בריאותמבזקים

טיפול חדש ברמב"ם לחיידק אלים במערכת העיכול – קפסולת צואה

סובלים מזיהום של חיידקים אלימים במערכת העיכול? כדאי שתשקלו השתלת צואה… ברמב"ם נחנך שירות לטיפול בבעיות קשות במערכת העיכול ע"י השתלת צואה. ולפני שאתם מעקמים את האף: התוצר הסופי לא מזכיר את המקור…זה מגיע בקפסולות קטנות עם אבקה לבנה – זה נקי, בטוח, והכי חשוב – יעיל

תכירו את מר קלוסטרידיום דיפיציל, חיידק אכזרי למדי שגורם לשלשולים מרובים ופגיעה קשה באיכות החיים. בקשישים או אנשים שסובלים ממחלות נוספות – הקלוסטרידיום גם יכול להיות מסכן חיים.

הרפואה מנסה להתמודד עם המחלה הזו עשרות שנים, אבל ככל שמטפלים יותר באנטיביוטיקה החיידק נעשה עמיד יותר והזיהום חוזר. בשנים האחרונות התברר שהדרך להתמודד עם החיידק היא לגרום למיליוני החיידקים שבמערכת העיכול להיות באיזון. לצד ה"טוב" של החיידקים הנחוצים לנו במערכת העיכול קוראים "מיקרוביום", וכאשר המיקורביום מאוזן, החיידקים כמו הקלוסטרידיום לא יכולים להשתולל וגורמים לפחות נזק.

אחת מדרכי הטיפול שנועדו להחזיר את האיזון במערכת העיכול, ושנכנסה לשימוש במרכזים רפואיים מובילים בעולם היא השתלת מיקרוביום, כלומר: העברה של חיידקים טובים מאדם בריא.

למעשה מחקרים מוכיחים שטיפול זה משיג 90% הצלחה בזיהום חוזר בקלוסטרידיום– הרבה יותר מטיפול אנטיביוטי אגרסיבי שהוא בנוסף פוגע עוד במיקרוביום.

את המיקרוביום, אותם חיידקים טובים, מפיקים מצואה של אנשים בריאים שממש תורמים את המיקרוביום שלהם לטובת טיפול בחולים. מדובר בטיפול מאושר על ידי משרד הבריאות, ואחת הדרכים לצרוך את המוצר המבריא הזה, היא ע"י בליעת קפסולות / כמוסות…

טיפול חדש ברמב"ם לחיידק אלים במערכת העיכול - קפסולת צואה

קונספטואלית זה קשה קצת לעכל, אבל זה טיפול פשוט, ופחות נורא משזה נשמע …

ברמב"ם מייצרים את הקפסולות מתרומת צואה מאדם בריא, שעבר סינון קפדני לבדיקת ההיסטוריה הרפואית שלו. את המוצר הגולמי מעבדים ומנקים והופכים לקפסולות לבנות תמימות למראה, שמכילות אבקה שלא מזכירה בשום דרך, אופן וריח את חומר הגלם המקורי – אבל מכילה בתוכה מיליוני חיידקים טובים שמטרתם להחזיר את האיזון למערכת העיכול הפגומה של החולים.

לאחרונה אושפזה ברמב"ם אישה בת 85 שסבלה מאירוע חוזר שלישי של זיהום בקלוסטרידיום לאחר טיפול אנטיביוטי כושל. החולה נטלה קפסולות שיוצרו ברמב"ם , עם אותם חיידקים טובים ולאחר מספר ימים שוחררה לביתה ללא שלשולים, חשה בטוב, וללא תופעות לוואי כלל. " אנו מתחילים עידן חדש ברמב"ם בהתמודדות עם חיידקים עמידים" אומרים ד"ר מילנה פיטשני, החוקרת העומדת בראש השירות יחד עם ד"ר חגי בר יוסף ממחלקת גסטרו.

פרטים נוספים על השירות אפשר למצוא >> כאן

בתמונה: ד"ר מילנה פיטשני וד"ר חגי בר יוסף האחראים לשירות, עם הקפסולות המכילות את האבקה להשתלה

 

טיפול חדש ברמב"ם לחיידק אלים במערכת העיכול - קפסולת צואה
צילום: פיוטר פליטר
Back to top button