התוכנית אושרה: יוקמו עוד שני מתחמי כליאה חדשים בצפון ובדרום

קבינט הדיור אישר את תכנית המתאר הארצית למתקני כליאה • התוכנית תאפשר הקמתם של שני מתחמי כליאה חדשים בהתאם לצורכי הכליאה הצפויים לשנת 2040

קבינט הדיור אישר היום (ראשון, 12.1.20), את תכנית המתאר הארצית למתקני כליאה (תמ"א 24/4). התכנית שהוכנה בשיתוף פעולה בן למעלה משלוש שנים בין מינהל תכנון הממשלתי למינהל תכנון שירות בתי הסוהר, מסמנת שטחים חלופיים לאשכולות כליאה חדשים (סה"כ שני אשכולות כליאה חדשים), כל אשכול יכלול עד ארבעה מתקנים וזאת על מנת לתת מענה לעד 4000 אסירים בכל אשכול, בהתאם לצרכי הכליאה ארוכי הטווח של ישראל לשנת 2040 הנובעים בין היתר מהחלטת בגץ להגדלת שטח המחייה לאסיר והחלטת הממשלה בנושא.

אשכול כליאה מוגדר כמתחם הכולל מספר מתקני כליאה לסוגים שונים של אסירים, ברמות ביטחון שונות, לרבות בית מעצר ומתקנים משלימים כגון: תחנת משטרה ובית משפט. תפיסת האשכולות הינה תפיסה מעודכנת של השב"ס שנמצאה כיעילה יותר מבחינה תפקודית, תפעולית וביטחונית.

כיום אמון השב"ס על 30 מתקנים (בתי מעצר ובתי סוהר), וכמחצית מהמתקנים הקיימים אינם מתאימים לתפקוד הנדרש מבחינת שטח לאסיר ותנאי מחיה. לנוכח מצבם של חלק ממתקני הכליאה וכחלק מהמענה הנדרש לעמידה בצרכי הכליאה בישראל לשנת 2040, העדר הרלוונטיות של חלק מהאתרים המוגדרים סטטוטורית כמיועדים למתקני כליאה, והצורך לשפר את תנאי המחייה ורווחת האסיר, הוחלט על עדכון זה לתמ"א 24, אשר אושרה בשנת 1982.

התכנית מסמנת 4 אתרים (אשכולות) כליאה חדשים, כאשר מתחם כליאה אחד יוקם בצפון (אתר שגיא או אתר כרמל) והשני (אתר פלוגות או אתר כרמל) בדרום. אתרים אלו נקבעו לאחר שנבחנו כ-80 חלופות, לפי לשיקולים כגון נגישות טובה, קירבה לאוכלוסייה, קירבה לבתי משפט ועוד. זאת, בהתאם למדיניות העכשווית המעדיפה הקמת מתקני כליאה סמוך לריכוזי אוכלוסייה, בשל התרומה של קירבה זו לשיקום האסירים. האתרים מתוכננים להחליף בתי כלא שאינם תואמים את הסטנדרטים המודרניים, כמו גם מתקנים קטנים ומיושנים בהם תנאי המחייה של האסירים אינם מספקים וכן אתרים שמיקומם אינו תואם את התפיסה הקיימת בשב"ס כיום.

באזור צפון, מוצעים שני אתרים חלופיים זה לזה: אתר שגיא, הסמוך לדופן הדרומית של אזור תעשייה שגיא 2000, ואתר כרמל בצומת עתלית על כביש מס' 4. אתר כרמל מוצע על בסיס מתקן כליאה קיים וכולל גם את הכלא הצבאי (כלא 6) שעתיד להתפנות. לאחר תחילת הפעלתו של אחד האתרים, מתוכננים להתבטל בתי המעצר דמון וקישון.

באזור הדרום, מוצעים גם כן שני אתרים חלופיים, אשר רק אחד מהם מיועד למימוש: אתר פלוגות, הממוקם מערבית לקריית גת בסמוך לאזור תעסוקה מתוכנן, ואתר חרוב, הנמצא דרומית לקרית מלאכי. לאחר תחילת הפעלתו של אחד האתרים, מתוכנן להתבטל בית המעצר שקמה.

באזור מרכז בית המעצר תל אביב "אבו כביר" סומן כאתר לביטול מותנה אשר יבוטל עם הפעלת אתר שורק.

עורכת תכנית המתאר הארצית היא האדריכלית דורית שפינט, גורדון אדריכלים ומתכנני ערים.

אילוסטרציה. צילום: חדשות MivzakLiveלהוספת נגן תחנות הרדיו לאתרך הדבק קוד זה


למעבר לערוץ החירום -לחצו כאן

פתיחת הנגן בחלון נפרד

אתם מוזמנים לשלוח לנו מידע חדשותי וליצור איתנו קשר בכל נושא ועניין.


* יש לציין כי אמינות הדיווח תיבדק ותפורסם באתר ע"פ שיקול דעתו של עורך אתר החדשות.
* נדגיש כי בצירוף תמונה אנו מסירים כל אחריות בגין הפרת זכויות יוצרים ואחריות זו תהיה מוטלת על השולח. שליחת תמונה ללא קרדיט צילום לא תפורסם באתר. אם אין ברצונכם לציין קרדיט אנא כתבו "ללא קרדיט".

לשליחת תמונות נוספות בוואטסאפ

תודה רבה וגלישה נעימה
צוות חדשות MivzakLive