פוליטי / מדיני

שר החוץ: איראן מרסקת את שאריות הפיקוח של סבא"א ומאיימת על היציבות האיזורית

מטעם משרד החוץ נמסר היום (רביעי) בהמשך להסכם המצמצם את יכולות הפיקוח של סבא"א במתקני הגרעין של איראן כי "איראן ממשיכה לאגור אורניום מועשר, לרמות ולהסתיר את חתירתה לנשק גרעיני ועתה מרסקת את שאריות הפיקוח של סבא"א. צעדיה הקיצוניים של איראן מחייבים תגובה בינ"ל מיידית. פגיעת איראן באמצעי הפיקוח המיוחדים על מתקני הגרעין שלה והפסקת יישום הפרוטוקול הנוסף, הם צעדים קיצוניים, החוצים את כל הקווים האדומים שהגדירה הקהילה הבינלאומית ומרוקנים באופן סופי את הסכם הגרעין מתוכנו."

עוד נמסר: "דו״ח מנכ״ל סבא״א מאתמול קבע במפורש כי איראן קיימה פעילות בחומר גרעיני בלתי מוצהר בלפחות ארבעה אתרים שונים ולא דיווחה היכן מצוי כיום אותו חומר גרעיני. משמעות השעיית הפיקוח היא, כי סבא"א לא תוכל לפקח אחר פעילותה הגרעינית של איראן או לשלוח פקחים לאתרים בהם איראן מבצעת פעילות גרעינית לא מוצהרת. ללא פיקוח תמשיך איראן לפעול במחשכים לקידום תוכנית הגרעין שלה. פעולה זו צריכה לשמש קריאת השכמה לאלו שנמנעו עד כה מלהגיב תגובה נחרצת ומעשית לרצף הפרותיה של איראן את מחויבויותיה הבינלאומיות."

קראו גם:  שר החוץ יאיר לפיד שוחח עם מזכיר המדינה של ארה"ב אנתוני בלינקן

שר החוץ גבי אשכנזי, אמר: ״איראן מרסקת את שאריות הפיקוח של סבא"א וממשיכה לאתגר את היציבות האיזורית ולאיים עליה. המדיניות האיראנית היא הצהרת כוונות באשר לרצונה להמשיך ולפתח יכולות גרעיניות בהסתר. ישראל רואה במהלך זה צעד מאיים שאסור שיעבור ללא תגובה. לעולם לא נאפשר לאיראן לשלוט ביכולות להשגת נשק גרעיני.״

ארכיון. צילום: אלעד מלכה

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן