כלכלהמבזקים

קיבלת שיק מלקוח/חבר או כל אדם אחר והשיק חזר – מה עושים?

שיקים חוזרים הם מכת מדינה, כך שקשה מאד למצוא אדם בוגר שלא ניצב, לפחות פעם אחת בחייו, במצב בו שיק שניתן לו כתשלום, חזר מסיבה כלשהי. א.כ.מ., נ.ה.ב., טעות טכנית, שיק לא סחיר – הסיבה איננה משנה, כרגע, אתם ניצבים ובידיכם פיסת נייר חסרת ערך.

האמנם?

לא בדיוק. למעשה, תביעה של שיק דרך הוצל"פ נחשבת לאחד מסוגי התביעות הנפוצות ביותר.

למה, בעצם, אנחנו משלמים בשיקים?

מחשבתית, הרבה יותר קל לנו לשלם בשיק (בעיקר דחוי) מאשר לשלם בכסף מזומן, מאחר ואנחנו מייחסים חשיבות פחותה ורשמית בהרבה לאותה נייר עליה משורבטת חתימתנו, זוהי אחת הסיבות העיקריות לכך שתופעת השיקים החוזרים הינה נפוצה כ"כ בקרב אנשים פרטיים ואף עסקים. סיבה נוספת לכך, היא שזהו אמצעי התשלום היחיד שאיננו מבוקר ומנוטר בזמן אמת על ידי גוף פיננסי כלשהו. משיכת מזומן בכספומט – מנוטרת על ידי הבנק, כרטיס האשראי – מוגבל על ידי המסגרת שמעניקה חברת האשראי, ורק השיקים אינם מנוטרים. הסיבה השלישית היא ששיקים, גם אם ניתנו בתאריך מסוים, מאפשרים פירעון דחוי לטווח הארוך (שיק דחוי לשלושים, שישים, תשעים יום) או אפילו רצף של שיקים המהווה סדרת תשלומים שוטפת (למשל, במקרה של שכר דירה חודשי) אשר מספק את המקבל אותו באותה נקודת זמן.

קראו גם:  אקדח ותחמושת נתפסו בכפר סמוך לחברון, שני חשודים נעצרו
עו”ד ליבנה קציר

שלבי התנהלות תביעות של שיקים

בשלב ראשון – ניתן לנסות לפנות באופן עצמאי למוסר השיק תוך בקשת פירעון החוב – שיטה שלא תמיד יעילה ולפעמים גורמת לנזק לכן כדאי להתייעץ עם עו"ד לפני שפונים.

בשלב השני – ביצוע פעולות טרום-תביעה – עורך הדין יתחיל לפעול לצורך גביית החוב ע"י שליחת מכתב התראה הדורש מהחייב להסדיר את החוב וכן תשלום הוצאות נלוות למכתב. בחלק גדול מהמקרים, פעולת גביה נמרצת, המבוצעת על ידי עו"ד העוסק בתחום ההוצל"פ יכולה להביא לגביית החוב כבר בשלב זה, ולחסוך את הצורך בשלבים הבאים.

בשלב השלישי – פתיחת הליכים בהוצל"פ – המאבק עולה שלב ופונה למיצוי הליכי גביית חוב בהוצאה לפועל, גם כאן יש להיעזר בשירותי עו"ד בתחום ההוצל"פ שידע כיצד לנקוט בהליכים אשר יובילו לגביית החוב בכמה שפחות הוצאות.
מחזיקים בידיכם שיק שלא כובד?

קראו גם:  עכו: נער בן 16 נמשה מהמים כשהוא ללא רוח חיים בחוף הארגמן

גם בשלב הגשת תביעה להוצל"פ, ליווי צמוד של עו"ד בתחום הוצל"פ יכול להוות את ההבדל בין גבייה מוצלחת של החוב מהחייב לבין סבך בירוקרטי שמסתיים בייאוש של מחזיק השיק ובוויתור על המגיע לו.

למשרד עו”ד ליבנה קציר ניסיון רב בטיפול בתביעות של שיקים בהוצל"פ. ניסיונו של המשרד ויכולת התמרון שלו בתהליכים וסבך הבירוקרטי הקיים מאפשר לנו להשיג עבורכם את גביית החוב בדרך המהירה והקלה ביותר.

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן