איראןחדשות חוץמבזקים

איראן חשפה את מערכת ההגנה האווירית החדשה שלה – כל הפרטים

איראן חשפה אתמול (חמישי) את Bavar-373, מערכת ההגנה האווירית החדשה שלה מפני טילי אוויר בטקס לציון יום ההגנה הלאומי. הטקס נערך במעמד נשיא איראן חסן רוחאני, שר ההגנה האיראני, אמיר חתמי ובכירים צבאיים נוספים. הנשיא האיראני רוחני שחשף את המערכת אמר כי מדובר בגרסה האיראנית של מערכת ה- S300 הרוסית.

המערכת תוכננה ויוצרה על ידי מומחים מקומיים והעבודה על המערכת החלה כבר בשנת 2010 לאחר העיצומים שהוטלו על המדינה על ידי מועצת הביטחון של האו"ם בעקבות תוכנית הגרעין. מערכת הטילים קרקע-אוויר, שכונתה באוואר 373 היא מערכת הגנה מפני טילים המיועדת ליירט ולהשמיד יעדים עוינים שנכנסים למרחב האווירי של איראן.

על פי הנתונים שהציגה איראן, המערכת מסוגלת לשגר טילים שהטווח המרבי שלהם מגיע ל- 300 ק"מ. היא מסוגלת לאתר במקביל עד 300 יעדים, לעקוב אחר 60 יעדים יחד וליירט שש מטרות בו זמנית בגובה של יותר מ-65 ק"מ, ברדיוס של 300 ק"מ.

לדברי ראש ההגנה האיראני חתמי, "בעזרת מערכת ההגנה האווירית ארוכת הטווח הזו אנו יכולים לאתר … יעדים או מטוסים בגובה של יותר מ -300 ק"מ, להינעל על המטרה בכ-250 ק"מ ולהשמיד אותה ב -200 ק"מ. המערכת היא מתחרה למערכת הטילים S-300 ברוסיה ומביאה לא מעט שדרוגים משמעותיים על פני המקבילה הרוסית שלה. המערכת, התואמת את משפחת טילי "סיאד" ומצוידת גם בארבע מערכות שיגור אנכיות (VLS) המסוגלות לשגר טילים חמים. (כאשר הטיל מוצת כבר בתא ונעשה שימוש במנוע הטיל לצורך פליטה).

עוד נטען כי באוואר 373 כוללת גם שני מכ"מים לאיתור ויירוט שיכולים לעמוד בפני לוחמה אלקטרונית ופצצות אלקטרומגנטיות. בנוסף הרדארים מסוגלים לאתר טילים נגד קרינה (ARM) המשמשים להתמודדות עם מערכות הגנה אוויריות.

הנשיא רוחאני שיבח על הישגיה המשמעותיים של התעשייה הביטחונית האיראנית וציין כי הלחץ שהפעילה ארצות הברית כנגד האומה האיראנית בשנים האחרונות רק סלל את הדרך לרפובליקה האסלאמית להתקדם.

קראו גם:  אושר בקריאה ראשונה: תוגבל עמלת הבנקים בגין פתיחת תיק משכנתא

בהתייחסו למערכת ההגנה מפני טילים שחשף אמר כי בוואר 373 חזקה יותר ממערכת ה- S-300 ולמעשה קרובה יותר ליכולות של ה- S-400 הרוסית, "מדובר במערכת משודרגת של ה- S-300" ציין.

רוחאני התייחס בנאומו לנסיגת ארצות הברית מעסקת הגרעין שנחתמה בשנת 2015 בין טהראן לשש המעצמות ולהטלת הסנקציות על הרפובליקה האסלאמית ואמר כי "עזיבת עסקת הגרעין (JCPOA) פירושה הפרת החוק והתקנות הבינלאומיות וכן טרור כלכלי. האמריקנים שיערו, שלא בצדק, כי יוכלו להכריח את איראן להיכנע על ידי רמיסת החוקים הבינלאומיים והגברת הלחץ הכלכלי על הרפובליקה האסלאמית."

רוחאני הבהיר שוב כי "איראן לעולם לא תיכנע לבריונות, וכי דרישותיה המופרזות של ארה"ב מהאזור לא יובילו לשום מקום. אין ספק שארה"ב לא הצליחה ולא תצליח בשום מזימה באזור", אמר הנשיא, והוסיף כי "האמריקנים יהיו הראשונים לברוח אם יחושו בסכנה כלשהי באזור".

קראו גם:  ארגון הבריאות העולמי: "אין עדויות לכך שמתפתחת מוטציה בנגיף אבעבועות הקוף"

ראש ההגנה של איראן נשא גם הוא נאום באירוע, ואמר כי "המדינה עשתה פריצות דרך גדולות בכל תחומי ההגנה, בהתרסה נגד הסנקציות האמריקניות." הוא אמר כי "איראן הצליחה לייצר מערכות יעילות לא רק כדי להתמודד עם איומים אוויריים בגובה נמוך, בינוני וגבוה, אלא גם לאתר, לעקוב ולהשמיד מטוסים וטילים ממרחק בטוח."

על תוכנית הטילים של איראן אמר חתאמי, "אנו מתמקדים ביעילות הטילים באמצעות הגברת הדיוק, יכולת התמרון, המהירות והכוח הנפיץ הקונבנציונאלי כדי להתגבר על מערכות ההגנה של האויב".

חתאמי חזר והדגיש כי הטילים אינם מיועדים לשאת ראש נפץ גרעיני, והוסיף כי תורת ההגנה של איראן מבוססת רק על הרתעה. "על פי ההחלטה האסטרטגית של הרפובליקה האסלאמית של איראן, המבוססת על הפתוות החשובות וההיסטוריות (פסקי הלכה מוסלמיים) של המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי. בתחום הטילים, לא פתחנו טילים עם ראשי נפץ לא שגרתיים" הדגיש חתאמי.

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן