בריאות

בן 11 אובחן בתסמונת פוסט קורונה – לאחר שלא ידע שנדבק בנגיף

מוחמד מואסי בן ה-11 מבאקה אל גרביה הגיע לחדר מיון ילדים במרכז הרפואי הלל יפה כשהוא סובל מחום, פריחה, לחץ דם נמוך, כאבי בטן חזקים, דלקת בעיניים והרגשה כללית רעה. ד"ר רנטה יעקובוב, רופאה בכירה במחלקת ילדים, שבדקה אותו, אבחנה כי מדובר בתסמונת פוסט קורונה הנקראת PIMS, זאת למרות שלא אובחן כחולה בקורונה לפני כן.

לחדר מיון ילדים במרכז הרפואי הלל יפה הגיע בשבוע שעבר מוחמד מואסי בן ה- 11 מבאקה אל גרביה לאחר שחש ברע. הוא סבל מחום גבוה, פריחה, כאבי בטן, חוסר תאבון, חולשה כללית, וירידת לחץ דם. ד"ר רנטה יעקובוב, רופאה בכירה במחלקת ילדים, בדקה אותו בחדר המיון ומיד אבחנה כי מדובר בתסמונת פוסט קורונה הנקראת PIMS. על מנת לאמת את אבחנתה, ביקשה ד"ר יעקובוב בדיקה סרולוגית דחופה שאיששה כי אכן מוחמד חלה בעברו בקורונה, על אף שלא היה מודע לכך וכי מדובר בתסמונת פוסט קורונה.

ד"ר יעקובוב מספרת: "מוחמד הגיע אלינו כשהוא סובל מחום, לחץ דם גבולי, פריחה, קשיי נשימה וכאבי בטן חזקים ובבדיקות דם נצפו מדדי דלקת מוגברים. ביצענו בדחיפות בדיקה סרולוגית, ואכן בבדיקה זו נמצאו נוגדנים שמצביעים על כך שמוחמד חלה בעברו בקורונה, מחלה אליה כאמור, לא הילד ולא הוריו היו מודעים. בבדיקת אקו לב נמצאה הרחבה של כלי הדם הכליליים. למזלנו, הוא הגיע לחדר המיון בזמן וקיבל טיפול מיטבי מציל חיים". מוחמד אושפז להשגחה במחלקת ילדים ושוחרר לביתו במצב טוב.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת ילדים ב"הלל יפה", ציינה: "תסמונתPIMS היא תסמונת דלקתית רב מערכתית המופיעה לאחר זיהום בנגיף הקורונה, המאופיינת בחום, מעורבות עד אי ספיקה של איברים שונים, כגון הלב, הכליות, מערכת העיכול, הפרעות בקרישת הדם, וכן פריחה ודלקת עיניים. התסמונת אמנם נדירה, אך עלולה להיות מסוכנת בדומה למחלת קוואסקי, שעלולה להוביל להיווצרות מפרצת בעורקים הכליליים בלב ואף למוות. בהזדמנות זו אני קוראת להורים לגלות ערנות יתרה, גם אם לא הייתה ידועה מחלת קורונה ועוד יותר מכך- באם כן. במידה שמופיעים תסמינים של חום, פריחה, כאבי בטן והרגשה כללית רעה, יש להגיע בהקדם לייעוץ רפואי זמין".

צילום: דוברות הלל יפה

Back to top button