון פייזר בישראל. שיעור הבדיקות החיוביות נמצא בירידה מתמשכת, מספר החולים במצב קשה ירד אל מתחת ל- 500 ומקדם ההדבקה נמצא גם הוא על ערכים נמוכים, המעידים על צמצום משמעותי בהיקף ההדבקה באוכלוסייה. למרות הסימנים המעודדים הרבים, לא ניתן לקבוע, בשלב זה, שהמגיפה מאחורינו ולכן יש להיזהר משאננות, להמשיך להקפיד על ההנחיות ולנקוט זהירות, בעת המשך הקלת המגבלות על המשק.

בחודשים האחרונים זוהו זנים, המגבירים משמעותית את הסיכון להדבקה חוזרת של מחלימים (הזן הדרום אפריקאי והזן הברזילאי, למשל). מוערך, שככל שזנים אלו ימשיכו להתפתח ולצבור מוטציות נוספות, הם עלולים לאיים גם על מועילות החיסונים. לאחרונה, ניכר כי הזן הדרום אפריקאי (B.1.351), שנקשר להדבקת מחלימים, התפשט במספר מדינות באירופה (למשל עד 10% וכ- 20% מכלל הדגימות החיוביות לנגיף המרוצפות בצרפת ובלוקסמבורג, בהתאמה).

מחקרים מצאו כי הזן הברזילאי (P.1) כרוך בסיכון מוגבר להדבקת מחלימים. זן זה, אשר זוהה במדינת אמזונס בברזיל, התפשט לכל רחבי ברזיל, הנמצאת בגל תחלואה משמעותי וכן לפרגוואי, לפרו ולאורוגוואי, שכנותיה, שגם בהן החלו גלי תחלואה משמעותיים באחרונה. בנוסף, ממצאים ראשוניים של מחקר חדש העלו את האפשרות, שזן זה נקשר לעלייה בסיכון לתחלואה קשה ולתמותה בקרב חולי קורונה צעירים ובגילאי הביניים, ביחס לזן המקורי.

בנוסף, וריאנט חדש של הנגיף, הזן הניו יורקי, ממשיך להתבסס ונושא מוטציה שקושרה להדבקה חוזרת של מחלימים. לאור כל אלו, קיים סיכון מוגבר מתעופה נכנסת ממדינות דרום אמריקה ומרכזה וגם מארה"ב, לצד מדינות אירופה, לאור הווריאנט הדרום אפריקאי, שהתפשט בהן.

הסיכון מווריאנטים דורש מאמץ למניעת כניסתם מחו"ל ולהגבלת תפוצתם בארץ. כניסה מבוקרת לישראל ומאמץ משותף של בדיקות, בידוד והתנהגות אחראית יסייעו בצמצום הסיכון.

על רקע הסיכון להדבקה חוזרת של מחלימים (על ידי הזן הדרום אפריקאי, שנמצא בישראל וייתכן שגם מזנים דומים, כגון: הזן הברזילאי), מומלץ למחלימים להתחסן בהקדם, בפרט לפני המפגשים המשפחתיים של חג הפסח, חג הפסחא והרמדאן. מנת חיסון אחת משפרת מאוד את ההגנה של מחלימים, מפני הווריאנטים הקיימים. שמירה על מרחק, הימנעות מחללים סגורים, ככל הניתן, בעת התכנסויות משפחתיות וחברתיות, בתוספת עטיית מסכות, במהלך ימי חול המועד, הינם חיוניים לחג בטוח, זאת בפרט בנוכחות מבוגרים, גם אם כלל הנוכחים מחוסנים. מאחלים לכל בית ישראל המשך חג שמח, כשר ובריא.

דו"ח אמ"ן: למרות הסימנים המעודדים - לא ניתן לקבוע שהמגיפה מאחורינו
צילום: freepik
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Back to top button