חדשות הארץ

הנשיא ריבלין: הגיעה העת לקבוע את יום ההוקרה לפצועי צה"ל ופעולות האיבה בחוק

"לא חשבתי שארצה לחיות אחרי שאיבדתי את שתי הרגליים. בשיקום בחרתי בחיים," סיפר לנשיא בגילוי לב לואי מרעי, שנפצע ממטען צד בגבול לבנון בשנת 2002 במהלך המפגש שהתקיים היום (רביעי) בבית הנשיא יחד עם יו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קלימן, ויו"ר ארגון נפגעי פעולות האיבה אייבי מוזס.

"המלחמה של הפצועים מתחילה בשוך הקרבות, בתום הדי הפיצוצים, כשערפל הקרב מתפזר, והחיים חוזרים לשגרה," אמר הנשיא במפגש והקשיב לדבריהם של דנה פנחסוב, שנפצעה בפיגוע בקו 18 בירושלים בשנת 1996, של עילאי חיות, שנפצע בשנת 2018 בתאונת אימונים לאחר שקפץ מרכב לפקודת מפקדיו, ושל אביחי הולנדר שגם שר את שירו "אבא לא נרגע". אביחי, הלום קרב ממבצע "צוק איתן", לחם בקרב בסג'עייה.

"עוד יותר קשה מלהיות נכה צה"ל זה להיות אישה נכת צה"ל," אמרה במפגש דנה פנחסוב וסיפרה על ההתמודדות שלה: "אנשים מרגישים נוח לחטט בפצעים שלי כאישה יותר. אני גאה בכל צלקת וצלקת אני יודעת שהן הפכו אותי למי שאני היום."

הנשיא ריבלין: הגיעה העת לקבוע את יום ההוקרה לפצועי צה"ל ופעולות האיבה בחוק
צילום: קובי גדעון / לע"מ

עילאי חיות, שנפצע בשנת 2018 בתאונת אימונים אחריה נותר משותק סיפר לנשיא: "הייתי ספורטאי מצטיין, קמתי בבוקר עם חלומות לרוץ מהר יותר ולשבור עוד שיא, היום החלום שלי הוא ללמוד ללכת על קביים ואני עוד אצליח."

בדבריו אמר הנשיא: "אני יודע שפעמים רבות אתם מרגישים 'שקופים'. מתקשים להתמודד עם הבירוקרטיה, מתוסכלים, עייפים מן האתגרים והקשיים. ביום הזה – ואפשר שהגיעה העת לקבוע את יום ההוקרה לפצועי ופצועות צה"ל ופעולות האיבה בחוק – ביום הזה אנחנו מבקשים להצדיע לכם, לומר לכם תודה, ולהגיד לכם שאתם לא שקופים. לא שכחנו, ואנחנו לא שוכחים. אנחנו רואים אתכם. אני מאחל לכולכם הרבה ניצחונות, קטנים וגדולים, במערכה על השיקום. יש לכם כל כך הרבה כוח, אתם מקור של השראה לכולנו,״ אמר הנשיא.

הנשיא ריבלין: הגיעה העת לקבוע את יום ההוקרה לפצועי צה"ל ופעולות האיבה בחוק
צילום: קובי גדעון / לע"מ

מדברי עידן קלימן, יו״ר ארגון נכי צה״ל: ״הפצועים והפצועות הנמצאים איתנו כאן הם רק דוגמא קטנה להקרבה גדולה של 56,000 פצועי ופצועות צה״ל. השיקום שלנו קשה ומורכב ונמשך לאורך שנים, אך אנחנו נושאים את פצעינו בגאווה ומשפחותינו הן העוגן שלנו. ביום הזה חשוב לציין, כי המדינה יכולה לעשות הרבה יותר למען הפצועות והפצועים. אנחנו כאן גם כדי להעביר את המסר שיש לנו מדינה אחת, וכולנו צריכים להילחם עליה, כל אחד צריך לתת את המקסימום.״

Back to top button