מאמרים

נמאס לי ממה שהם עושים לנו… "זה מטורף"

זה מטורף. 240% עלייה במספר הפניות למוקדי סיוע ואם תשאלו אותי, זה לא קרוב אפילו לייצג את המספר האמיתי של אנשים שפיתחו סטרס כרוני, חרדה ודכאון.

לכן אני רוצה כאן, להציע כמה טכניקות ליצירת רוגע והעלאת בטחון, שקל ליישם והן סוג של עזרה עצמית לכל מי שמרגיש חרד, מבויש, לחוץ כלכלית, ועניני עבודה, פרנסה וקשיים בזוגיות גורמים לו לנדודי שינה, ו/או עלייה בעצבנות.

הסגר לא בריא לנו פיזית ונפשית. את המחיר האמיתי נבין בשנים הבאות

אנחנו בסגר מס' 2.

שוב נסגרו חברות ומפעלים וחנויות. אנשים הוצאו לחל"ת עד לתאריך לא ידוע … חלק קיבלו מכתבי פיטורין… רבים מאלה ששרדו את הסגר הראשון כלכלית כבר לא יכולים לעשות זאת בסגר השני. . ביחוד אם הם בעלי עסקים קטנים.

ואם זה לא מספיק, אז יש את הפמפום הקבוע והאובססיבי של התקשורת לגבי כמה המצב קשה.. כמה חולים מאומתים… כמה מתחמקים מהבידוד ובעצם מסכנים את כולנו.. יש גם את הגברת האכיפה ובעקבותיו הפחד. הפחד מלצאת החוצה, מלהיתפס .. הפחד מעונש על אי חבישת מסיכה "מתאימה" … הפחד מלהידבק…

אני למשל הייתי בחנות כלי בית לפני מספר ימים ובעל החנות הושיט לי מסיכה וביקש בלחץ גדול שאלבש אותה. כששאלתי "למה? הרי אני עם מסיכת שקף" השיב "זה לא מספיק. השוטרים מסתובבים כאן ואני מפחד לקבל קנס או שיסגרו אותי."

ואם זה! לא מספיק, אז יש את ההזרמה הבלתי פוסקת של מידע כאילו אין קורונה והכל הוא קונספירציית ענק שמטרתה להשתלט על העולם על ידי "רצח" וסגרים שיהפכו לסוג של "מחנות ריכוז"

אין ספק, מה שקרה במדינה בימים אלה, חומר קשה. שקשה לעיכול גם על ידי העמידים ביותר החזקים ביותר שבינינו.

קראו גם:  סיפורו המופלא של שורד מחנה מאוטהאוזן ואהבתו הגדולה לירושלים

לכן, לא מפתיע שב"ישראל היום" של יום- ה- 13.10.2020 הופיעה הכותרת:

"המגיפה הנפשית: עלייה של 240% במספר הפניות למוקדי הסיוע (ער"ן ונטלי)

כשראיתי את זה? הדבר הראשון שעבר לי בראש זה "אני עצבנית רצח" (כמו שאומרת הדמות של אלין ב"סברי מרנן" ) על התנהלות נבחרי הציבור, על התנהלות נציגי המורים, על התקשורת. כל אחד מהגופים האלה מושך לכוון שיקדם אותו הכי לדעתו ואנחנו האנשים הפשוטים נופלים כמו זבובים, שקופים להם.. ואף אחד לא באמת רואה. או שאולי הם רואים אבל לא ממש אכפת להם.. כי האינטרסים שלהם קודמים???

רבים מאיתנו חולים…חלק גוססים… (ולא, אני לא מתכוונת דווקא מקורונה, אלא מטראומה, משברון לב, מבדידות..) והם לא ממש מציעים פתרונות של כבוד.

אז כדי שנוכל לקום ולדאוג לעצמנו בצורה הטובה ביותר. כדי שנוכל לחדש את החוזק שטבוע בנו ונשחק קשות, כדי שנוכל לצאת ולהגשים חלומות למרות כל מה שקורה סביבנו, תיכף אתן לכם 3 כלים לחיזוק הערך העצמי, הבטחון והאמונה שאתם יכולים! לצאת ולהגשים חלומות, להשיג את משרת החלומות, לשפר את הזוגיות, ליצור זוגיות, גם בתנאים הקשים האלה ולמרות כל הרעל שנשפך מסביב.

כשאתה מאמין בעצמך, מתמקד ומכוון מטרה, אין דבר שיכול לעצור אותך. אתה תשיג.

כלי 1: לחיזוק הנפש

ל-2 דברים צריך להתייחס כאן. הראשון הוא לחיזוק הבטחון וחווית המסוגלות והשני מתייחס לחיזוק תחושת השליטה והפחתת תחושת חוסר האונים/תחושת ה"שום דבר לא בידיים שלי".

למען האמת, כדי לייצר כאן תשתית "ברזל" נדרש יותר מאשר טיפ 1. עם זאת, בגלל המצב והעובדה שהמצוקה של האנשים בעלייה מטורפת (זוכים את העלייה של 240% בפניות למוקדי סיוע?) אני לא יכולה לדלג על השלב הקריטי הזה.

קראו גם:  סיפורו המופלא של שורד מחנה מאוטהאוזן ואהבתו הגדולה לירושלים

אז קבלו טיפ ענק : כל פעם שמישהו אומר לכם שהמצב קשה, כל פעם שמישהו מסביר לכם למה משהו שאתם רוצים אינו בר השגה, סננו אותו החוצה.. תניחו שהוא מדבר מתוך העולם שלו, מהחוויות שלו וזה שהוא לא השיג או חושב שאי אפשר? ממש לא אומר שאתם! תכשלו. להיפך.

תזכרו בי ובמשפט הבא שאתם תעתיקו מכאן ותשננו כל יום לפחות 10 פעמים ביום.

"אני מסוגל ! אני יכול! אין לי מושג מהי היכולת האמיתית שלי אבל היא בוודאות הרבה מעבר למה שאני יכול לדמיין. לכן, אני סומך על עצמי. בוטח בשכל ובאינטואיציה שלי."

כעת, התחילו מיד להתרכז, באיך אתם כן! משיגים מה שאתם חולמים עליו. מה יידרש, על אילו מכשולים עליכם להתגבר ואז הפעילו את טיפ 3 שכאן למטה במלוא הקיטור.

עם הזמן והתרגול אתם תופתעו מהשינוי שחל בתפיסה העצמית שלכם, בבטחון ורמת הרוגע.

 

כלי 2: לחיזוק הגוף

כרגע אני רוצה להציע לכם 2 דברים פשוטים ברמה יומיומית

א. נשימות- עצמו עיניים, ונשמו עמוק באיטיות.

שאפו אויר בקצב של 3 כשאתם מובילים את האויר לבטן ומרגישים איך הבטן מתמלאת ומתנפחת.

נשפו החוצה באיטיות בקצב של 6.

חזרו על הפעולה הזו 3-5 פעמים ומיד תרגישו כיצד רמת החרדה/מתח ולחץ יורדים ואתם הרבה יותר נינוחים ורגועים.

ב. הקפידו על פעילות גופנית שמותאמת ליכולתכם.

גם אם תתעמלו רק 5 דקות ביום זה כבר יעשה הבדל בהרגשה שלכם ובמצב הרוח.

מילת המפתח כאן היא התמדה.

 

כלי 3: ליצירת תוצאות פורצות דרך בחייכם

קראו גם:  סיפורו המופלא של שורד מחנה מאוטהאוזן ואהבתו הגדולה לירושלים

א. הציבו לעצמם מטרה ממשית/ספציפית שאתם הולכים להשיג ומאד חשובה לכם.

ב. קחו דף ועט ורשמו לעצמכם 4 אירועים מהעבר שלכם, שלגביהם הייתם בטוחים שתכשלו, או שבהתחלה לא היה לכם מושג מה אתם עושים, אבל פעלתם ולהפתעתכם גם הצלחתם.

ג. כעת רשמו. מה לדעתכם אפשר לכם להצליח.

 

גם כאן יש 2 נתיבי פעולה:
1. לתרגל במודע בפועל ובדמיון יישום הגורמים מ-ג' שסייעו לכם להצליח עד שיהפכו ל"הרגל" אוטומטי.

ואז, בפעמים הבאות שתעמדו במצב בו יקפצו שיחות של "אי אפשר", "אני לא יכול" ו- "אני מפחד.." תקפיצו את הפעולה/תכונה הרלוונטית כדי להצליח שוב. הפעם ברוגע וכמעט ללא לחץ כי יש לכם וודאות שזה עובד. "יש!"

2. ברגע שאתם חווים חוסר וודאות, חשש ואובדן בטחון ביחס ליכולת שלכם להצליח, ב- X או Y, אתם פשוט מקפיצים לזכרון את הסיטואציה הספציפיות האלה. כך אתם בעצם מזכירים לעצמכם שאתם יכולים להצליח כי הרי הצלחתם בעבר למרות שברגע הראשון זה נראה בלתי אפשרי../מפחיד……

מנסיון, זוהי פעולה עוצמתית, ששומרת על מיקוד, אופטימיות, רוגע ומעלה רמת יצירתיות בפתרון האתגר/קושי/בעיה.

יישום שיטתי של 3 הכלים אלה, ישים אתכם תוך מן קצר במקום אחר ממנו תוכלו לצמוח, לישון יותר טוב, לייצר תוצאות הרבה יותר טובות ולחזור להאמין בעצמכם, בחלומות שלכם וביכולת שלכם להשיג אותם בכל מצב. כן, גם עכשיו עם הסגר ובוודאי שגם אחר כך.

אז, לכו יישמו וחזרו לכאן כדי לעדכן אותי בהתקדמות ומי יודע אולי אתן לכם טיפים נוספים להצלחה בעתות משבר/אי וודאות ובלגן.

לחיי ההצלחה שלכם
רינה שינברג- פסיכולוגית, מאמנת מנטאלית להצלחה

הוסיפו תגובה לכתבה

התכנים המתפרסמים במדור זה הינם מאמרי דעה של הכותבים בלבד העוסקים במגוון רחב של נושאים. הדעות השונות אינן משקפות את אתר החדשות שמאפשר את חופש הביטוי לכלל הגולשים. מצאתם משהו במאמר שאינו ראוי, תרצו להגיב או לבקש לתקן? שלחו לנו מייל לכתובת - [email protected]

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן