גנץ: הצדק הדמוקרטי ניצח, הכוח הדמוקרטי הכריע – הנאום המלא

יו"ר כחול לבן בני גנץ נבחר לפני זמן קצר (חמישי) בהצבעה שנערכה במליאת הכנסת לתפקיד יו"ר הכנסת ה-23 לקראת אפשרות של הקמת ממשלת אחדות לאומית. 74 הצביעו בעד, 18 הצביעו נגד והשאר לא השתתפו.

צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן
צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן

בתום ההצבעה נשא יו"ר הכנסת הנכנס בני גנץ נאום: (להלן הנאום המלא)

חבריי חברי הכנסת.
כנסת נכבדה.
ח"כ עמיר פרץ, ותיק חברי הכנסת, אני מבקש להודות לך על ניהול המעמד ולהודות ולכל מי שבחר ולהשתתף בתהליך הדמוקרטי והחלטתו איתו. הדמוקרטיה הישראלית ניצחה. הדמוקרטיה הישראלית אינה עומדת למשא ומתן.
הצדק הדמוקרטי ניצח.
הכוח הדמוקרטי הכריע.
כנסת ישראל יוצאת לדרך חדשה.

אזרחי ישראל,

אלו אינם ימים רגילים.

האנושות כולה ניצבת מוכת תדהמה למול מגפה שגליה מכים בעוצמה בחופי המבטחים של מדינות העולם כולו. ובצידה של הסכנה הבריאותית, השיתוק הכלכלי העולמי מעורר חרדה ותחושת אי ודאות מאיימת. מדינת ישראל מתמודדות עם מספר נדבקים הצומח מדי יום בהיקפים מדאיגים מאוד, עם מספר קורבנות ההולך וגדל מדי יום. ומדינת ישראל מתגוננת עם צוותים רפואיים של יהודים וערבים, דתיים וחילוניים. שכולם נלחמים יחד, בנאמנות אין קץ ובחירוף נפש על בריאותנו וגורלנו. הם, הצוותים היקרים האלו מכל חלקי החברה, עושים זאת עם מערכת בריאות חלשה שהוזנחה כתוצאה ממחדל רב שנים וזקוקה בעצמה להנשמה.

בשעת החירום הזו נושאים אלינו את עיניהם מאות אלפי אזרחים שאיבדו בימים האחרונים את פרנסתם. מאות אלפי אזרחים בני הגיל השלישי היושבים לבדם בביתם, מבודדים מבני משפחתם וחרדים לחייהם. מאות אלפי זוגות צעירים שאינם יודעים כיצד ישלמו שכר דירה או יעמדו בתשלומי המשכנתא. מאות אלפי משפחות שביתן הפך "לממ"ד מורחב" המגונן עליהם מפני וירוס מסתורי. והם אומרים לנו – שימרו על הדמוקרטיה, ולצד זאת תתמקדו בטיפול בנו. ולכן בשעה זו אין לאף אחד מאיתנו את הזכות לעמוד מנגד. כולנו מחוייבים לשים את ישראל לפני הכל.

שעת החירום הזו היא גם שיאו של המשבר הממשלתי והפרלמנטרי המורכב והקשה ביותר מאז קום המדינה. למעלה משנה מנהלת את חיינו ממשלת מעבר שאין לה מנדט ציבורי. עברנו מערכות בחירות חוזרות ונשנות שגזלו מיליארדי שקלים ממערכות הבריאות, הביטחון והחינוך. בצד אלו פורחת לה שנאה עמוקה ושיח ציבורי הולך ומתרחב אודות הסכנה שבמלחמת אזרחים, והשיא התורן היה מהכסא הזה – יריקה בפניו של בית המשפט מצד יו"ר הכנסת היוצא, באקט מסוכן וחסר תקדים שעלול להעביר לציבור מסר שהאנרכיה כבר כאן. הפילוג הזה הוא האיום הקיומי הגדול ביותר על מדינת ישראל.

את האיראנים ננצח, את הסורים ננצח, את הטרור ננצח – אבל אנחנו לא מצליחים להביס את הפילוג הפנימי והשנאה של איש לאחיו. זהו קו אדום, עבה ובוהק לכל נבחרי הציבור החדשים והוותיקים. נבחרנו כדי לחזק את ישראל ולא כדי להחלישה. נבחרנו כדי לאחד את העם ולא לפלג אותו. נבחרנו כדי לשרת את כל אזרחי ישראל בלי הבדל דת, גזע ומין. נבחרנו כשראשנו מורכן מול פסיקות בית המשפט, ולא נוגח בו בגסות.

צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן

בחירות יו"ר הכנסת אמורה להיות אירוע חגיגי, אך היום הזה אינו יום חג! הוא אינו יום שמח עבורי, אך הוא יום כבד משקל וחשוב. כחייל וכמפקד לשעבר, כנבחר ציבור, כיו"ר כנסת נבחר וכמועמד לראשות הממשלה אני מתחייב בפני כל אזרחי ישראל לעשות הדבר הנכון בשעה הזו. הכנסת תעבוד בשירות העם ואזרחיו, כל אזרחיו. ועדות הכנסת יפעלו סביב השעון כדי לוודא שכל הפעולות הדרושות נעשות; הוועדות יפקחו ששום החלטה הנוגעת לזכויות האזרח לא מתקבלת ללא שיקול דעת, אף אדם לא יופקר לגורלו והמדינה תשוב להתנהל באופן מסודר ואחראי.

כפי שפיקדתי על מבצעיו המורכבים ביותר של צבא ההגנה לישראל יחד עם חבריי ושותפיי הפוליטיים, נקדיש את כל זמננו, ניסיוננו ויכולותינו לניהול המשבר הנוכחי למען כל אזרחי ישראל- בתל אביב, בבאר שבע, באלקנה ובטייבה.

אני מבקש מכאן לפנות לכל שותפיי הפוליטיים. אלו אינם ימים רגילים והם מחייבים החלטות לא רגילות. לכן, כפי שאמרתי, בכוונתי לבחון ולקדם בכל דרך אפשרית הקמת ממשלת חירום לאומית. בל נטעה – לעולם לא אתפשר על העקרונות שעבורם הצביעו למעלה ממיליון אזרחים. נתניהו יודע זאת היטב והוכחנו זאת היטב בימים האחרונים. הוכחתי אני והוכחנו כולנו יחד לעולם לא נתפשר על הדמוקרטיה.

צילום: דוברות הכנסת – עדינה ולמן

בכדי למצות את האפשרות להקים ממשלת חירום לאומית, ורק בשביל זה, החלטתי להעמיד את עצמי היום לבחירה כיו"ר הכנסת. אני הקמתי את כחול לבן, ואני גאה על כך. והתכוונתי ואני עדיין אשמח לעשות הכל בכדי שנמשיך ללכת יחד. אני קורא גם לכל שותפיי הפוליטיים האפשריים לנהוג באותה הדרך. אזרחי ישראל נושאים אלינו עיניים בצדק ומצפים מאיתנו להמשיך ולתמוך במאבק הקדוש במגיפת הקורונה והשפעותיה. ובצדק רב לא פחות, הם דורשים מאיתנו לשמור על הדמוקרטיה, הממלכתיות והאחדות בעם. כך נכון למדינת ישראל, כך נכון לבוחרים שנתנו בנו את אמונם. כך אעשה.

בכל משבר יש גם הזדמנות. וגם במשבר הזה בעודנו נאבקים בקורונה, נמצה את ההזדמנות לקדם ולחזק את האחדות, לבנות את הדמוקרטיה ולחזק אותה. נסדיר את מערכת האיזונים והבלמים שלה, נפסיק את המתקפות משולחות הרסן עליה של שרים חסרי אחריות, נוריד מהפרק רעיונות לפגוע בבית המשפט והפרקליטות ונפעל לאחות את הקרעים ביננו. זו משימה לא קלה, שכן כל אחד מאיתנו יצטרך לבחור לא על מה הוא מתעקש, אלא על מה הוא גם מוכן לוותר בשביל שנדע לחיות בתוך הבית הזה. זו דרישה לא קלה, אבל זוהי חובתנו. זו חובתי, זו השליחות שלנו.

חבריי חברי הכנסת,

אמון העם בכנסת ובמוסדות הממשלה והשלטון נמצא בשפל. המתח העצום בחברה הישראלית ואי הוודאות ביחס לעתיד מכרסמים בנפשו של כל ישראלי שפוי בעת הזו. זו אינה העת למריבות ונאצות. זה אינו זמן למחלוקות ופילוגים. יש להם מקום אבל גם לביחד צריך לעשות מקום. זה הזמן למנהיגות אחראית ממלכתית ופטריוטית.
זה קשה, מרגיז, מקומם אבל נדרש. בואו נשלב ידיים ונוציא יחד את ישראל מהמשבר בו היא מצויה. בואו נשים את ישראל לפני הכל.

מעוניינים לכתוב אצלנו או לנהל טור משלכם? לחצו כאן ושלחו לנו הודעה
מעוניינים לכתוב אצלנו או לנהל טור משלכם? לחצו כאן ושלחו לנו הודעה
0 0 votes
דרגו את הכתבה
Subscribe
Notify of
guest
1 תגובה
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
אורח
אורח
1 year ago

ברוך השם, נצלנו מחרפה ודראון בחבירה למחבלים והשונאים.
ה' יהיה עמכות ממשלת ישראל

אתם מוזמנים לשלוח לנו מידע חדשותי וליצור איתנו קשר בכל נושא ועניין.

המייל האדום - שליחת הודעה מידית


* יש לציין כי אמינות הדיווח תיבדק ותפורסם באתר ע"פ שיקול דעתו של עורך אתר החדשות.
* נדגיש כי בצירוף תמונה אנו מסירים כל אחריות בגין הפרת זכויות יוצרים ואחריות זו תהיה מוטלת על השולח. שליחת תמונה ללא קרדיט צילום לא תפורסם באתר. אם אין ברצונכם לציין קרדיט אנא כתבו "ללא קרדיט".

לשליחת תמונות נוספות בוואטסאפהמייל האדום

תודה רבה וגלישה נעימה
צוות חדשות MivzakLive

להוספת נגן תחנות הרדיו לאתרך הדבק קוד זה


למעבר לערוץ החירום -לחצו כאן

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
אפשר התראות    מסכים לא תודה