בריאותמבזקים

טיפול בטוח ויעיל: חנקן חמצני לתינוקות עם דלקת ריאות ויראלית

מחקר חדש בהובלתו של פרופ' אביב גולדברט מהמרכז הרפואי סורוקה שנערך במקביל ב-5 בתי חולים בארץ, מציע אפשרות טיפולית חדשה לתינוקות שסובלים מדלקת ריאות ויראלית (ברונכיוליטיס) • המחקר פורסם אתמול בירחון "SCIENTIFIC REPORTS" מקבוצת המגזין היוקרתי NATURE

דלקת ריאות ויראלית (ברונכיוליטיס) היא זיהום נגיפי שגורם להצטברות של ריר ושל ליחה בדרכי הנשימה הקטנים (ברונכיולים), וכתוצאה מכך לחסימה חלקית שלהם, ומהווה את הסיבה המובילה בעולם המערבי לאשפוזים של תינוקות קטנים מגיל שנה. שיא התחלואה הוא בין גיל חודשיים לגיל חצי שנה, בעיקר בעונות הסתיו והחורף. נכון להיום, למחלה אין טיפול ובעולם נעשים מחקרים רבים המנסים למצוא לה תרופה.

מחקר חדש בהובלתו של פרופ' אביב גולדברט, מנהל מחלקת ילדים ב' בסורוקה, מומחה במחלות ריאה בילדים מצא שטיפול באינהלציות של חנקן חמצני מהווה טיפול בטוח ויעיל בתינוקות עם דלקת ריאות ויראלית.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

פרופ' אביב גולדברט, מנהל מחלקת ילדים ב' בסורוקה ציין כי "מחקר זה מהווה נדבך משמעותי שמחזק נתונים קודמים לגבי הטיפול בחנקן חמצני בתינוקות עם זיהומים בדרכי הנשימה. אנהלציית חנקן חמצני במינון גבוה היא פיתוח של חברת Beyond Air , חברה אמריקאית ציבורית הנסחרת בנאסד"ק עם מרכז פיתוח ישראלי" .

פרופ' גולדברט מוסיף כי "חנקן חמצני (NO) נמצא בשימוש שנים רבות בטיפול בפגים ואף במבוגרים עם יתר לחץ דם ריאתי. העלאת המינון בשיטה שבה השתמשנו ,מביאה לשני אפקטים: אפקט אנטי ויראלי, ובמקביל הרחבת כלי דם ריאתיים ושיפור זרימת דם בריאה לאזורים החולים".

המחקר בוצע בחמישה בתי החולים: סורוקה, כרמל, איכילוב, שיבא והעמק.

בימים אלו מתבצע בארה"ב מחקר על יעילות הטיפול בתרופה בחולי קורונה- Covid-19 מבוגרים.

פרופ' אביב גולדברט. צילום: רחל דוד, סורוקה
Back to top button
רוצה לקבל התראות על עדכונים חדשים? הירשמו לעדכונים באתר ותהיו תמיד מעודכנים בכל מה שקורה. לא כרגע כן אשמח