מבזקיםצבא וביטחון

“חץ דורבן” יגן על גמ”שי האיתן החדשים ועל דחפורי ה-D9 של צה”ל

הושלם מכרז ההגנה האקטיבית של מערכת הביטחון: מנהל הרכש במשרד הביטחון (מנה”ר) בחר במערכת ההגנה האקטיבית “חץ דורבן” של חברת ‘אלביט מערכות יבשה ותעש’ להגן על נגמ”שי האיתן החדשים ועל דחפורי ה-D9 של צה”ל.

מנהל הרכש במשרד הביטחון, באמצעות יחידת המרכבה והנמר של הסגן לרכש יבשה ובשיתוף עם מנהלת הרק”מ במשהב”ט (מנת”ק) וצה”ל, הכריז היום (ג’) על הזוכה במכרז ההגנה האקטיבית של מערכת הביטחון: מערכת “חץ דורבן”, שפיתחה חברת ‘אלביט מערכות’ (לשעבר תעש מערכות). היקף המכרז נאמד במאות מיליוני ש”ח ובמסגרתו ירכוש משרד הביטחון מאות מערכות הגנה אקטיבית לאורך העשור הקרוב. המערכות יותקנו על גבי הנגמ”ש הגלגלי הראשון “האיתן”, שפיתחה מנת”ק במשרד הביטחון ומתאימה גם לדחפורי ה- D9 של צה”ל.

קראו גם:  בנט: קורא לנתניהו להתעשת ולתמוך בתוכנית הסיוע ללוחמי צה"ל משוחררים

מנהל הרכש במשרד הביטחון החליט שהמכרז למערכת ההגנה האקטיבית יהיה טכנו-כלכלי, שבו ישוקללו המרכיבים הטכניים לצד הכספיים. הדרישות המבצעיות של צה”ל, שעמדו בבסיס המכרז עבור נגמ”ש האיתן (השייך למשפחת הרק”מ הקל) שונות מאלו של מערכת ההגנה “מעיל רוח” שנמצאות היום בשימוש מבצעי בצה”ל על גבי טנקי המרכבה ונגמ”שי הנמר. בשיקלול מכלול הפרמטרים הטכניים והכלכליים זכתה מערכת “חץ דורבן”.

חץ דורבן על נגמ”ש איתן. קרדיט: דוברות משרד הביטחון

סמנכ”ל וראש מנהל הרכש (מנה”ר) במשרד הביטחון, אבי דדון: “התעשיות הביטחוניות הישראליות הן הטובות ביותר בעולם בפיתוח מערכות הגנה אקטיבית, המעניקות הגנה מקסימאלית לחיילי צה”ל. אני מברך את שתי החברות על התמודדות מקצועית ומכובדת, שמעודדת פיתוח וייצור כחול-לבן המחזקת את הכלכלה הישראלית ואת מערכת הביטחון.”

קראו גם:  כבאות והצלה: ריינה - שריפת דירה במבנה דירות בכפר ריינה....

ראש מנת”ק תא”ל גיא פאגלין צין כי חליפת המיגון של האיתן שתוכננה ע”י מהנדסי הפרוייקט בשילוב עם מערכת ההגנה האקטיבית שנבחרה מאפשרת את המיגון המיטבי ביותר ללוחמי האיתן.

נגמ”ש האיתן

האיתן הוא רכב קרבי גלגלי משוריין, במשקל של כ-30 טונות, שמפותח על-ידי מנהלת המרכבה והרק”מ (מנת”ק) במשרד הביטחון. רכב האיתן מבוסס על טכנולוגיות המרכבה והנמר, נושא 13 לוחמים ובעל מיגון ויכולות עבירות וניידות הטובים מסוגם בעולם – וזאת לרבות מערכת הגנה אקטיבית מתקדמת. האיתן יכלול עמדות נשק נשלטות, לרבות צריחון לא מאוייש בעל תותח 30 מ”מ ואמצעי חישה ותצפית מתקדמים שיאפשרו אחיזת שטח טובה. באיתן יותקנו פיתוחים מתקדמים נוספים ובהם גם טכנולוגיות של פרויקט “הכרמל”. האיתן יחליף את נגמ”שי M113 הוותיקים וייתן מענה הולם אל מול הדרישות המבצעיות של צה”ל בשדה הקרב המודרני.

קראו גם:  לאחר היבחרו בשנית לנשיאות צרפת: בנט ומקרון שוחחו וסיכמו להיפגש

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

Back to top button
דילוג לתוכן