בית מבזקים דו"ח נציב קבילות החיילים: הוגשו 6,749 קבילות, 61% מוצדקות

דו"ח נציב קבילות החיילים: הוגשו 6,749 קבילות, 61% מוצדקות

הוסיפו תגובה

מ"מ נציב קבילות החיילים ומבקר מערכת הביטחון, תא"ל (מיל') איתן דהן, הגיש לראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו וכן ליו"ר וועדת החוץ והביטחון של הכנסת, את הדוח השנתי ה-47, המסכם את שנת 2018 (התשע"ט). דוח נקח"ל התאפיין בשנה החולפת בקבילות על אלימות פיזית של מפקדים, לצד אלימות מילולית ושיח פיקודי לא ראוי, לרבות באמצעות 'ווטסאפ'. בשנת 2018 נרשם ריבוי של קבילות נגד נגדים וקבילות של חיילים המשתייכים לאוכלוסיות מיוחדות (חרדים, חיילים בודדים, מתנדבים ועתודאים ועוד). מנגד נרשמה ירידה בקבילות אלה שעניינן שיח פוגעני. כמו כן, נותר על כנו מספר הקבילות הגבוה של אנשי קבע- קצינים ונגדים.

על פי נתוני הדו"ח 6,749 קבילות הוגשו בשנת 2018, 61% מהקבילות שטופלו נמצאו מוצדקות. מחצית ממגישי הקבילות היו חיילים בשירות חובה, כ-12% אנשי קבע וכ-22% מלש"בים • כ-43% מהקובלים היו בדרגות סמל-סמ"ר • 26% מהקבילות עסקו ביחסי מפקד-פקוד ו-14% בתחומי הרפואה.

עיקרי הנושאים בדוח:

• פגיעה בזכויות יסוד של חיילים: אי מימוש כלל ימי החופשה של חיילי חובה במערך הלוחם, פגיעה בזכויותיהם של מאבטחי מתקנים המועסקים ללא ההכשרה הנדרשת. ריבוי קבילות המעידות על הפעלת שיקול דעת שאינו בסמכות המפקד בנוגע למצבו הרפואי של חייל, עד כדי סיכון רפואי (מניעת גישה ל'ביקורופא', אי מימוש הנחיות רפואיות, אי כיבוד פטורים ועוד).

• רפואה: פער בשירותים הרפואיים הניתנים לחיילים. פערי תיעוד מהותיים הנובעים מבעיות תשתית ומפערים מקצועיים בהבנת החובשים את חשיבות התיעוד. פער במיצוב מעמדם של החובשים אל מול גורמי הפיקוד, צמצום במספר המטפלים ועוד.

• זכויות ת"ש ותשלומים: אי עמידה במכסה השנתית של 18 ימי חופשה ללוחמים בשירות חובה. שינוי מדיניות ותקלות במערכת כ"א הביאו לפגיעה ביכולת משרתי הקבע לממש את כלל ימי החופשה, שלהם הם זכאים.

• מלש"בים: למרות הירידה בקבילות על חוסר מענה מצד מוקדי 'מיטב', עדיין ניכר תסכול רב מתוכן המענה ואיכותו. המתנה ממושכת למפגשים עם גורמי בריאות הנפש.

• משרתי מילואים: עלייה של 16% בקבילות משרתי מילואים. ריבוי קבילות בסוגיות שכר ותשלומים. עליה בקבילות בנוגע לעיכוב בזימונים לוועדות רפואיות (עשרות קבילות במהלך 2018). מנגד, ירידה בקבילות בעקבות עליית אתר המילואים באינטרנט (טפסים, עדכונים וכו).

• מספר גבוה של קבילות אנשי קבע, הן קצינים והן נגדים.

• מ"מ נציב קבילות החיילים בחר לציין לטובה את המשך מגמת השיפור בגדודים המעורבים ובמערך התצפיתניות ואת הירידה המשמעותית בקבילות טבעוניים, אם כי נמשכות הקבילות אודות המענה הניתן ביחידות. לצד זאת הביע הנציב את דאגתו הרבה מהיקף הקבילות הגבוה של אנשי הקבע, קצינים ונגדים.


אתם מוזמנים לשלוח לנו מידע חדשותי וליצור איתנו קשר בכל נושא ועניין.


* יש לציין כי אמינות הדיווח תיבדק ותפורסם באתר ע"פ שיקול דעתו של עורך אתר החדשות.
* נדגיש כי בצירוף תמונה אנו מסירים כל אחריות בגין הפרת זכויות יוצרים ואחריות זו תהיה מוטלת על השולח. שליחת תמונה ללא קרדיט צילום לא תפורסם באתר. אם אין ברצונכם לציין קרדיט אנא כתבו "ללא קרדיט".

לשליחת תמונות נוספות בוואטסאפ

תודה רבה וגלישה נעימה
צוות חדשות MivzakLive

להוספת נגן תחנות הרדיו לאתרך הדבק קוד זה


למעבר לערוץ החירום -לחצו כאן