מבזקיםצבא וביטחון

סוכל פיגוע גדול בגבול רצועת עזה – "מלחמה בלתי נמנעת"

סיכול הפיגוע שאירע לפנות בוקר מנע אירוע משמעותי מאוד וגדול שבקלות יכול היה להתפתח לכדי מלחמה גדולה ורחבה ברצועת עזה, אם לא היה מסתיים כפי שהוא הסתיים – ארבעה מחבלים מחוסלים וללא נפגעים לכוחותינו. הכל הודות לתצפיתניות ערניות ולוחמים אמיצים.

ירי תאורה בעזה – צילום ערבי

האירוע החל בסביבות השעה 04:00 לפנות בוקר (שבת) כאשר תצפיתניות של צה"ל מזהות ארבעה דמויות חשודות מתקרבות לגדר המערכת בדרום רצועת עזה. המחבלים היו חמושים ברובי קלצ׳ניקוב, רימוני יד ומטול RPG. הדיווח הועבר ללוחמי גדוד 12 של חטיבת גולני שהוקפצו לנקודה, זיהו את המחבלים ועקבו אחריהם. לאחר שאחד המחבלים חצה את גדר המערכת פתחו לוחמי צה"ל באש לעבר המחבלים וחיסלו אותם תוך כדי חיפוי של לוחמי גדוד 82 בחטיבה 7 של חיל השריון שביצעו ירי טנק לתוך המרחב. במהלך האירוע הושלך על ידי המחבלים רימון. לא היו נפגעים לכוחותינו ולא נגרם נזק.

זירת האירוע – ללא קרדיט

"האירוע מתחיל בארבע לפנות בוקר, בעירנות של תצפיתניות שמזהות תנועה של ארבעה חמושים בתנועה מבצעית", מסביר דובר צה״ל, תא״ל רונן מנליס ומוסיף, "אחד המחבלים חצה לשטחנו ונורה, ושלושה נהרגו על קו הבטונדה בגדר טווח אפס".

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

דובר צה"ל מסביר כי הגדוד נערך לאירוע בצורה טובה ומנעל פיגוע גדול. לדבריו, מדובר בחוליית מחבלים שתכננה את הפיגוע וייתכן שאף נערכה לשהות ממושכת בשטח, "האופן שבו הגדוד נערך מביא לסיום האירוע בפעולה מהירה. יש פה אירוע טוב של סיכול פיגוע במרחב הגדר בזכות עירנות גבוהה של תצפיתניות".

קראו גם:  שני ילדים נפצעו קשה ובינוני לאחר שנפלו מטרקטורון ברהט

"אנחנו מוצאים חולייה אחת שכולה חמושה בנשקים מסוג קלצ׳ניקוב, ותיקים עם ציוד שנועד לחצות את הגדר, חטיפי אנרגיה ותמרים לאפשרות של שהייה מסוימת, RPG רימונים וצינור." מספר תא"ל מנליס ומציין כי "נמצא גם תיק רפואי שכרגע אנחנו בוחנים, על מנת להבין אם נועד לשימוש לעזרה ראשונה שלהם או עבור משהו אחר".

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

תא"ל מנליס מדגיש כי נמנע פיגוע גדול מאוד שטרם ברור אם נועד לפגוע בחיילי צה"ל או באזרחים. "פיגוע גדול שסוכל בגדר" אומר דובר צה"ל.

עוד נמצא כי חברי החולייה היו לבושים במדים מאולתרים, "כל אחד מהם לבש מדים המורכבים מחלקים שונים" ציין תא"ל מנליס והסביר, "אנחנו מבינים שעם ציוד כזה והעירכות כזאת, זה לא משהו שמחליטים בשבע בערב ויוצאים לדרך, זה משהו שמתכננים. היה פה סיכול של פיגוע גדול מאוד – אנחנו בימים מאוד רגישים גם סביב האירועים באיו"ש גם בעזה, כל תשעה באב, חג הקורבן – הפעולה של גדוד 12 וגדוד 82 משיגה את מטרתה ומונעת את הפיגוע".

קראו גם:  תאונת אופנוע בשטח פתוח סמוך לאלי עד: בן 14 נפצע בינוני

יש לציין כי בניגוד לאירוע שבו מחבל בודד מחליט לבצע פיגוע על דעת עצמו, במקרה זה היה מדובר בתשתית מאורגנת שהכינה עצמה לפעולה מבעוד מועד. בצה"ל מדגישים כי אירוע כזה שיוצא מעזה הינו באחריות הריבון ברצועה – חמאס. בצה"ל מבהירים כי הצפייה שחמאס ישלוט באירוע וימנע אותם ולכן הוא שאחראי לכל מה שקורה בעזה.

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

יש לציין כי אם חלילה הפיגוע היה יוצא אל הפועל ולוחמי צה"ל לא היו מצליחים מסכל אותו, קל להבין שמהר מאוד היינו מוצאים את עצמנו במלחמה בעזה, זאת על רקע דבריו של ראש הממשלה אמש כי "ישראל נערכת למערכה רחבה ברצועת עזה, אם תידרש לכך", הפיגוע הרצחני בו מצא את מותו חייל צה"ל רב"ט דביר שורק ז"ל ודבריהם של ראשי הפלגים ברצועת עזה שמביעים את תסכולם נוכח חוסר ההתקדמות ליישום ההבנות והסרת המצור מעל רצועת עזה.

כולם מבינים כי המלחמה הבאה ברצועת עזה לא תהייה דומה לאף אחת מאלה שקדמו לה. לא מבחינת היקף העוצמה, של שני הצדדים – ישראל שפיתחה יכולות לחימה משמעותיות וקטלניות וארגוני הטרור בעזה שאף הם שדרגו את יכולות הרקטות והטילים שברשותם ופיתחו יכולות נוספות כמו רחפני נפץ למשל, והן מבחינת מטרות הלחימה והזמן הנדרש להשגתן.

קראו גם:  שני קטינים חשודים ביידוי בקבוקי תבערה, אבנים וזיקוקין לעבר כוחות הביטחון
החמאס והג'יהאד ממשיכים להתחמש

במלחמה הבאה ברור שתהיה חייבת להיות הכרעה מוחלטת של ישראל ולא מן הנמנע שתכלול את פירוז הרצועה מנשק במקביל לתוכנית מדינית רחבה שתספק לתושבי הרצועה חיים נורמטיביים, זאת באמצעות מדינות נוספות שמסייעות לפלסטיניים דוגמת קטאר ומצרים. חמאס בעזה מבין זאת היטב ולכן הוא נמנע, על אף האיומים שהוא משמיע לעת לעת, ליזום מהלכים גדולים שעלולים לדרדר אותו למלחמה מול ישראל. גם באירוע הזה שסוכל הבוקר יצאו דיווחים מהרצועה המנתקים את החולייה שחוסלה מארגון הטרור חמאס ולפיהם מדובר בחולייה שחבריה פרשו מהזרוע הצבאית של חמאס ויצאו לבצע את הפעולה על דעת עצמם.

בנוגע למצב הביטחוני בדרום יש קונצנזוס בקרב ראשי המפלגות כעל כך שמלחמה נוספת בעזה תתרחש וזהו רק עניין של זמן. פוליטיקאים, גם מימין וגם משמאל אומרים שמלחמה בעזה היא בלתי נמנעת וזה ברור שכל אירוע קטן שיצא משליטה ויגרום לנפגעים בצד הישראלי יוביל אותנו לשם תוך זמן קצר. הפיגוע הפעם כאמור נמנע, מה שנותן לדרג המדיני עוד זמן לדחיית המערכה עליה דיבר אמש ראש הממשלה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: לע"מ

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן