כלכלה

אושר: הבטחת הכנסה לקשישים תשולם רטרואקטיבית למשך שנה

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות אישרה היום (שני) לקריאה שניה ושלישית הצעת חוק של ח"כ איתן גינזבורג, ח"כ מיקי לוי וח"כ טלי פלוסקוב שתאפשר לאזרחים ותיקים שימצאו זכאים להבטחת הכנסה לקבל את הגמלה באופן רטרואקטיבי על תקופה של שנה לפני הגשת התביעה.

כיום אזרחים ותיקים המוכרים כזכאים להשלמת ההכנסה מקבלים את הגמלה החל מיום הגשת התביעה בלבד, גם אם על פי הנתונים הזכאות הייתה קיימת לפני כן. על פי המציעים הרקע להצעה הוא קושי של אזרחים ותיקים רבים להכיר ולממש את זכויותיהם, שמביא לא אחת לאיחור בהגשת התביעות והפסד של תקופות זכאות. מתן הקצבה הרטרואקטיבית יותנה בעמידת האזרח הוותיק בתנאי הזכאות לשתי הגמלאות (אזרח ותיק והבטחת הכנסה) בתקופה זו.

צילום: דוברות הכנסת- דני שם טוב

ח"כ איתן גינזבורג אמר: "מדובר בהצעת חוק צודקת שמעל 70 חברי כנסת תמכו בה במליאה, בלי אף מתנגד. אדם שמקבל קצבת זקנה וזכאי גם להבטחת הכנסה לא מקבל אותה עד שהוא מבקש. לפעמים הוא לא יודע מה מגיע לו, לפעמים הוא מסתבך ומתעכב עם הגשת הבקשה. מסיבות כאלה לא צריך למנוע מאדם לקבל את מה שמגיע לו".

צילום: דוברות הכנסת- דני שם טוב

עלי בינג, אגף תקציבים במשרד האוצר הוסיף: "אנחנו בעד מיצוי זכויות אבל התנהלות אחראית צריכה לדבר גם על מקורות תקציביים. אפשר לבחון שוב את האומדנים אבל נכון לעכשיו הערכת העלות הקיימת מדברת על כ-34 מיליון ₪ וכרגע ולא הוקצה לזה מקור תקציבי".

צילום: דוברות הכנסת- דני שם טוב

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ ציין: "מדובר בכסף שהמדינה החליטה שמגיע לאותם קשישים אבל במקום לוודא שהם מקבלים אותו היא מנסה לשים להם מכשול ולא מיידעת אותם בזכויות שלהם. צריך לדאוג שכל קשיש ימצא את זכויותיו בזמן ואז לא נצטרך לתת רטרואקטיבית". באשר לעלות התקציבית הוסיף: "זה שאנשים לא ידעו ולא מימשו את הזכויות שלהם לא מוסיף עלות תקציבית כי ברגע שהחלטת שמגיע לו אתה אמור להיות ערוך לזה".

Back to top button