תזרמו איתם: החברה להגנת הטבע מציעה טיולים משפחתיים בנחלי ישראל

מהירקון לצבעון, מעקרבים לתנינים, מאוג לרודד ומשורק לפרת – נחלי ישראל מציעים לנו, הישראלים, חוויות מיוחדות – זרימות (בעונה), פריחות ייחודיות, חיות בר, מרחבים, אוויר נקי לרוב ונופים מקומיים אהובים. בימי קורונה, בהם הטבע והסביבה מקבלים חשיבות עליונה ומוערכים יותר מבעבר, גם הנחלים תופסים מקום של כבוד.

לכן, החברה להגנת הטבע יוזמת ומארגנת את “קרנבל בנחל” – סוף שבוע שלם של סיורים וטיולים מיוחדים בנחלים ובוואדיות ברחבי הארץ. במסגרת הקרנבל, שיתקיים בימים שישי ושבת, 13-14 בנובמבר, מציעה החברה להגנת הטבע טיולים קצרים בנחלים, במטרה להכיר לציבור נחלים קצת פחות מוכרים ולחשוף נחלים מוכרים מזוויות אחרות ויותר מיוחדות.

“הנחלים והוואדיות הם עורקי חיים ובתי גידול מרתקים ולא תמיד מוכרים. חלקם נהנים מזרימות מים שופעות, חלקם מדבריים ואחרים סובלים מהזנחות שונות. במסגרת הטיולים ניחשף ליופיים וחשיבותם של הנחלים במארג הטבעי ונתוודע לסוגיות הנוגעות לשמירה עליהם. אין כמעט אזור בארץ שאין בו נחל והגיע הזמן שהנחלים בישראל יהיו בריאים ונקיים”, אומרת איריס ארבל, רכזת תחום מעורבות ציבור ביחידה לשיקום נחלים של החברה להגנת הטבע.

צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

שלל הטיולים, הסיורים והפעילויות ייערכו במסגרת פרויקט שיקום הנחלים של החברה להגנת הטבע, שיצא לדרך בשנת 2020. לדברי דנה טבצ’ניק, מנהלת היחידה לשיקום נחלים בחברה להגנת הטבע, נחלי ישראל המוכרים סובלים כיום מהזנחה מתמשכת, בין היתר, זיהום רב ואיבוד מקורות המים שלהם, למרות שיש להם תפקיד סביבתי וחברתי בעל משמעות גבוהה ביותר, שרק יתעצם במרוצת הזמן, עם העלייה בכמות האוכלוסייה.

מטרת הפרויקט של החברה להגנת הטבע, היא לפעול מול הגורמים הרלוונטיים, למען שיפור מצב הנחלים בישראל, החזרת שטחי ההצפה והמרחבים הנדרשים לנחל, שיפור איכות וכמות המים הזורמים בנחלים ולהוביל לניהול הנחלים, תוך הדגשת ההיבטים הסביבתיים והקהילתיים שבו. “הנחלים הם מוביל מים טבעי, המשמשים בית למגוון עשיר של חיות בר וצמחים ולהם חשיבות עצומה, בעיקר באזור יובשני, כמו בישראל.

החברה להגנת הטבע פועלת כבר שנים רבות, לקידום שימור ושיקום הנחלים בישראל וקוראת לציבור לדרוש מנבחרי הציבור הארציים והמקומיים, לשמור על הנחלים, לנקות אותם מזיהומים, לאפשר להם לקבל את מקורות המים הטבעיים שלהם ולהרחיב את שטחי ההצפה שלהם. בתמורה, נקבל נחל בריא, חזק, עם מגוון עשיר של מינים, המגן עלינו מהצפות ומאפשר לנו מרחב נוסף לנופש ופנאי בטבע”, היא אומרת.

במסגרת הטיולים, שיודרכו על ידי טובי המומחים של החברה להגנת הטבע – אנשי שמירת טבע, צפרים, אנשי חינוך וקהילה – יכירו המטיילים את חשיבות הנחלים לשמירת הטבע וילמדו כיצד משקמים אותם. אז, באילו נחלים מתקיימים הסיורים? נחל המערה, נחל צבעון, נחל תנינים מזרחי, הירקון, נחל פרת, נחל לטם, הירדן הדרומי, נחל חדרה, נחל דליה, נחל שורק, נחל אוג ועוד. וכל זה, במחיר סמלי ומיוחד לכבוד הקרנבל, שנע בין 15-25 ₪, עם הנחה מיוחדת לחברי החברה להגנת הטבע. יש להירשם מראש לטיולים באתר המיוחד שהוקם לכבוד האירוע: https://eventbuzz.co.il/producer/v2/carnavalbanachal

דוגמאות לטיולים:

נחל צבעון

מתי? 13.11.20, יום שישי, 8:00-13:00

נחל צבעון הוא אחד היובלים המרכזיים של נחל דישון ויחד איתו נשפך לחולה ולכינרת. מדריכי החברה להגנת הטבע יוליכו אתכם לאורך תוואי שביל ישראל, ביער ברעם, ואת המסלול תסיימו בחרבת חוממה שלמרגלות הר מירון. המסלול עובר דרך אזורי חורש ים תיכוני בתול ופראי. ההליכה היא בתוואי המשמר דרך עתיקה (כיום שביל ישראל), שהובילה מעמק החולה לאזורי ההר של הגליל העליון. דרגת קושי בינונית.

קהל יעד: משפחות חובבות לכת (ילדים מגיל 10)

*קיום הפעילות מותנה בתנאי מזג אויר, בטחון ובטיחות ומספר משתתפים מינימלי*

עלויות: 15-25 ש”ח. הנחה לחברי החברה להגנת הטבע.

נחל צבעון. צילום: איריס האן, החברה להגנת הטבע

אילת – מגלים את נחל רודד

מתי? 13.11.20, יום שישי, 9:00-13:00

מדריכי החברה להגנת הטבע מזמינים אתכם לגלות את נחל רודד, שנמצא ממש מתחת לאף, בגבול הצפוני של העיר אילת. בטיול נגלה אתרים לא מוכרים, נשמע על עפיפונים היסטוריים (ולא בשמיים), נעבור במסדרון מיוחד, נגלה מה חצבו בנחל ונשמע גם על תכניות הפיתוח באזור.

רמת קושי קלה. קהל יעד: משפחות, מגיל 4 ומעלה (תינוקות אפשרי במנשא)

עלויות: 15-25 ש”ח. הנחה לחברי החברה להגנת הטבע.

נחל רודד. צילום: נעמה בן עמי פישר, החברה להגנת הטבע

נחל הירקון מתעורר לחיים

מתי? 13.11.20, יום שישי, 8:00-10:00

טיול בוקר בעקבות הציפורים המתעוררות והטבע הייחודי של נחל הירקון, בהדרכת צפר החברה להגנת הטבע, יובל דקס. נתחיל את היום בתצפית באתר ראש ציפור ומשם נצא בהליכה רגלית קלה לאורך הירקון. בדרך אנחנו צפויים לראות שלל עופות מים בבתי הגידול השונים בנחל ובגדותיו ואולי אפילו כמה ציפורים נודדות וחורפות. רמת קושי קלה.

קהל יעד: משפחות, מגיל 8 ומעלה.

עלויות: 15-25 ש”ח. הנחה לחברי החברה להגנת הטבע.

נחל ירקון. צילום: יעל זילברשטיין-ברזידה, החברה להגנת הטבע

לאן זורמים המים בירושלים?

מתי? 13.11.20, יום שישי, סיורים ייצאו ב-9:00, 11:00, 13:00 ו-15:00 ויימשכו כשעתיים.

פעילות חווייתית להורים וילדים בנושא המים, בעמק הצבאים בירושלים, אתר טבע עירוני השייך לעירייה ומנוהל ע”י החברה להגנת טבע. ידעתם, שבלב לבה של ירושלים יש אתר טבע ייחודי וקסום, בו שוכן עדר צבאים לצד אינספור ציפורים ובע”ח אחרים? בלב העמק אגם עם סיפור מיוחד ובמסגרת אירועי ‘קרנבל בנחל’ תוכלו להגיע אל עמק הצבאים, במרכז המבקרים שבכניסה לאתר תקבלו ערכת הדרכה ומשחק ובעזרתם תוכלו לטייל בין שבילי העמק בקצב שלכם ולגלות את מסתרי המקום. רמת קושי קלה. ההשתתפות בחינם.

קהל יעד: משפחות

ציפורים וביצות בנחל דליה

מתי? 14.11.20, יום שבת, 8:00-11:00.

מדריכי בית ספר שדה חוף הכרמל של החברה להגנת הטבע ייקחו אתכם במסלול לאורך שפך נחל דליה שבנוסף לחוף הים באזור שפך הנחל, בעונה זו, נמצאות המון ציפורים נודדות וחורפות עופות מים, שקנאים, אנפות, חופמאים שונים וגם דורסים רבים. בסיור תשמעו על חשיבותן של ביצות החוף ושפכי הנחלים, היסטוריה של האזור ועוד ותגיעו עד השפך, דרך בריכות הדגים. אורכו של המסלול כ-3 ק”מ והוא מיועד למשפחות ללא עגלות. רמת קושי קלה-בינונית.

עלויות: 15-25 ₪. הנחה לחברי החברה להגנת הטבע.

נחל דליה. צילום: לירון שפירא, החברה להגנת הטבע

נחל לוטם – טבע בלב חיפה

מתי? מתי? 14.11.20, יום שבת, 8:30-11:00.

מדריכי החברה להגנת הטבע מזמינים אתכם לטיול שבת למבוגרים אוהבי לכת, בנחל לוטם, אחד הוואדיות הירוקים בחיפה. המסלול מתחיל בגן האם ויורד בשביל נוח אל הנחל. בדרך תעברו מחורש נטוע לחורש טבעי ויפהפה, המאפיין לעיתים נוף אירופאי. בהמשך הדרך נפגוש מבנים שונים ונתהה על קנקנם. נדבר על מאפייני ואדיות חיפה וגם על הסוגיות הסביבתיות הנוגעות להם. הירידה מתונה וכך גם העלייה חזרה אל נקודת ההתחלה. רמת קושי קלה.

עלויות: 20-25 ש”ח. הנחה לחברי החברה להגנת הטבע.

סיפורים ומעיינות בנחל ראש פינה

מתי? 14.11.20, יום שבת, 9:00-12:00

מדריכי החברה להגנת הטבע ייקחו אתכם למסלול שמלא בתצפיות, מעיינות ובוסתנים, בנחל ראש פינה היפהפה בגליל העליון, טיול מעגלי למשפחות בדרגת קושי בינונית. תעלו במעלה הנחל בשביל נוח, בעליה מעט תלולה, עד לאתר פריחת החלמוניות, הפורחות בנובמבר. תעברו ותעצרו בשלושת המעיינות הנובעים לאורך הנחל, תשמעו סיפורים ומי שירצה יוכל גם לשכשך רגליים. לאורך המסלול צמחיית נחלים ובוסתנים ומים זורמים. רמת קושי קל-בינוני, לא מתאים לעגלות.

עלויות: 15-25 ש”ח. הנחה לחברי החברה להגנת הטבע.

מעוניינים לכתוב אצלנו או לנהל טור משלכם? לחצו כאן ושלחו לנו הודעהלחצו כאן להוספת תגובה

מעוניינים לכתוב אצלנו או לנהל טור משלכם? לחצו כאן ושלחו לנו הודעה


0 0 vote
דרגו את הכתבה
Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

להוספת נגן תחנות הרדיו לאתרך הדבק קוד זה


למעבר לערוץ החירום -לחצו כאן

פתיחת הנגן בחלון נפרד

אתם מוזמנים לשלוח לנו מידע חדשותי וליצור איתנו קשר בכל נושא ועניין.


* יש לציין כי אמינות הדיווח תיבדק ותפורסם באתר ע"פ שיקול דעתו של עורך אתר החדשות.
* נדגיש כי בצירוף תמונה אנו מסירים כל אחריות בגין הפרת זכויות יוצרים ואחריות זו תהיה מוטלת על השולח. שליחת תמונה ללא קרדיט צילום לא תפורסם באתר. אם אין ברצונכם לציין קרדיט אנא כתבו "ללא קרדיט".

לשליחת תמונות נוספות בוואטסאפ

תודה רבה וגלישה נעימה
צוות חדשות MivzakLive