פוליטי / מדיני

שרת התחבורה: קיצור משך זמן הנסיעה בין הדרום לצפון הוא ערך עליון

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים מירי רגב, הודיעה היום (שני) כי הפתרון התחבורתי של מעבר קרית המודיעין לנגב יבוצע באמצעות שילוב של רכבת כבדה מתל אביב לבסיס אמ"ן בלקית, ורכבת קלה מבאר שבע לליקית. החלטת השרה על הקמת המסילה לבסיסי צה"ל בנגב תאפשר פוטנציאלית חיבור למסילה המזרחית.
 
השרה רגב ציינה כי השילוב בין שני אמצעי התחבורה יאפשר הגעה ממרכז הארץ לבסיס בתוך 70 דקות לכל היותר. "מעבר צה"ל לנגב הוא משימה לאומית והמשך החזון הציוני, שיאפשר נגישות לחיילים ולאזרחים כאחד. קיצור משך זמן הנסיעה בין הדרום לצפון הוא ערך עליון. חיבור זה יאפשר לחיילים לגור בנגב ולהתאהב בו, ויחסוך מהם את הצורך להגיע לבסיס מהמרכז, כיוון שיבחרו לגור בבאר שבע, עומר, נבטים ושאר היישובים באזור".
 
מעבר החיילים לבסיס אמ"ן שבליקית אמור להתבצע בשנת 2026. עם המעבר, צופה משרד הביטחון כי אלפי חיילים ייסעו מדי יום ממרכז הארץ אל הבסיס וממנו, ולכן נדרש פתרון תחבורתי מקיף, שייתן מענה לכל אותם חיילים ואנשי קבע. במהלך השנים האחרונות הוצעו מספר חלופות להסעת החיילים. בין השאר הציע משרד הביטחון לתכנן רכבת ייעודית עבור החיילים, שתמשיך מדרום לעומר ותגיע עד לשער הבסיס. מנגד, משרד התחבורה דרש כי הפתרון יתבסס על מערכת התחבורה המקודמת למרחב באר שבע, במסגרת התכנית האסטרטגית הקיימת. התכנית כוללת הקמת מסילה חדשה בין צומת גורל לבסיס ליקית שתאפשר קשר רכבתי ישיר לחיילים, לצד הקמה של מסילות רכבת נוספות בין אזור המרכז לתחנת האוניברסיטה בבאר שבע, עליהן יסעו רכבות במהירות של עד 250 קמ"ש, עם עצירות בנתב"ג, קרית גת ובאר שבע. תכנית זו מקודמת בימים אלה באמצעות רכבת ישראל בוועדה לתשתיות לאומיות. במקביל, כפי שהכריזה השרה לפני מספר שבועות, יקדם משרד התחבורה מערכת מטרופולינית להסעת המונים שתתבסס על טכנולוגיה כגון רכבת קלה, ותחבר בין מרכז באר שבע ליישובי הסביבה בהם עומר, מיתר ולהבים. על פי התכנית, הרכבת הקלה תעצור גם בבסיס אמ"ן בליקית וכך תשרת את בסיס אמ"ן. פרויקט זה יקודם על ידי חברת נתיבי ישראל.

קראו גם:  עתירה לבג"ץ נגד חוק מימון המפלגות: ח"כים אישרו לעצמם לקחת כספים נוספים בהליך לא תקין

ההחלטה התקבלה בדיון שהתקיים בראשות השרה רגב ובהשתתפות נציגים של משרד התחבורה, משרד הביטחון, רכבת ישראל, חברת נתיבי ישראל, חוצה ישראל והמל"ל. החלטת השרה בנושא מעבר צה"ל לנגב מתחברת להחלטה האסטרטגית שהתקבלה היום עם קידום שדה תעופה שלישי בדרום, שתביא לפיתוח והפרחת הנגב.

צילום: משרד התחבורה

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן