חדשות הארץמבזקים

אירוע לגברים בלבד: שדולת הנשים עתרה נגד קיום האירוע בחיפה

לפני כשבועיים פנתה שדולת הנשים לעיריית חיפה במכתב רשמי בדרישה שלא לאפשר את קיומו של אירוע ייעודי לגברים בלבד בחסות עירונית, דבר העומד בניגוד מוחלט להחלטת ממשלה ממרץ 2014 כי "משרד ממשלתי או גוף ציבורי לא ייתן חסותו לאירוע ציבורי המאורגן על ידי גוף אחר הנוקט בהפרדה או בצעדים מפלים אחרים", והדגישה כי "אין צעד מפלה גדול יותר מאשר איסור מוחלט על כניסתן של נשים לאירוע ציבורי כפי שמתוכנן במקרה דנן."

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

למרות השתלשלות העניינים האחרונה בעפולה, שבסופה פסק בית המשפט העליון כי לבית המשפט לעניינים מנהליים בנצרת לא הייתה הסמכות כלל לדון מחדש בפסיקה שניתנה עוד באותו השבוע והאיסור לקיים הפרדה כפויה במרחב הציבורי תקף מתמיד, השבוע קיבלו בשדולת הנשים את תשובת עיריית חיפה והטענה ש"מדובר בהפרדה וולנטרית ומתן מענה תרבותי הנותן ביטוי להכרה בקיום אורחות החיים הדורשים הפרדה כזאת שמקורה בתפיסות דתית, ערכית ותרבותית".

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

"אנחנו סבורות כי הפרדה אינה יכולה להיות וולנטרית כל עוד היא נכפית על הציבור וכי עצם קיום אירוע בחסות עירונית, שאינו מאפשר כניסה לנשים הוא הפרה בוטה של החוק. מדובר בסוגיה משפטית וערכית כאחד, ובניגוד לניסיונותיה של ראשת עיריית חיפה לנתק בין השניים – אי אפשר שלא לקשור בין פסיקת העליון בשבוע שעבר על האירוע בעפולה לבין האירוע המתוכנן בחיפה." אמרו בשדולת הנשים.

העתירה הוגשה הבוקר (רביעי) בשם שדולת הנשים לבית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה ע"י עורכי הדין חגי קלעי, עו"ד מרים זלקינג ועו"ד גלי זינגר.

מתוך העתירה: "מדובר באירוע לגברים בלבד. לא אירוע שמתקיימת בו הפרדה על בסיס מין, אלא אירוע שנשים כלל ועיקר אינן מוזמנות אליו. עוד נציין – הגם שהפרדה יזומה על בסיס מין במרחב הציבור ובאירועי תרבות הממומנים מכספים ציבוריים היא אסורה לחלוטין ללא תלות ברצונו של מאן דהו המעוניין בה, לא יכול להיות ספק היום, לאחר האירוע שנערך בהשתתפותו של הזמר מוטי שטיינמץ (שעתיד להופיע באירוע כאן) בעפולה ממש לפני ימים ספורים, כי ישנו קהל רב של נשים המעוניינות להשתתף באירוע, וכי ישנו קהל חרדי המעוניין להשתתף באירוע ללא הפרדה על בסיס מין. עיריית חיפה החליטה להפקיע מרחב ציבור ותקציבים ציבוריים וליעד אותם לאירוע המיועד לבני מין אחד בלבד".

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

אלה אלקלעי, יו"ר שדולת הנשים אומרת כי "האירוע בעפולה לימד אותנו שבתוך הציבור החרדי יש לא מעט נשים שצמאות לתרבות והנאה, לא פחות מזה החילוני. אין לנו כל כוונה לכפות אורח חיים ואנחנו מכבדות את רצונן, אבל לא ניתן להתעלם מהעובדה שהחוק קובע חד משמעית שהדרה של נשים מהמרחב הציבורי היא פסולה, לכן האירוע הזה בחיפה הוא כפול בחומרתו כי הוא לא לוקח בכלל את הנשים בחשבון. ראינו רק בתחילת שבוע איך ההפרדה הזו מגיעה לילדים שלנו- כאשר המועצה המקומית בגן יבנה הפרידה בין ילדים לילדות באירוע למשפחות שיזמה, המחויבות שלנו היא לעצור את הרכבת הזו שמאפשרת דחיקה של ילדות ונשים לשוליים- מהמרחב הציבורי, ממשרות בכירות ועד לכנסת ישראל. אדם הטוען לחופש תרבותי אינו יכול באותה נשימה לדרוש הפרדה בכפיה. יתכבדו בחיפה לפתוח את הארוע הציבורי לציבור ולאפשר לציבור לבחור בהפרדה אם כך הוא חפץ, בלי מחיצות, בלי שלטים, בלי סדרנים הכופים דרישה לא חוקית על הציבור".

תגובה אחת

  1. דיייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייי מה אתם רוצים מלחמת אחים בכח ?????

Back to top button