פוליטי / מדיני

ועדת הבחירות המרכזית: לא ריאלי להקים מערך שילווה את כל החולים

הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח"כ עפר שלח (יש עתיד), קיימה היום (שלישי) ישיבה בנושא היערכות לבחירות בתקופת הקורונה, בהשתתפות מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס.

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח, אמר: "מטרת הדיון היא להציף בעיות ולשים אותם על שולחן הכנסת כדי שאנחנו נוכל לפתור אותן בזמן הנכון. יש לפעול לשנות את החקיקה ולאפשר הוספת כתובת שניה – זה יימנע תנועה מיותרת של אנשים וצמצום החשש להדבקה. יש בבחירות האלו אלמנטים של בריאות הציבור ואנו צריכים לדאוג לכך. עבודת ועדת הבחירות היא חיונית והיא הבסיס לאמון בדמוקרטיה. בארצות הברית יש אובדן אמון בעצם ההליך הדמוקרטי. אנחנו גם על הקו של להפוך את הבחירות לדה לגיטימציה. זה רוח עולמית מנשבת ועל כן, הוועדה תפעל ותיתן את הגיבוי הרחב ביותר לוועדת הבחירות המרכזית".

ועדת הבחירות המרכזית: לא ריאלי להקים מערך שילווה את כל החולים
צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס, אמרה לוועדה בנוגע לדו"חות ביקורת כי הוועדה מפיקה לקחים בין השנים. "אנו גוף שחוקר ולומד ומסיק תוך כדי דיבור בזמן שיש לנו בין מערכת לבחירות אך בתקופות האחרונות היו לפעמים רק ימים בין אחד לשני. איפה שלא התקדמנו בתיקונים בעקבות המלצות ומסקנות שלנו, זה היה בגלל המלצות לתיקוני חקיקה שלא התקדמו בוועדת שרים לחקיקה".

ועדת הבחירות המרכזית: לא ריאלי להקים מערך שילווה את כל החולים
צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

בנושא ההיערכות לבחירות בתקופת קורונה, אמרה: "לקראת בחירות בעידן הקורונה, עלתה הסוגיה האם לקיים יום בחירות אחד או יותר. אנחנו חושבים שניתן יהיה לקיים יום אחד, אבל צריך לדלל את העומסים בקלפיות. כל משימה נעמוד בה – אך בתוך 90 יום לא פחות. נערך לאפשרות שלקראת יום הבחירות נצטרך להכין ערכות קלפי נוספות לחולים ומבודדים. עלינו לשמור על אוכלוסייה של מבוגרים ולכן בחנו הקמת קלפיות בבתי אבות ותוספת של 500 קלפיות כאלו. אנחנו עובדים על תכנית למתחמי הצבע וסע עבור חולי קורונה ומבודדים."

עוד אמרה מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו מפתחים עמדת הצבעה שתבוא אל כל הרכב והחולים לא יהיו בקרבת מקום של אנשים. מנסים להיפגש עם צוות משרד הבריאות בעניין על מנת לדעת מה נכון לעשות, אך כל הפגישות הן מבוטלות ואין לנו כל מענה. המספר של 50,000 עובדי ועדת הבחירות יגדל בצורה משמעותית. גם לגביהם, אנחנו רוצים לבצע בדיקות לכולם כדי שלא יהיה לנו מצב שלא יהיו עובדים ביום הבחירות, אך גם לגבי זה, אין לנו מידע אם נוכל כי אין מענה ממשרד הבריאות. עלות של כל קלפי עם מזכיר אחד היא בסביבות 16,000 ש"ח , נוסף לכך יש עלויות מיגון, מחיצות וכו'. בהחלט נצטרך תוספת לתקציב אבל זה המחיר לבריאות הציבור. לא נרצה חלילה ש- 14 יום אחרי הבחירות גרף החולים רק יעלה".

ועדת הבחירות המרכזית: לא ריאלי להקים מערך שילווה את כל החולים
צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

סגן ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר אודי קלינר, אמר בדיון שיש לבחון את נושא ההצבעה לחולים כיוון שלא ניתן לאפשר לאדם חולה להסתובב בחוץ ולכן חלופת ההצבעה באמצעות "דרייב אין" כשאר יבוא לבד איננה אפשרית, "לא ניתן לתת לחולה לבוא לבד למתחם הצבעה בלי שידענו היכן הוא היה בדרך. ועדת הבחירות המרכזית צריכה להיערך למגיפה ולא להמתין כיוון שמדובר בנושא ידוע המונח מזה זמן רב "על השולחן". צריך למצוא חלופות אחרות של הצבעה".

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, הגיבה: "מי שקובע את הסדרי ההצבעה וכיצד תתבצע, זו הוועדה. זה לא הזמן למהפכות במודל עצמו של הבחירות. וזה גם לא ריאלי בכלל להקים מערך שלנו ללוות חולים ומבודדים בכל הארץ. משרד הבריאות לא יכול לתת הנחיות שלא יכולות להיות בביצוע".

Back to top button