איפה הרגישות כלפי העובדים לפני החג, איפה כבוד האדם?


איפה הרגישות כלפי העובדים לפני החג, איפה כבוד האדם?

בדיון חירום שקיים יו"ר ההסתדרות, בנוכחות ראשי הוועד בענף הסלולר ויו"ר איגוד עובדי הסלולר האינטרנט וההייטק, בר-דוד קרא למשרד התקשורת ולהנהלות לקחת אחריות ולפתור את המשבר עוד לפני החג: "אנו מבינים שהעולם השתנה ושיש רגולציה מטורפת שהביאה את הדברים לחוסר רווחיות, אבל את חוסר הרווחיות הזה אי אפשר להשית רק על העובדים. יש מדינה בקצה, יש משרד תקשורת והוא לא מתפקד. אני מבקש ממשרד התקשורת שיפסיק לתת עצות ויתחיל לעבוד"

חדשות מבזק לייב - MivzakLive - גוגל חדשות - Google News

"לאן הגענו, איפה הרגישות כלפי העובדים לפני החג, איפה כבוד האדם?" כך אמר בפתח דבריו יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, בדיון החירום שכינס הערב (שלישי) בלשכתו בנושא המשבר בחברות הסלולר.

צילום: באדיבות דוברות ההסתדרות

הדיון שנערך בהשתתפות יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי, וראשי הוועדים של החברות בענף, נערך על רקע כוונתן של סלקום ופלאפון לפטר מאות עובדים.

יו"ר ההסתדרות, בר-דוד, מתח ביקורת חריפה על תפקודו של משרד התקשורת ועל היעדר ההשקעה בתשתיות ואמר כי: "השילוב של רגולציה כבדה וחוסר ההתערבות של משרד התקשורת, עלולים להקריס את חברות הסלולר וכבר עכשיו אנחנו עדים למשבר קשה בתחום התשתיות. מישהו צריך להתערב על מנת שעולם התקשורת שלנו ימשיך להתפתח. אם זה ימשיך כך, לא נוכל לעבור לתקשורת יותר מתקדמת וחכמה".

יו"ר ההסתדרות הוסיף: "אנו מבינים שהעולם השתנה ושיש רגולציה מטורפת שהביאה את הדברים לחוסר רווחיות, אבל את חוסר הרווחיות הזה אי אפשר להשית רק על העובדים. יש מדינה בקצה, יש משרד תקשורת ומשרד התקשורת לא מתפקד. אני קורא לכם לקחת אחריות על המשבר ולהתחיל לטפל בו. אני מבקש ממשרד התקשורת שיפסיק לתת עצות ויתחיל לעבוד".

לצד הקריאה למשרד התקשורת, בר-דוד פנה בדבריו גם לחברות הסלולר: "על נציגי החברות לשבת איתנו, עם הוועדים, ולהתנהג בצורה מסודרת ומכובדת. חשוב לנסות להרגיע את המצב ולהגיע להבנות עוד לפני החג. אנו יודעים לנהל משא ומתן ויודעים לפתור משברים. חשוב להבהיר כי פיטורי עובדים לא יפתרו את כשלי השוק אלא רק יחריפו אותם. אנחנו – כלומר כל הציבור – כבר משלמים את מחיר היעדר ההשקעה בתשתיות".

יו"ר ההסתדרות בר-דוד הדגיש כי ההסתדרות תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה וציין: "אני במשמרת שלי כיו"ר ההסתדרות, לא אתן לפגוע במעמד העובדים, בטח לא בערב החג. נעשה כל מאמץ על מנת לטפל במשבר הזה וניתן את כל הגיבוי האפשרי לוועדים. אנחנו צפויים לתקופה לא פשוטה בענף הסלולר ואני מקווה שביחד נצליח לייצר גם את ההגנה על העובדים, גם הסכמים חדשים וגם נרתום את משרד התקשורת לפתרון המשבר בענף הסלולר והתקשורת כולו".

צילום: באדיבות דוברות ההסתדרות

יו"ר איגוד עובדי הסלולר האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי, הצטרף לדברי יו"ר ההסתדרות ואמר כי: "פיטורי העובדים הם לא הפתרון אלא חלק מהבעיה. אנו מתנגדים לפיטורים האלה, מאותה סיבה שאנו מתנגדים לחוסר ההשקעה בשירות ולחוסר השקעה בתשתיות".

חלוצי הדגיש: "אנחנו בעד תחרות ורוצים שתהיה תחרות. אנחנו רוצים להיטיב עם האזרחים ואפשר לעשות את זה רק אם התחרות הוגנת. לא יתכן שמשרד התקשורת קובע רגולציה מסוימת ולא אוכף אותה או עושה אכיפה בררנית כלפי חברות מסוימות. צריך לדרוש מכל החברות השקעה בתשתיות. התשתיות של הסלולר והתקשורת הם תשתיות לאומיות והם חלק חשוב מהיום יום שלנו. לא יתכן שאזרחי מדינת ישראל יסתובבו עם מכשירים שעולים אלפי שקלים אך המכשירים לא יתפקדו. חלק מפתרון המשבר הוא לעודד השקעה בתשתיות, לייצר תחרות הוגנת ואנו מקווים שכך יהיה".

יו"ר ועד עובדי סלקום, מיה יניב, התייחסה למציאות שקיימת כעת בחברה ואמרה: "אנחנו ביום מאוד מאתגר בסלקום, אתמול קראנו בעיתון בדיוק כמו העובדים שלנו שמנכ"ל החברה אפשר הדלפה מתוך ישיבת דירקטוריון – הדלפה מאוד חמורה, שתי דקות לפני החג, על פיטורים של מאות עובדים כחלק מתכנית הבראה, שהיא ניהול של מונופולים. מי שמנהל מונופול, בסוף לא יודע לנהל כי כדי לנהל צריך להיות יצירתי וצריך לייצר פתרונות. מה שהנהלת החברה עושה, כמו גם ההנהלות של שאר החברות, זה פשוט לזרוק עוד משקל מהכדור פורח שהם נמצאים עליו, משקל שהוא בעצם האוכל שלנו של מחר.

יניב הוסיפה: "שוק התקשורת הוא שוק שלא מצליח להגיע לשיווי משקל, והסיבה היא כשל שוק חמור מאוד עקב התערבות ממשלה, התערבות מאוד בררנית ואגרסיבית. הפתרון צריך להיות מול הרגולטור ובטח לא בפיטורי עובדים, אני רוצה לומר שהמאבק הוא של כולם לא רק של עובדי סלקום או פלאפון – זהו מאבק של כל אזרחי מדינת ישראל. בסופו של דבר האזרחים יהיו אלו שישלמו את המחיר אם הם ימצאו את עצמם עם תשתיות שמתאימות למדינות עולם שלישי, כך שהם לא יוכלו להשתמש בדברים הכי פשוטים באינטרנט, או לקנות את האייפון החדש כי הוא לא יתמוך ברשת. תשתיות הן קריטיות, והמאבק שלנו הוא אינטרס ציבורי".

יחיאל שמן, יו"ר ועד עובדי פלאפון, אמר: "אצלנו המצב בפלאפון קצת שונה למרות שכשל השוק מורגש היטב ברווחים וזה בא ישירות על חשבון העובדים. פלאפון לעומת החברות האחרות היא חברה הרבה יותר יציבה ומאוזנת מבחינה כלכלית. עם זאת, ההנהלה בחרה, תוך כדי המשא ומתן בערב החג, לפטר מאות עובדים. זה דבר שלא ייעשה. אני לא יודע אם זה תזמון שהגיע במשותף מההנהלות או שכשל השוק הביא אותן למצב הזה, אך דבר אחד ברור לי: יש דברים שלא עושים ואת מחירי המחדלים וכשל השוק לא העובדים צריכים לשלם. החברות האלה התייעלו מספיק בשנים האחרונות והגיעו למצב של שרידות בכוח אדם של העובדים ומי שמשלם את המחיר זה כלל הציבור – התשתיות נפגעות. רשת סלולרית זו תשתית לאומית, זו רשת שמשרתת גם את כוחות הביטחון – לא עושים מזה צחוק. כשמורידים עובדים מחטיבות ההנדסה ומחטיבות שאחראיות על רשתות הסלולר – הבא בתור להיפגע זה הציבור כולו ולכן המאבק הזה, כפי שכבר נאמר, הוא של כולנו – לא רק של הוועדים והעובדים אלא של כל הציבור".

יו"ר ועד עובדי פרטנר, קרן אופק, ביקשה לתמוך בעמיתיה בסלקום ופלאפון והתייחסה לתזמון של ההודעות על הפיטורים: "התזמון הוא מזעזע בעיני, שלושה ימים לפני ערב החג. הלב של עובדי פרטנר אתכם, ואני חושבת שזה הזמן שמישהו יתעשת במשרד התקשורת ויקבל אחריות על השוק המשוגע הזה שמתנהל כבר הרבה מאוד זמן כמו ג'ונגל. כפי שנאמר הערב לא פעם, התשתיות נפגעות והאזרחים נפגעים בעקבות כך".

גם יו"ר ועד עובדי הוט מובייל, אלי כהן, שנכח בישיבה הביע את תמיכת עובדי החברה בסלקום ופלאפון ואמר כי: "המצב הוא מצב בעייתי ובהיעדר ההשקעה בתשתית חדשה, מי שייפגע בסוף יהיה כל הציבור. להנהלות לא כואב כי הן רוצות לעשות את זה עכשיו ולחתוך כדי לחסוך עוד שקל. זה לא הפתרון".


מעוניינים לכתוב אצלנו או לנהל טור משלכם? לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

מעוניינים לכתוב אצלנו או לנהל טור משלכם? לחצו כאן ושלחו לנו הודעה
0 0 votes
דרגו את הכתבה
Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments


כרטיס ביקור דיגיטלי
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
צילום: pixabay

כשהחברים שלכם יספרו לכם על ההטבה שהם קיבלו מאיתנו, אל תהיו מופתעים

הצטרפו עכשיו לרשימת המנויים שלנו

בחינם

אל תפספסו את ההזדמנות

* בלחיצה על "הצטרפות" אני מאשר/ת קבלת הודעות מחדשות מבזק לייב

דילוג לתוכן