מבזקיםמשפטי/פלילי

עו"ד נועם קוריס תביעה ייצוגית, גבי אשכנזי ותגמולים במיליונים

תביעה ייצוגית ניתן להגיש במספר עניינים וביניהם מקרים של עוולות צרכניות, עוולות בנקים נגד לקוח, פגיעה במשקיעים ובמחזיקי ניירות ערך ואפילו במקרים מסויימים בדיני עבודה.

בימים האחרונים אישר בית המשפט המחוזי לנהל תביעה ייצוגית נגד גבי אשכנזי ששימש כיושב ראש חברת שמן, ואשר לפי החשד ניצל מידע פנים בקשר לקידוחי נפט שערכה החברה, והרוויח מכך שניצל מידע שהיה בידיו – אך לא נמסר למשקיעים במועד הראשון שבו היה צריך למסור להם את המידע.

ועוד כמה מאמרים שכתבתי:

עו"ד נועם קוריס

עו"ד נועם קוריס – כותב בביז פורטל

עו”ד נועם קוריס – כותב על תביעה ייצוגית

בעניינו של גבי אשכנזי, בית המשפט למעשה קיבל את הטענה שהמשקיעים מהציבור נפגעו לכאורה מהסתרת המידע בדבר כישלון קידוחי הנפט של שמן תעשיות, כך שכל משקיע נפגע בסכום קטן וזניח יחסית- אך מכלול הנזק שנגרם לציבור הגיע למיליוני שקלים.

אם החלטת לתקן את העולם או סתם להתעשר באמצעות הגשת תביעה ייצוגית אז אספר לך שראיתי לצערי לא מעט הליכי תביעה ייצוגית שהיו יכולים להביא לציבור תועלת רבה, פיצויים משמעותיים ושינוי אמיתי של המציאות אבל בגלל ניהול משפטי לא נכון הסתיימו בלא כלום.

בתיק אחד שטיפלתי (באותו עניין ייצגתי את הגנת הנתבע) ניתן לאחר כמה שנות התדיינות בבית המשפט פסק דין שקבע שלמרות שהתובע צודק ולמרות שלכאורה יש מאות אלפי אנשים שנפגעו- עדיין בית המשפט לא יאשר תביעה שהוגשה ונוהלה בצורה רשלנית.

באותו עניין נטען שמאות אלפי אנשים בישראל קיבלו מהלקוח שלי הודעות ספאם לנייד ולכן לכאורה הלקוח שלי היה חשוף לסיכון שיצטרך לפצות את כל אותם מאות אלפי אנשים. בית המשפט שם קיבל את עמדתי וקבע שתביעה ייצוגית על סך של מיליונים רבים של שקלים צריך להגיש בצורה יסודית יותר מאיך שהיא הוגשה שם, וגם צריך לנהל אותה בצורה יותר מקצועית.

קראו גם:  לפיד: Enjoyed meeting with a Democratic delegation led b...

נפגשתי גם בתיקים של תביעות ייצוגיות שבהם התובע או יותר נכון עורך דינו של התובע ממש שיבשו בהתנהלות רשלנית את התביעה, והפסידו עבור כלל הציבור סכומים ניכרים שלבסוף לא חולקו לציבור- רק בגלל ניהול משפטי כושל.

יש תביעה אחת שהוגשה נגד אחת מחברות המזון הגדולות בגין מכירת מוצרים במשקל נמוך משמעותי מהמשקל שפורסם על אריזותיהם.

הייתה על אותה חברה אפילו כתבה גדולה בטלוויזיה של תוכנית תחקירים מוכרת שהראתה בצורה מאוד ברורה שאותה חברה מוכרת לנו אזרחי ישראל הרבה פחות מוצר ממה שכתוב על האריזה.

באותו עניין, התובע ניסה להסתמך רק על הכתבה בתוכנית התחקירים ובית המשפט קבע שככה, רק על סמך תוכנית טלוויזיה לא ניתן לאשר תביעה ייצוגית.

אם למשל, היה אותו תובע מצרף חוות דעת של מעבדה מוכרת ששקלה בעצמה את המוצרים והשתכנעה שאכן המוצרים נמכרו במשקל נמוך יותר ממה שנכתב על האריזה אז יש להניח שהתביעה הייתה מתקבלת ושכל אחד מצרכני אותה חברה היה מקבל פיצוי על חסרון הכיס שנגרם לו.

אל תבינו לא נכון, גם אותו תובע ועורך דינו שעשו עבודה רשלנית רק הפסידו מזה בגלל שבמקום לקבל תגמול נאה על הצלחת התביעה הייצוגית שהגישו הם עוד נאלצו לשלם את הוצאות אותה חברה שנתבעה.

כתבתי על הנושא כבר כמה טורים, ועל כך שכל אחד יכול להפוך למיליונר באמצעות הגשת תביעה ייצוגית. בין אם אתה לוחם חברתי שמבקש לתקן עוולות צרכניות ולפעול לטובת ציבור רחב של נפגעים ובין אם הוא רק מחפש את הכסף הגדול של עולם המשפט.

כל אדם שנפגע מעוולה צרכנית אפילו בפגיעה של שקלים בודדים יכול לכאורה לבקש לנהל תביעה ייצוגית ולייצג גם מיליוני אחרים שנפגעו מאותו העניין, אפילו בלי לשאול לדעתם של מיליוני הנפגעים האחרים ובמקרים רבים אף מבלי שידעו על כך.

קראו גם:  נתניהו: מתפקדי הליכוד - צאו להצביע היום בפריימריז והצביעו ...

החוק מאפשר להגיש תובענה נגד עסקים וגם נגד רשויות ציבורית, למשל כדי להשיב  סכומים שהרשות גבתה שלא כדין, כמס, כאגרה או כתשלום חובה אחר. אולם נקבעו לכך סייגים שונים. בנוסף, בית המשפט לא יאשר תובענה ייצוגית נגד רשות אם הרשות הודיעה כי לא תגבה עוד את התשלום שבגללו הוגשה הבקשה ואם הוכח לבית המשפט כי היא אמנם עשתה כך .

בנושאים אחרים, החוק מאפשר מספר עניינים בהם רשאי אדם להגיש תביעה ייצוגית והבולטים שבהם הינם עניינים שבין צרכנים לעסקים, בין לקוחות לבנקים, בין חברות הביטוח וקרנות הפנסיה לבין המבוטחים, ובשנים האחרונות גם בין נמעני הודעות פרסומיות בלתי רצויות- לבין המפרסמים באותן הודעות.

בשנת 2016 למשל, במסגרת 10 התביעות הייצוגיות הגדולות ביותר שהסתיימו, הושבו לציבור 433 מיליון שקל; והגמול הממוצע ששולם לתובעים הייצוגיים עצמם עמד על-סך של 738 אלף שקל – 1.7% מסכום הזכיות.

בשנת 2017 הוחזרו לציבור כ 200 מיליון ₪ רק בסמגרת 10 הסדרי הפשרה הגדולים שהושגו, שכר-הטרחה הממוצע שנפסק לעורכי הדין דרך אגב- עמד על כ-3.1 מיליון שקל והגמול הממוצע לתובעים הייצוגיים עמד על כ-1.4 מיליון שקל.

סך הכספים שהושבו לציבור במסגרת הליכי תביעות יצוגיות שהסתיימו ב- 2018 מסתכם ב-425 מיליון שקל. את הנתח המרכזי תופסות תביעות בתחום הצרכנות שהפיצוי הכולל בהן הסתכם ב-272 מיליון שקל. אחריהן השבה מרשויות שהסתכמה ב-35.5 מיליון שקל ולאחר מכן הבנקים וחברות הביטוח שנאלצו לשלם כ-55 מיליון שקל.

במסגרת תביעה ייצוגית שנוהלה נגד חברות "מאגרי-בנייה" ו"מ.ת.מ מבני תעשייה ומלאכה", ניתן פיצוי בסך של כ-25.3 מיליון שקל לחברי הקבוצה מהציבור, ושולם גמול של כ-1.7 מיליון שקל לתובעים הייצוגיים – גמול מהגבוהים שנפסקו לתובע ייצוגי יחיד בארץ עד כה.

קראו גם:  אישום: החזיק נשק וכשנתפס - הורה לבנו לשקר בחקירה ולקחת את האשמה

באמצעות התגמול לאדם שנוטל על עצמו ומצליח כתובע ייצוגי, החוק בישראל אפילו מעודד במצבים מסויימים את אותה האכיפה האזרחית.

מנגנון התביעות הייצוגיות פועל כך, שהתובע המבקש לייצג את ציבור הנפגעים (התובע הייצוגי) מגיש את תביעתו האישית, ובמקביל  הוא מגיש בקשה לאשר את תביעתו כתביעה ייצוגית. על התובע הייצוגי להראות כי העילה  לתביעה מתאימה לקבוצה גדולה של אנשים שיש להם  מכנה משותף עם תביעתו שלו (שאלות משותפות של עובדה או משפט). הוא נדרש להוכיח כי הוא מתאים לשמש תובע ייצוגי, וכן חלים עליו תנאים נוספים שנקבעו בחוק.

במסגרת פשרה שאושרה לאחרונה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד רשת יינות ביתן בגין שקילת האריזה יחד עם המוצר, הוביל בית המשפט לפשרה לפיה הרשת תפחית 25 גרם ממחיר עוף ובקר ארוזים כף שתוספת המשקל שהרשת תספק לצרכניה, תגיע לשווי של 2.5 מיליון שקל שיחולקו לצרכנים

התובעים הייצוגיים, הצרכנים שהגישו את התביעה, קיבלו 87,750 ₪ ואילו עורכי דינם קיבלו כתגמול עוד 225 אלף שקל בתוספת מע"מ.

בשנים האחרונות גם קמו גופים צרכניים שונים ללא מטרות רווח, המסייעים בהוצאות המימון הנדרשות לצרכנים ולעורכי הדין העוסקים בתביעות הייצוגיות עוד בטרם בית המשפט מאשר את ניהול התביעה הייצוגית, להגיש ולנהל תביעות ייצוגיות שיביאו תועלת לציבור צרכני רחב.

כל אחד יכול להרים את הכפפה, לפנות לעורך דין מתאים ולתקן יחדיו עוולות כלפי הציבור או חלקים מהציבור, ואולי בכלל להפוך להיות מזה מיליונר.

עו”ד נועם קוריס בעל תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן, משרד נועם קוריס ושות’ עורכי דין עוסק בייצוג משפטי ותביעות ייצוגיות מאז שנת 2004.

 

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

8 תגובות

 1. למה לעבור על כאילו לא
  קרא כלום.
  זה מבקר המדינה כתב.
  על זה שגנץ נכנס לעסק
  בלי מכרז למה לו מותר
  עם זה היה ביבי מזמן היה
  נפתח חקירה
  ומה עם לפיד אשר נפגש
  עם מוזס.
  את כמה שידוע לי היה כתוב
  לפני החג שהמשטרה עיברה
  את התיק של לפיד לפרקליטות
  למה לא כותבים יותר .
  על ביבי היו חוגיגים.
  אני מקווה שגנץ יהיה ראש

  יעשו לו מה שעשו לביבי
  למה לא לחקור אותו בעניין
  המכרזים של מכוניות עבור
  המשטרה
  למרות הפסיד הרבה כסף.
  אני מקווה הכלכלה תמשיך
  להיות חזקה כומו הים.
  ולא יהיה אינפלציה ומיטון
  עם גנץ נכשל בעסקים בגדול
  הוא גם יכול להפיל את הכלכלה
  הכל תלוי בראש ממשלה.

 2. איך נותנים במה לנועם קוריס עו"ד שהיה שותף בתביעות של אזרחים שנפגעו מאיקיוטק. הרסו לאנשים את החיים. ויש לו עוד פנים להתעסק בחשיפת שחתויות. המושחת הראשי. שעצם עיניים בשביל בצע כסף. בושה הוא והאתר שנותן לו יד

  1. למה סתם ללכלך? היה מייצג את החברה והתיק נגדו נסגר לאחר שהוכח שאין לו קשר לזה. ככה זה במדינה כולם שופטים ותליינים. אם היה משהו אתה חושב שעם עבר פלילי או רישום הוא היה יכול להמשיך ולהיות עורך דין? העיקר להכפיש.. מסתתר מאחורי כינוי "אחד שנפגע".

  2. "אחד שנפגע" מאיקיוטק ולא מקוריס. הוכח שקוריס לא היה מודע לתוכנית של איקיוטק וכשהבין התנתק והוא מכה חטא על פשע עד עצם היום הזה.
   ממש כואב הלב איך השנאה חונקת ומעוורת במדינה שלנו. אנשים מחליטים שהבנאדם אשם (למרות שהוכח שהוא לא) ומפיצים שנאה כמו רעל.
   אני מאד נהנה ומשכיל לקרוא את המאמרים של עו"ד קוריס וכיום הוא נותן הרבה ערך וידוע לי אישית שהוא עוזר להרבה אנשים אז למה ללכלך?

 3. ומה עם פרשת ה-50 מיליון של גנץ, ומה עם הכסיל והמושחת לפיד ופרשת מילצ'ין? השמאל מומחה לא רק במיזמי רצח כמן פשעי אוסלו, הסזון, אלטלנה וחטיפת יהודי תימן!
  הם הגנבים הגדולים ביותר של כספי ציבור!
  וגם נצח ישראל לא ישקר ולא ינחם!!!

 4. אני ממש לא מאמין ומאוכזב מהחומר שעשויים הרמטכ"לים המהוללים שלנו שבפושטם את המדים הופכים לעבריינים רודפי שררה ותאיבי בצע ועוד כמה דברים

 5. גבי אשכנזי עבריין סידרתי.גם עשה פוטש לשר הבטחון ברק וניצל מכתב אישו פלילי, בזכות חברותו עם היועץ המשפטי יהודה ויינשטיין, וגם הוגש נגדו כתב אישום על פרשת שמן, בה קיבל מידע פנים, האסור עפי חוק ניירות ערך.והפושע הזה לא מתבייש לדבר בגנות נתניהו, שלגביו לכ הוגש בינתיים שום כתב אישום.על זה נאמר: צדיק ורע לו, רשע( אשכנזי) וטוב לו.עולם הפוך.

 6. גבי אשכנזי ..לא פרסם כן פרסם ניצל מידע פנים על מנת למכור את אחזקותיו בחברת החיפושים..או קיי לך תוכיח שכך היה הדבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן