חדשות הארץמבזקים

מרגש עד דמעות: סמל יוסי שישמן – דוגמה נהדרת ל-"מהי אופטימיות"

ביום רביעי האחרון (14 באוגוסט) נערך טקס חגיגי ומרגש בבית הנשיא עם כניסתו של המזכיר הצבאי החדש של נשיא המדינה אלוף-משנה עלא אבו רוקן אשר הועלה לדרגת תת-אלוף. הטקס התקיים בהשתתפות נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי וחברי פורום מטכ"ל.

תת-אלוף עלא אבו רוקן יחליף בתפקידו את תת-אלוף בועז הרשקוביץ, אשר שירת בתפקיד בשלוש השנים האחרונות. עוד השתתפו בטקס בכירי צה״ל ומערכת הביטחון, נכבדי העדה הדרוזית ובני משפחותיהם של המזכיר הצבאי הנכנס והיוצא.

מרגש עד דמעות: סמל יוסי שישמן - דוגמה נהדרת ל-"מהי אופטימיות"
צילום: מארק ניימן/ לע"מ

תא"ל אבו רוקון שירת בתפקידו האחרון כנספח צבאי בסין, בן 47 תושב עוספיא. את שירותו הצבאי החל לפני 25 שנים כלוחם ומפקד בחטיבת הצנחנים, והמשיך בשורה של תפקידי פיקוד באגף המודיעין במשך שנים רבות. בין היתר, פיקד אבו רוקון על בסיס חוות השומר. הוא נשוי ואב לארבעה ילדים, ובעל תואר ד״ר במדעי המזרח התיכון של אוניברסיטת בר אילן.

מרגש עד דמעות: סמל יוסי שישמן - דוגמה נהדרת ל-"מהי אופטימיות"
צילום: מארק ניימן/ לע"מ

המזכיר הצבאי בבית הנשיא הינו חוליית הקשר בין בית הנשיא ומערכת הביטחון על כל זרועותיה: הצבא, השב״כ, המוסד, משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר. הוא אמון על עדכוני הנשיא בתמונת המצב הביטחונית ועל מפגשיו עם גורמי הביטחון המגיעים אל בית הנשיא ובביקוריו של הנשיא בשטח, ביחידות השונות של כל גופי הביטחון.

במהלך האירוע הפתיע המזכיר הצבאי היוצא הרשקוביץ את הנשיא, והזמין לבמה את סמל יוסי שישמן, לוחם בפלס"ר גבעתי, אותו פגש הנשיא בביקורו במכינת "בית אסף" של רונה רמון ז"ל. מאז אותו מפגש מלווה בועז את יוסי.

יוסי גדל בלוד ובגיל 12 התמכר לסמים. בגיל 16 נשפט למאסר בכלא אופק ומשם לכפר גמילה. למכינה קדם צבאית הוא הגיע בלי לדעת קרוא וכתוב ולא עזב אותה עד שסיים את תהליך שיקומו האישי. לאחר מאמצים רבים, הצליח להתגייס לצה"ל והחל את שירותו בבסיס חוות השומר. את הטירונות סיים בהצטיינות, וכך גם את הטירונות הקרבית שעבר.

מרגש עד דמעות: סמל יוסי שישמן - דוגמה נהדרת ל-"מהי אופטימיות"
צילום: מארק ניימן/ לע"מ

את הדברים נשא יוסי בצורה רהוטה ומעוררת השראה במהלך ביקור הנשיא במכינה, וללא כל עזרה מהטקסט הכתוב. הנשיא שהתרשם מכך מאוד, שאל אותו בסיום הכיצד ויוסי ענה לו, כי זו הדרך היחידה מבחינתו היות ואינו יודע קרוא וכתוב. היום, מפקד יוסי בפלס״ר גבעתי ובקרוב עתיד לצאת לקורס קצינים.

הנשיא שהתרגש כל כך לפגוש את יוסי בשנית חיבק אותו בחום ואמר לו כי ברור לו שהוא נועד לגדולות ושהוא גאה בו כל כך.

מרגש עד דמעות: סמל יוסי שישמן - דוגמה נהדרת ל-"מהי אופטימיות"
צילום: מארק ניימן/ לע"מ

(צילום: אבי קנר, מקליט: אורי בוזגלו)

אורח מרגש נוסף בטקס היה ניצול השואה אביגדור נוימן, שיצא יחד עם משלחת "עדים במדים" בפיקודו של תא״ל הרשקוביץ אשתקד. בועז שמע על בר המצווה של נוימן שמעולם לא נחוגה בגלל השואה האיומה והחליט לתקן את העוול על אדמת פולין. שם ארגנה המשלחת בפיקודו של בועז, בר מצווה מאוחרת לנוימן.

״ברשותכם אני רוצה לדבר קצת על אופטימיות,״ אמר תא"ל בועז הרשקוביץ בנאום הפרידה שלו. ״אני יוצא מפה היום יותר אופטימי ממה שנכנסתי. הייתה לי הזדמנות לראות את התמונה הגדולה, את הטוב ואת הרע, לא הכל מושלם ויש לנו הרבה מה לשפר. אבל בסיכום שאני עושה עם עצמי אני יוצא יותר אופטימי ממה שנכנסתי. כשהגעתי לפה לפני 3 שנים הכרתי רק סוג אחד של לוחמים. אבל פה במשכן הזה יש לוחם מסוג מיוחד (שהוא גם קמ"ן בנפשו). לוחם שנלחם על המאחד והמשותף, לוחם שרואה את החלשים, לוחם שנלחם על צביונה, עתידה וערכיה של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית.״

תא״ל עלא אבו רוקון הודה לרמטכ״ל והנשיא על האמון אותו קיבל במינוי זה והוסיף: ״בימים הספורים האחרונים בהם ביליתי לצד בועז ידידי היקר, הבנתי את רוחב היריעה ועוצמת ההשפעה בתפקיד הנכסף. על אף שיעורי הבית שהכנתי, בזמן הקצר הופתעתי לגלות עד כמה מעורבותו הגדולה ותרומתו היומיומית של מוסד הנשיאות בכלל ונשיאינו הנוכחי בפרט, בבניין כוחם והעצמת רוחם של צה"ל ויתר גופי הביטחון. אני מבטיח לפעול במרץ ויצירתיות להנחלת "התקווה הישראלית" שהתעצבה בשנים האחרונות בדמותך בקרב חיילי ומפקדי צה"ל וכלל גופי הביטחון.״

הנשיא נפרד ממזכירו הצבאי בשלוש השנים האחרונות, תא״ל הרשקוביץ, אשר סיים את תפקידו ופורש מצה״ל ואמר: ״מההיכרות איתך אני יודע שזכיתי למזכיר צבאי שהוא לא רק לוחם ומפקד אמיץ, גיבור ישראל. אתה באמת מטובי בנינו. מפקד ומחנך. בעל כושר מנהיגות. מחובר בליבו ובנפשו אל עם ישראל ואל החברה הישראלית. אדם שמכיר היטב לא רק את המערכת הצה"לית הצבאית, אלא את כלל המערכות האסטרטגיות הקשורות בה. בועז, כל חייך שירת ביחידות מיוחדות. פיקדת על שלוש מהיחידות המיוחדות ביותר שיש לנו בכוחות הביטחון של מדינת ישראל – 669, שלדג והימ"מ."

מרגש עד דמעות: סמל יוסי שישמן - דוגמה נהדרת ל-"מהי אופטימיות"
צילום: מארק ניימן/ לע"מ

הנשיא פנה להרשקוביץ ואמר: "לצד העיסוק הצבאי אותו מילאת לעילא ולעילא הבאת לכאן, לבית הנשיא, הכשרות של מפקדים שלמדו על החברה הישראלית ונתנו לנו תקווה ישראלית. הקדשת תשומת לב לשאלות חברתיות מורכבות של צה"ל כצבא העם. ולהטמעת האמונה שצה"ל גם היום הוא לא רק הצבא של כולנו. צה"ל הוא כולנו. למרות העבר המבצעי המפואר, אומרים שליבך נתון לחינוך דווקא. אני מאמין שאין מפקד טוב, שהוא לא גם מחנך טוב ומאחל לך הצלחה."

בסיום דבריו בירך הנשיא את אבו רוקון עם כניסתו לתפקיד ואיחל לו הצלחה רבה בתפקיד: "שירת בטובות שביחידות. מילאת תפקידים משמעותיים. עסקת בפיקוד ובחינוך. ייצגת את צה"ל ומדינת ישראל מעבר לים. אני יודע שיש לנו על מי לסמוך."

הרמטכ״ל רא"ל אביב כוכבי ברך את המזכ״צ הנכנס, הודה למזכ״צ היוצא ואמר: "זהו רק סיום שירותך הפעיל בקבע. אני בטוח שעוד תמשיך ותשרת את צה״ל והמדינה בדרכים רבות ומשמעותיות. אני מאחל לך ולכל משפחתך להנות מהעולם החדש אותו אתם הולכים לגלות.״

הרמטכ״ל פנה אל המזכ״צ הנכנס ואמר: ״אתה עלא, המזכיר הצבאי של הנשיא מעכשיו ודע לך – זהו לא רק בית העם זהו גם הבית של צה״ל ואנחנו מרגישים פה בבית מאוד. זוהי עבורי הזדמנות להודות לך על כך הנשיא, אתה ללא ספק הנשיא של צה״ל.״

בתום דבריו התייחס הרמטכ״ל ליוסי, חייל פלס״ר גבעתי ואמר: ״דע לך יוסי שאני מעניק את הדרגות בסיום בה״ד 1 למצטיינים, וחסר לך שאנחנו לא נפגשים על רחבת המסדרים.״

מרגש עד דמעות: סמל יוסי שישמן - דוגמה נהדרת ל-"מהי אופטימיות"
צילום: מארק ניימן/ לע"מ
Back to top button