משפטי/פלילי

הפרקליטות: יש למנוע בשלב זה מכירת מוצגים מאוסף המוזיאון לאמנות האיסלאם

פרקליטות המדינה הגישה היום (שלישי) לבג"ץ את תגובתה לעתירה הנוגעת למכירה הפומבית הצפויה בבית המכירות סות'ביס, של כ-268 מוצגים יקרי-ערך מליבת אוסף המוזיאון לאמנות האיסלאם. בתמצית, עמדת שר התרבות והספורט, על דעת היועץ המשפטי לממשלה, היא שיש למנוע את מכירת המוצגים. זאת, משום שהמכירה האמורה חריגה בהיקפה, בתקדימיותה, ובערכם התרבותי של המוצגים, וכרוכה בהתנהלות חריגה של המוזיאון. על אף שהנסיבות המלאות האופפות את המכירה אינן ברורות כל צרכן, המדינה סבורה שדי במה שידוע כדי שיינתן צו ביניים המונע בשלב זה את המכירה, וזאת עד להשלמת הבירור העובדתי.

המוזיאון לאמנות האיסלאם הוא מוזיאון ציבורי מוכר לפי החוק, המקבל תמיכה כספית מהמדינה. במסגרת המכירה עתיד המוזיאון למכור 268 מוצגים, מתוכם 59 מתוך תצוגת הקבע. המוזיאון טוען, כי הבעלות על המוצגים המיועדים להימכר היא של קרן פרטית, המשאילה אותם למוזיאון ולכן תמורת המכירה מיועדת לקרן.

קראו גם:  ארבעה ק"ג של סמים מסוכנים אותרו במשלוחי דואר באילת

בתגובת המדינה נאמר, כי אין מחלוקת על חשיבותם של המוצגים אשר מיועדים להימכר. מבחינה כמותית, מדובר בהיקף חסר תקדים של כ-5% מהיקף המוצגים שבמוזיאון, כאשר גם לגורמים המקצועיים במשרד התרבות לא מוכרת מכירה בהיקף כזה במוזיאונים בארץ.

בנוסף, מטענות המוזיאון עולה שתמורת המכירה מיועדת לקרן, ולא למוזיאון עצמו, דבר שגורמי המדינה רואים אותו בחומרה רבה מאוד, והוא מנוגד באופן מוחלט לכל העקרונות המקצועיים והאתיים במקרה של מכירת פריט ע"י מוזיאון ציבורי מוכר. הטענה שהפריטים שייכים לקרן אף מציבה סימן שאלה באשר לעצם העמידה של המוזיאון בתנאי ההכרה במוזאונים, ועשויה להשליך על זכאותו של המוזיאון לתמיכה בעתיד, ועל חובת השבת כספי תמיכה שניתנו לו, נושא אשר ייבחן בידי משרד התרבות.

קראו גם:  12 ק"ג של חומרים החשודים כמריחואנה וקוקאין נתפסו בדירה בירושלים

לעמדת משרד התרבות, המקרה שלפנינו הוא מקרה ייחודי, של מכירת מוצגים המהווים חלק מליבת אוסף המוזיאון המזוהה עימו, ובהיקף בלתי מבוטל. מדובר בתקדים קשה, הן בהיותו פוגע אנושות באחד מהאוספים הייחודיים והחשובים של תרבות האיסלאם בישראל ובעולם, הן מבחינת הוצאת המוצגים האמורים מתחומי המדינה, והן מבחינת התנהלות שעל פני הדברים, ולכאורה, אינה עולה בקנה אחד עם הוראות הדין.

הדיונים בסוגיה מנוהלים בטיפולו האישי של היועץ המשפטי לממשלה, בהשתתפות שר התרבות והספורט, מנכ"ל המשרד ואנשי המקצוע במשרד, בהובלת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ציבורי-מינהלי) וכן בדרג הבכיר ביותר של פרקליטות המדינה – המשנה לפרקליט המדינה (אזרחי) ופרקליטת מחוז ירושלים (אזרחי). מזה מספר שבועות, מקיים משרד התרבות והספורט, והשר באופן אישי, הידברות על מנת למנוע את מכירתם של המוצגים, שחשיבותם התרבותית רבה, ולכל הפחות למנוע את מכירת המוצגים המהווים ליבת האוסף של המוזיאון.

קראו גם:  בתום מרדף בנצרת: שניים נעצרו בחשד שביצעו ירי לעבר רכב ונמלטו

התגובה הוגשה באמצעות עו"ד רועי שויקה ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה. התגובה הוגשה באמצעות עו"ד רועי שויקה ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה.

צילום: אלמוג אמר

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן