משפטי/פלילי

ביהמ"ש העליון הותיר על כנו את עונשה של גננת שהורשעה בביצוע עוקץ נדל"ן

בית המשפט העליון קיבל היום (שני) את עמדת הפרקליטות והותיר על כנו עונש של 10.5 שנות מאסר בפועל שהוטל על מיכל קליינמן, גננת ממודיעין, שהורשעה בביצוע עוקץ נדל"ן בהיקף של כ-18 מיליון ש"ח כלפי קרובי משפחתה, חבריה ובנקים.

בית המשפט העליון ציין בפסק הדין, כי "לעיתים קרובות הפרת יחסי האמון שבין אדם לחברו אינה מלווה בסנקציה עונשית, בשל הקושי להוכיח את מעשי המרמה. זאת, שכן לא פעם מעשים אלו נעשים הרחק מן העין; ובמקרים אחרים, האמון שקדם להם הביא להתנהלות בלתי פורמלית בין הצדדים המקשה על הוכחת מעשי המרמה ומצגי השווא. קשיים אלו מצדיקים מדיניות ענישה מרתיעה כלפי עבריינים המורשעים בגין עבירות מרמה, אשר רומסים את האמון שניתן בהם ונוטלים דבר במרמה תוך הצגת מצגי שווא לזולת."

על פי הכרעת הדין, הנאשמת הציגה מצגים כוזבים למכריה, בני משפחתה ונציגי בנקים, במטרה לשכנעם להלוות לה כספים לביצוע השקעות בנדל"ן. בין היתר, הציגה הנאשמת מסמכים כוזבים בדבר הנכסים אשר היו כביכול ברשותה, הבטוחות אשר התחייבה להעמיד לטובת השקעות אלה, ופרטי ההשקעות, תוך ניצול יחסי האמון אשר טיפחה עם קורבנותיה. בדרך זו, קיבלה הנאשמת במרמה סכום כולל של למעלה מ-18 מיליון ש"ח. הכנסות אלה לא דווחו כדין לרשויות המס, והנאשמת אף הוציאה חשבוניות כוזבות כנגד חלקן במטרה להסתיר את מקורן.

הנאשמת הורשעה בביצוע עבירות רבות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף, שימוש במסמך מזויף, עבירות מס והלבנת הון. בית המשפט המחוזי מרכז הטיל על הנאשמת עונש של 10.5 שנות מאסר, קנס בגובה 1.2 מיליון ש"ח או 18 חודשי מאסר תמורתו ופיצוי לכל אחד מהמתלוננים בסך 258,000 ש"ח. זאת בנוסף ל-2.3 מיליון ש"ח שנתפסו במסגרת חקירת הפרשה, ובהסכמת ההגנה חולקו בסוף ההליך בין נפגעי העבירה, חלף חילוטם.

ביהמ"ש העליון דחה את ערעורה של הנאשמת על כל רכיבי גזר הדין, קיבל את עמדת הפרקליטות וקבע כי על אף "שיהא מי שיאמר כי העונש שנגזר עליה מחמיר עימה", אינו חמור במידה המצדיקה את התערבותה של ערכאת ערעור. בית המשפט העליון ציין בפסק הדין, כי הנאשמת הפילה ברשתהּ את הקרובים אליה ביותר, בהם אחיה ובן זוגה, אשר איבדו כספים רבים כתוצאה ממעשיה. הפגיעה שגרמה הנאשמת לאחרון הייתה כה חמורה, עד שהוא נקלע להליכי חדלות פירעון.

את המדינה יצג בהליך הערעור עו"ד חיים שווייצר מהמחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה. בבית המשפט המחוזי נוהל התיק על ידי עוה"ד רועי לוס ודנה אלון מפרקליטות מחוז מרכז.

ביהמ"ש העליון הותיר על כנו את עונשה של גננת שהורשעה בביצוע עוקץ נדל"ן
צילום: משרד המשפטים
Back to top button