חדשות הארץמבזקים

אושרה תוכנית פיתוח לעיר אילת בעלות של למעלה מחצי מיליון ש"ח

הממשלה אישרה היום (ראשון) את התכנית לפיתוח העיר אילת וחבל אילות בלמעלה מחצי מיליארד ש"ח. התוכנית אושרה במסגרת ישיבת ממשלה מיוחדת שהתכנסה היום באילת.

ראש הממשלה נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה: "אני יודע שכולכם מחכים לשמוע על התוכנית, אבל לפני זה בטח רציתם לשמוע משהו אחר – אנחנו שומרים על הפטור ממע"מ לאילת. התקדמנו מהשממה באמצעות חזון גדול ויצרנו עיר לתפארת. אנחנו הולכים היום לעשות צעד גדול מאוד ולהזניק אותה אל העתיד. אנחנו דיברנו על כך כמה שנים טובות, ולשמחתי, בעזרת כל שרי הממשלה כאן, אנחנו זזים קדימה בתוכנית של למעלה מחצי מיליארד ש״ח לפיתוח מיידי. אלה לא הבטחות, זה כסף מיידי."

נתניהו הוסיף כי "הדבר הראשון שאנחנו מטפלים בו זה קודם כל שירותי הבריאות – אנחנו הולכים לשדרג אותם בלמעלה מ-150 מלש״ח. אנחנו נשדרג את תשתיות התחבורה, נקים מרכזי תיירות וננגיש את רצועת החוף לציבור ונשפר אותה.

אולי הדבר החשוב ביותר שאנחנו הולכים להקים כאן זה פארק לפיתוח מזון מן הים. זה מזון העתיד. אי אפשר להמשיך להאכיל את האנושות באמצעות פרוטאין מהיבשה – זה יקר מדי, זה לא יעיל, זה מזהם וזה קשה. זה ישאר בוודאי, אבל הפרוטאין של העתיד מקורו בפרוטאין סינטטי, אבל יקח הרבה זמן עד שנדע אם זה קיים. מה שבוודאות קיים זאת היכולת לקחת דגיגים קטנטנים שהופכים בים לדגים גדולים. זאת טכנולוגיית המזון של המחר – והיא כבר פה.

יש פה שתי חברות באילת, אנחנו הולכים לגבש את זה לקונצרן, ולהקים כאן מרכז שייתן עתיד יוצא מן הכלל לאילת. אני רוצה להפוך את אילת למרכז תיירות ולמרכז ידע וטכנולוגיית מזון מן הים.

אנחנו עושים את כל זה תוך מתן תשומת לב לשאלת התחבורה. אנחנו מחוייבים לפתור את זה. אנחנו נקים היום צוות לבחינת כניסתן של חברות בינלאומיות להפעלת קו טיסות הפנים לאילת. פירוש הדבר – הורדת מחירים מיידית. זאת בשורה גדולה לפתיחת התחרות, להגדלת התיירות והטיסות לאילת ולירידת מחירים."

קראו גם:  מזג האוויר: ירידה בטמפרטורות והקלה בעומסי החום

"אנחנו מקימים היום ועדת שרים לענייני אילת בראשותי. אני מתכוון לעקוב מקרוב אחר יישום ההחלטות ולוודא את היישום המלא של מה שאנחנו מחליטים.

ויש עוד דבר – אנחנו נמשיך לקדם את תכנון קו הרכבת מהמרכז לאילת. גם החזון הזה יתממש. יש לאילת עתיד מזהיר. לכל אזרחי ישראל יש חלק ורצון לראות את העתיד הזה מגיע כמה שיותר מהר. בגלל זה אנחנו כאן."

"אנחנו קיבלנו היום שוב אישוש לדירוג האשראי שלנו מחברת S&P. אני אומר מה ששר האוצר אומר כל הזמן – כלכלת ישראל חזקה, איתנה, יש ביטחון רב בשווקים הבינלאומיים בדרך שבה אנחנו מנהלים את זה. לדעתי הם גם צופים את פני העתיד, אחרת הם לא היו מאששים את הדירוג.

אני רוצה להודות למשרדי הממשלה, אני רוצה להודות לך מאיר, ואני רוצה להודות גם לך חנן לרונן פרץ, לכל מי שתרם כאן לכל האנשים שהשקיעו מאמץ גדול בתוכנית הזאת לעתיד חדש לאילת – היום.

ביממה האחרונה היינו עדים לשתי התקפות רצחניות ומזעזעות בטקסס ובאוהיו. אני שולח בשם כל שרי הממשלה ובשם כל אזרחי ישראל תנחומים למשפחות האבלות, איחולי החלמה לפצועים, והזדהות עם אבלו של העם האמריקני."

צילום: עמוס בן גרשום/לע״מ

התוכנית גובשה בהנחיית ראש הממשלה נתניהו, בהובלת מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ ובשיתוף משרד האוצר, משרד הבריאות, משרד התיירות, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, משרד החקלאות, משרד הכלכלה והתעשייה, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הביטחון. התוכנית כוללת השקעות תקציביות גדולות בתחום הבריאות, התיירות, התחבורה, התעסוקה ועוד.

התוכנית מובאת לאישור הממשלה לאחר סדרה של עבודות מטה שבחנו את צרכי העיר אילת ואת הכלים הנדרשים לפיתוחה הכלכלי, על מנת להביא לשיפור באיכות החיים של תושבי האזור ולפיתוח מנועי הצמיחה של העיר לטובת תושביה.

התוכנית צפויה להביא לשיפור שירותי הבריאות של תושבי אילת, לשדרוג שירותי התחבורה והכבישים, להגדלת כמות התיירים שיפקדו את העיר, לביסוס מעמדה של אילת כמרכז מחקרי-יישומי בינלאומי בתחומי המזון מן הים, החקלאות הימית והביוטכנולוגיה הימית ולהגדלה וגיוון של מקורות התעסוקה באזור.

קראו גם:  גנץ: אין על פרוסה עם עגבנייה באמצע הלילה בקריה....

לצורך מעקב אחר יישום ההחלטה תוקם ועדת שרים לענייני העיר אילת וחבל אילות בראשות ראש הממשלה, וכן תוקם ועדת היגוי בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שתקיים מעקב רצוף אחר מימוש החלטת הממשלה ותפעל להסרת חסמים במידת הצורך.

להלן עיקרי התוכנית:

תחבורה:

• יוקם צוות לבחינת מתן היתר לחברות זרות להפעיל את קו התעופה נתב"ג-רמון לצורך הגברת תדירות הטיסות בקו תעופה זה. הצוות יבחן בנוסף חלופות להוזלת כרטיסי הטיסה לתושבי אילת וחבל אילות בימי חול.

• ישודרג כביש "עוקף אילת" לכביש דו-מסלולי לצורך הקלה משמעותית על עומסי התנועה בעיר.

• תקודם תכנית לארגון מחדש של קווי התחבורה הציבורית באילת.

• יוטל על ועדת המחירים הבין-משרדית לבחון שורת הקלות לתושבי אילת וחבל אילות:
– מתן פטור למשך שלוש שנים לתושבי אילת הטסים לנתב"ג מתשלום על שירותי תחבורה ציבורית בירושלים או תל אביב.
– קביעת הסדר נסיעה חופשי תלת-יומי בקו אילת-ת"א ות"א-אילת לרבות בנסיעה בתוך טבעות הערים.

• תיבחן הצבתו בסדר עדיפות גבוה של הפרויקט להפיכתו של כביש 90 לכביש דו-נתיבי דו-מסלולי מצומת קטורה ועד לצומת הערבה, במסגרת התוכנית הרב שנתית המתגבשת של נתיבי ישראל.

• הממשלה תבחן את האצת התוכניות הקיימות לתכנון תוואי הרכבת לאילת.

בריאות:

• יוקמו וישודרגו תשתיות רפואה כגון חדרי ניתוח, מכון דיאליזה, מכון גסטרו, חדר אקוטי לנפגעי תקיפה מינית, מכשיר CT וחדרי לידה בבית החולים "יוספטל".

• יוחלט על הצבתו באופן קבוע של מסוק אזרחי בעיר אילת ויוכשר מנחת מסוקים לשימושו לצורך פינוי מוסק זמין ומהיר של חולים.

• יוקצו מענקים מוגדלים לרופאים ולעובדי מקצועות הבריאות שיעתיקו את מקום מגוריהם לאילת או לחבל אילות בסכום של עד מיליון ₪ לאדם.

• תוקם תוכנית לקיצור תורים ברפואה יועצת בעיר.

קראו גם:  "אביב ערבי": נעצר ישראלי בנתב"ג במסגרת פרשה שנחקרה ב-2017

• יוקמו שירותי רפואה מתקדמים מרחוק (Telemedicine).

• יוקם מערך טיפולי בית.

• תיבחן היתכנות ליצירת שירותי תיירות מרפא באילת.

תיירות:

• תקודם תכנית מקיפה לחיזוק מעמדה של אילת כעיר תיירות מוביל הכוללת את פיתוח רצועת החוף, תכנון והקמה של מרכז כנסים באילת, פיתוח נופי, פיתוח פארק "תמנע" והסדרה סטטוטורית למתקני אכסון מלונאים באזור.

• הממשלה תסייע בקידום ובשיווק של אירועי תיירות בין-לאומיים באילת שימשכו תיירים מחו"ל בעונת החורף.

הנגשת שטחים ופיתוח:

• לצורך הנגשת רצועת החוף לציבור ופיתוחה הכלכלי של העיר אילת באמצעות העברת שטחים, תקים הממשלה ועדת היגוי בראשות מנכ"ל משרד רה"מ שתפעל בתוך 6 חודשים לגיבוש תכנית מפורטת לפינוי ולהעתקת בסיס חיל הים באילת (זי"ס) במלואו, או לחילופין פינויו החלקי והעתקת התכולות מהשטח המתפנה לשטח הנותר (כינוס).

• יועברו שטחים שברשות קצא"א לרשות מקרקעי ישראל לצורך פיתוח עירוני תיירותי והנגשת החוף לציבור.

• תיבחן העברת שטחי אחסנת המכוניות הנמצאים בעורף הנמל ממערב לכביש 90 לשטחים מצפון לאילת.

• יבחנו הרשאות תכנון לכפרי נופש בעיר.

מזון מן הים, חקלאות ימית וביוטכנולוגיה ימית:

• יוקם פארק לתעשיות מזון מן הים, חקלאות ימית וביוטכנולוגיה ימית באזור ה"משתלות" ו"עין עברונה".

• הממשלה תפעל להקמתה של קהילת חדשנות וידע בתחום הביולוגיה והחקלאות הימית שתפעל מהעיר אילת ומחבל אילות, וכן תפעל למשיכת משקיעים זרים לעיר אילת בדגש על תחומי הביולוגיה והחקלאות הימית.

• יוחלט על הקמת צוות בראשות מנכ"ל משרד רה"מ שיפעל לגיבוש תכנית להעצמת המרכז הלאומי לחקלאות ימית (מלח"י) לקידום פרויקט ייצוא דגיגים וביות דגי הטונה.

תעסוקה:

• הממשלה תפעל לעידוד, קידום ופיתוח עסקים קטנים ובינוניים באילת ותעניק כלי סיוע לעידוד השיווק לחו"ל של תאגידים באילת.

• הממשלה תקדם תכנית להקמת מבנה להשכרה להיי-טק ולשירותים בתחום ההיי-טק, ולהקמה והפעלה של מתחם עבודה משותף (Hub) שישרת יזמים ובעלי עסקים.

צילום: עמוס בן גרשום/לע״מ

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך גם
Close
Back to top button
דילוג לתוכן