נחשף תחקיר המבצע שהסתבך בעזה – סא”ל מ’ נורה ע”י חברו

ב-11 בנובמבר 2018 נחשף מבצע חשאי מורכב בחאן יונס, בעומק רצועת עזה שהסתיים במותו של קצין צה”ל, סגן אלוף מ’ ופציעתו של קצין נוסף.

מעבר לכל המבזקים

בתחקיר שהוגש לרמטכ”ל רא”ל אביב כוכבי, צוין כי נמצא כשל מבצעי בהתנהגות הטקטית של הכוח שנחשף. במשך חודשים התאמן הכוח למשימה זו בלבד אשר מטרתה הייתה לבסס את המודיעין של צה”ל בעזה.

לאחר שכשל המבצע שקדו הגורמים הרלוונטיים על פרטי האירוע דקה אחר דקה, מתחילתו ועד סופו וביצעו תחקיר שנמשך שמונה חודשים. במהלך התחקיר בחנו הגורמים את ההיבטים המודיעיניים, הטכנולוגיים, אופן הכשרת הלוחמים למבצע ואת הקשר בין מפקדי הפיקוד הבכיר שפיקח על המבצע ושאר גופי הביטחון לכוח הלוחמים שביצעה את המשימה בשטח.

תמונה שהפיץ חמאס של הכוח הישראלי לכאורה שנחשף

בראש התחקיר עמד קצין בכיר לשעבר בסיירת מטכ”ל, אל”מ יורם יצחקי אשר בחן את התנהלות הכוח בכללותו. לעניין הקשר בין היחידה המבצעת למטכ”ל מונה על ידי הרמטכ”ל לשעבר גדי אייזנקוט, מפקד סיירת מטכ”ל לשעבר אלוף ניצן אלון.

כמו כן, כל הלוחמים שהיו שותפים למבצע זומנו לתחקיר בזה אחר זה על ידי ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר היימן. ממצאי התחקיר חושפים כשלים חמורים המעידים על פערים, שגיאות ותקלות שאירעו במהלך הפעולה והובילו לכך שבסופו של דבר המבצע נכשל והמשימה לא הושלמה. כאמור, סגן אלוף מ’ נהרג, קצין נוסף נפצע בינוני והכוח עצמו נחשף ונאלץ לסכן כוחות נוספים על מנת לחלצו מעומק הרצועה.

על פי התחקיר מטרת כוח המשימה שנחשף היתה לאפשר חדירה מוצלחת לחאן יונס על מנת להשלים את המשימה המודיעינית. ממצאי התחקיר חושפים כי במסגרת תפקידו של הכוח שנחשף הוא היה אמור לתת מענה לתשאולים של פעילי חמאס בשטח אלא שסיפור הכיסוי שהכינו, לא היה מספיק מדויק וגרם לאנשי החמאס לחשוד בהם.

הציוד של הכוח הישראלי לכאורה שנמצא בידי חמאס
הציוד של הכוח הישראלי לכאורה שנמצא בידי חמאס

הכוח שנכנס לרצועת עזה נתקל בשלושה פעילי חמאס שהחלו בתשאול לפשר מעשיהם. על פי התחקיר מי שעמד מול הפעילים וניהל את רוב השיח היה סגן אלוף מ’. על פי התחקיר שיחת התשאול ארכה בין 20-30 דקות. ברגע מסוים כשהבין אלוף מ’ כי התשאול לא עומד להסתיים בקרוב, הוא לעשות רעש כדי להסיח את דעתם של פעילי חמאס ואז קצין נוסף בכוח, סגן אלוף א’ החליט לפתוח באש מנשקו האישי עם משתיק קול לעבר פעילי חמאס. אלא שלרוע המזל, הכדור מאקדחו של סגן אלוף א’ פוגע בחברו סגן אלוף מ’. במקום נמשכו חילופי האש וסגן אלוף א’ מחסל את מרבית משבעת מחבלי חמאס זאת ביחד עם עוד 4 לוחמים שפותחים באש לעבר המחבלים.

לאחר שחיסלו את המחבלים, סא”ל א’ מחליט שעל הכוח לסגת במהרה משטח הרצועה ומתחיל מבצע המילוט מעומק הרצועה לשטח ישראל.

בשעה שהאירוע ברצועת עזה מתגלגל, בחדר הפיקוד הקדמי של המבצע במרכז הארץ, יושבים הרמטכ”ל דאז, גדי אייזנקוט, ראש השב”כ נדב ארגמן, ראש אמן תמיר איימן, מפקד מערך המבצעים המיוחדים תא”ל ג’ ומפקד סיירת מטכ”ל אל”מ ח’ ומקבילים דיווחים שוטפים בזמן אמת על המתרחש. הרמטכ”ל מחליט להכניס מסוק יסעור לתוך עזה על מנת לחלץ את הכוח. המסוק כבר היה במרחק של דקות בודדות מנחיתה על הקרקע. בשורת הפיקוד הבכירה אמרו כי דקות אלה נראו כ”נצח” ובראשו של הרמטכ”ל אף עבר התרחיש שהוא מאבד את כל הלוחמים, הצוות על היסעור מיחידת 669 ולוחמי היחידה שחולצו. כך סיפר הרמטכ”ל לימים במהלך התחקיר.

צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

ממצאי התחקיר קובעים כי מהרגע של פתיחת הלוחמים באש על מחבלי חמאס ועד לנחיתת הכוח בארץ, חלפו 20 דקות בלבד. במבצע חילוץ הירואי ביצע חיל האוויר מסך אש במהלכו ביצע 71 תקיפות שאפשרו את חילצו של הכוח. בין היתר חיל האוויר השמיד את כלי הרכב של היחידה שנשארו בעזה כדי שלא ייפלו בידי חמאס. ציוד מודיעיני שהיה ברשות הלוחמים הוחזר על ידם לשטח ישראל ולא נפל בידי חמאס.

ההריסות מתקיפות צה”ל הלילה בעזה
ההריסות מתקיפות צה”ל הלילה בעזה
ההריסות מתקיפות צה”ל הלילה בעזה
ההריסות מתקיפות צה”ל הלילה בעזה
הרכב איתו נכנס כוח צה”ל לרצועה
הרכב איתו נכנס כוח צה”ל לרצועה
הרכב איתו נכנס כוח צה”ל לרצועה

הרמטכ”ל ציין כי מניתוח השתלשלות האירועים במבצע עולות מספר שגיאות ותקלות שהביאו לחשיפת הכוח, המצביעות על פערים בשיטת הביצוע ובתהליך ההכנות.

כמו כן, הוצגו שורת מסקנות ולקחים הקשורים בתהליך התכנון של המבצע המיוחד, בשיטות המבצעיות שבשימוש המערך המיוחד, בפיקוד ובשליטה על מבצעים המיוחדים ובהתארגנות המערך. כן גובשו לקחים באשר לממשקים בין מערך המבצעים המיוחדים לרמה המטכ”לית אשר הטמעתם מתבצעת כבר בימים אלה ולאורם מגובשת תכנית העבודה של המערך בראייה רב-שנתית.

הרמטכ”ל סיכם כי למערך המבצעים המיוחדים הישגים יוצאי דופן לאורך שנים אשר תרמו רבות לביטחון המדינה וכי המערך הינו חיוני, מקצועי ואיכותי ומהווה זרוע חשאית שאין שני לה. הרמטכ״ל הדגיש כי הוא משוכנע ביכולתו המבצעית של המערך להמשיך ולפעול להובלת מבצעים הכרחיים לביטחון ישראל כפי שכבר בוצעו בהצלחה, הלכה למעשה בחודשים האחרונים מאז האירוע.

הרמטכ”ל ציין לחיוב את תפקוד הלוחמים בשטח ואת שרשרת הפיקוד בשטח ובחפ”ק ובפרט את סא”ל א’ אשר פעל בקור רוח, אומץ לב וגבורה ואפשר את חילוץ הכוח.

הרמטכ”ל שיבח את כוחות חיל-האוויר וגורמי הרפואה של חיל-האוויר על פעילות חילוץ שהתאפיינה באומץ לב, במקצועיות ובאיכות מבצעית הראויה לכל שבח.

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו קיים דיונים ביטחוניים בשבועות האחרונים בו הוצגו לו תוצאות תחקיר מבצע חאן יונס.

ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו אמר כי “הלקחים יופקו וההמלצות ייושמו. מברך על אומץ ליבם של הלוחמים והטייסים שפעלו בתנאים קשים מאוד, ועל פעולת החילוץ ההירואית. אני מבקש לחזק בשם אזרחי ישראל את משפחתו של סא”ל מ’ על גבורתו ופועלו”.

הציוד של הכוח הישראלי לכאורה שנמצא בידי חמאס
הציוד של הכוח הישראלי לכאורה שנמצא בידי חמאס
הציוד של הכוח הישראלי לכאורה שנמצא בידי חמאס
הציוד של הכוח הישראלי לכאורה שנמצא בידי חמאס
הציוד של הכוח הישראלי לכאורה שנמצא בידי חמאס
הציוד של הכוח הישראלי לכאורה שנמצא בידי חמאס
הציוד של הכוח הישראלי לכאורה שנמצא בידי חמאס
הציוד של הכוח הישראלי לכאורה שנמצא בידי חמאס
הציוד של הכוח הישראלי לכאורה שנמצא בידי חמאס

עוד באותו עניין

ההתקלות ברצועת עזה: תמונות ראשונות מהרצועה ועדכונים

הודעת חמאס: “נכשל מבצע גדול של האויב הציוני בתוך רצועת עזה”

חמאס: עצרנו ברצועה 45 “סוכנים ישראלים” מאז המבצע שנחשף

אישום: ‘סייע לחמאס ומסר פרטים על הכוח המיוחד שנחשף בעזה’

גורם בחמאס: “התגלו פרטים חדשים על פעילות הכוח הישראלי שנחשף”

“אוצר של מידע”: חמאס חשף פרטים על הכוח הישראלי המיוחד

פרטים חדשים על ההיתקלות בעזה: “הכוח התחזה לעובדי רפואה”

לא לשתף: שומרים על ביטחון המדינה – פרשנות

מעוניינים לכתוב אצלנו או לנהל טור משלכם? לחצו כאן ושלחו לנו הודעהלחצו כאן להוספת תגובה

מעוניינים לכתוב אצלנו או לנהל טור משלכם? לחצו כאן ושלחו לנו הודעה


0 0 vote
דרגו את הכתבה
Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

להוספת נגן תחנות הרדיו לאתרך הדבק קוד זה


למעבר לערוץ החירום -לחצו כאן

פתיחת הנגן בחלון נפרד

אתם מוזמנים לשלוח לנו מידע חדשותי וליצור איתנו קשר בכל נושא ועניין.


* יש לציין כי אמינות הדיווח תיבדק ותפורסם באתר ע"פ שיקול דעתו של עורך אתר החדשות.
* נדגיש כי בצירוף תמונה אנו מסירים כל אחריות בגין הפרת זכויות יוצרים ואחריות זו תהיה מוטלת על השולח. שליחת תמונה ללא קרדיט צילום לא תפורסם באתר. אם אין ברצונכם לציין קרדיט אנא כתבו "ללא קרדיט".

לשליחת תמונות נוספות בוואטסאפ

תודה רבה וגלישה נעימה
צוות חדשות MivzakLive