חדשות הארץמבזקים

דו"ח השירות להתמכרויות: צעירים משימוש בקנביס, מבוגרים – באלכוהול

דו"ח השירות להתמכרויות של משרד העבודה והרווחה: כ-15,000 טופלו עקב התמכרות לסמים ואלכוהול – 46% מתחת לגיל 25 • 30% מהמטופלים – מתחת לגיל 18 • 35% מהמטופלים אינם עובדים • 5% ממטופלי השרות הינם דרי רחוב – מכורים • 200 ישראלים קיבלו טיפול בבעיית ההתמכרות לתרופות מרשם • 22 ישראלים קיבלו טיפול בבעיית ההתמכרות לקניות וחומרים פסיכואקטיביים.

לסיכומו של חודש המאבק בסמים ואלכוהול וערב השנה האזרחית החדשה, משרד העבודה והרווחה מפרסם היום (שני) נתונים אודות הטיפול בהתמכרויות לשנת 2018. מהנתונים עולה כי במרכזי הטיפול והקהילות הטיפוליות טופלו 15,067 בני אדם: 11,850 גברים ו-3,217 נשים. מדובר בעלייה קלה במספר המטופלים לעומת השנים הקודמות (14,826 בשנת 2017 ו-14,093 בשנת 2016).

אלכוהול. קרדיט: pexels

ההתמכרויות השכיחות ביותר הן התמכרות לאלכוהול, לקנאביס, לאופיאטים כגון הרואין ומורפיום, לקוקאין ולסמי פיצוציות. השירות טיפל בנוסף ב-2018 גם התמכרות להימורים (600 מטופלים), לקניות וסמים (22 מטופלים), למין ולסמים (22 מטופלים), ולאינטרנט ולסמים (16 מטופלים). מדובר בדרך כלל בשימוש במתודה טיפולית קוגניטיבית התנהגותית או דינמית שנועדה לסייע למכורים להתגבר על קשייהם ולנהל אורח חיים תקין. בנוסף טיפל השירות להתמכרויות במכורים לסמי הזיה, לתרופות מרשם ולממריצים.

קראו גם:  אשדוד: הולכת רגל בת 59 נפגעה מאוטובוס, מצבה בינוני

משרד העבודה והרווחה מפעיל כיום 240 מסגרות הכוללות מרכזי טיפול לנוער, למבוגרים, מרכזי תעסוקה, מרכזי יום ומרכזים לנשים. מסגרות אלו מעניקות טיפול על פי תפיסת ה'חליפה האישית' לפי צרכי המטופל ותוך שימוש בטיפול פרטני, טיפול קבוצתי, מיצוי זכויות וטיפול מוכוון טראומה וכן התערבות עם משפחת המטופל בכדי לסייע בהליך הטיפולי.

הנתונים מצביעים כי 17% מהמטופלים סיימו טיפול בהצלחה וכיום מנהלים אורח חיים עצמאי ללא חומרים פסיכואקטיבים והתמכרות התנהגותית. 30% נשרו מטיפול ו 53% ממשיכים במסלול הטיפולי, 5% מהמטופלים הינם דרי רחוב וחסרי עורף משפחתי.

צעירים טופלו כתוצאה משימוש בקנביס; מבוגרים – באלכוהול

קרדיט: freeimages

3,544 בני נוער מתחת לגיל 18 טופלו במסגרות שמפעיל משרד העבודה והרווחה לטיפול בהתמכרויות, עלייה של 7% לעומת שנת 2017 (3,711). 67% מהם כתוצאה משימוש לרעה בקנביס. 'שימוש לרעה' מוגדר כשימוש בחומרים פסיכואקטיביים בכמות חומרים משתנה, מספר פעמים בשבוע ובקשיי תפקוד של המשתמשים.

בדומה לבני נוער גם בקרב הצעירים בני 18-25 ש-2,344 מהם טופלו על ידי השירות להתמכרויות, שיעור המשתמשים בצמח הקנביס הוא הגדול ביותר ועומד על 63%. לשם השוואה, בקרב קבוצות הגיל של מעל 26 ההתמכרות השכיחה ביותר היא לאלכוהול. בגילאי 26-40 שיעור המכורים לאלכוהול בקרב המטופלים הינו 30% לעומת 27% לקנביס. בקבוצת הגיל של בני 41 ומעלה שיעור המטופלים המכורים לקנביס הוא 10% בלבד ו-40% טופלו כתוצאה מהתמכרות לאלכוהול. 25% מקבוצת המטופלים בגיל זה, טופלו כתוצאה מהתמכרות לאופיאטים.

קראו גם:  גנץ: חיילים שלי, זה הכל בשבילכם ...
אילוסטרציה. צילום: freepik

שיקום תעסוקתי כפתרון

עוד עולה מהנתונים כי 35% מהמטופלים אינם עובדים, משרד הרווחה – השרות לטיפול בהתמכרויות פועל להרחבת פעילות השיקום התעסוקתי כחלק מההתערבות הטיפולית. מרכזי שיקום תעסוקתי מסייעים למטופלים מכורים להשתלב בשוק העבודה מתוך ההבנה כי התעסוקה מהווה עוגן ובסיס מקדם להתמודדות של מטופלים עם מחלת ההתמכרות. 76% מהמטופלים במרכזי התעסוקה משולבים במקומות עבודה ורובם בתעסוקה איכותית עם אופק לקריירה מקצועית. כ-56% מהמטופלים הינם רווקים, 23% נשואים ו-18% גרושים.

35% מהמטופלים נמצאים במחוז חיפה והצפון, 32% במחוז ת"א והמרכז, 24% במחוז ירושלים ו-9% במחוז דרום.

אוכלוסייה ייחודית נוספת המטופלת בשירות היא אוכלוסיית העולים. מהדו"ח עולה כי השימוש לרעה באלכוהול גבוה במיוחד בקרב אוכלוסיות העולים מחבר העמים ומאתיופיה וכמו גם במגזר הערבי: טופלו כ-2,231 מטופלים מחבר העמים לשעבר, 411 מטופלים אתיופים ו-638 מטופלים מהמגזר הערבי. אוכלוסיות אלו ממעטות להשתתף בטיפול והמשרד מבצע פעולות הסברה בשיתוף בני המשפחה ומקיים פעילות איתור. בנוסף, החל משנת 2019 ניתן טיפול ייעודי לאוכלוסיית עולים ממדינות מרכז ומזרח אירופה בשיתוף פעולה עם משרד הקליטה, באמצעות פתיחת 4 מוקדי טיפול ייעודיים באזורים בהם ישנו ריכוז גבוה של אוכלוסייה זו.

קראו גם:  עשרות פורעים ערבים התעמתו עם חיילי צה"ל סמוך לחומש

שבי אהרון, מנהל השירות לטיפול בהתמכרויות במשרד העבודה והרווחה אומר כי "ההתמכרות לאלכוהול, קנביס וסמי פיצוציות מעידים על שינוי מסוים במאפייני האוכלוסיות המצויות על רצף ההתמכרות, קיום ישנם יותר בני נוער וצעירים שמופנים, מאותרים או פונים לקבלת טיפול. 35% מהמטופלים הצעירים מצויים בתהליכי איתור , גמילה וטיפול סוציאלי בשל שימוש אינטנסיבי או שימוש לרעה בקנאביס. עבור חלקם השימוש בקנאביס מהווה שער ומעבר לשימוש בסמים נוספים – אופיאטים, סמי הזיה וממריצים. יש לציין כי לקנאביס השפעה קשה על חלק מהאוכלוסיות הצעירות, שימוש בחומר זה עשוי לגרום לפיתוח קשיים נפשיים חריפים וקשיי תפקוד".

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן