מבזקיםמשפטי/פלילי

תביעה אזרחית: זייף מטבעות של 5 ש”ח במפעל שהקים בערד

פרקליטות מחוז דרום, בשם בנק ישראל, הגישה היום (שלישי) לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב תביעה בסך של חצי מיליון ש”ח נגד אליהו במברון, בגין הפרת זכויות יוצרים של בנק ישראל והרווחים שהפיק מזיוף מטבעות של 5 ש”ח בכמויות מסחריות, בשווי של מאות אלפי שקלים, במפעל שהקים לצורך כך בערד.

חדשות מבזק לייב - MivzakLive - גוגל חדשות - Google News

כתב התביעה הוגש בהמשך להרשעת הנתבע על סמך הודאתו בהליך פלילי, בביצוע עבירות של זיוף מטבע פשוטה. הנתבע קשר קשר לייצור וזיוף מאות אלפי מטבעות, אותם יבא מטורקיה, כשהם חלקים וזהים בהרכבם למטבעות 5 ₪ מקוריים של בנק ישראל. הנתבע רכש מכונות וציוד מקצועיים לצורך הטבעת המטבעות החלקים וזיופם למטבעות 5 ₪, ושכר שטח במפעל בערד, בו הקים פס ייצור לייצור מטבעות 5 ₪ מזויפים, הכל במטרה לסחור בהם. זיוף המטבעות נעשה באיכות מעולה, כך שגם מכונות הבדיקה של בנק ישראל לא זיהו שמדובר במטבעות מזויפים.

צילום: דוברות המשטרה

הנתבע נתפס על ידי משטרת ישראל, כשברשותו 2,270 מטבעות מזויפים שהיו זהים לחלוטין למטבעות 5 ₪ מקוריים של בנק ישראל. בנוסף, נתפסו ברשותו מטבעות חלקים מוכנים לזיוף בכמות מסחרית.

הנתבע פעל בתחכום רב, כל זאת כשניתן לגביו צו כינוס נכסים. למעשה, הפך הנתבע ל”ספק” של כסף מזויף לצרכי מרמה שונים, תוך שהוא מפר את זכויות היוצרים של בנק ישראל במטבעות הכסף וזאת כדי להפיק רווח כספי עבור עצמו.

בית המשפט המחוזי בב”ש הטיל על הנתבע עונש מאסר בפועל של 22 חודשים אותו הוא מרצה בבית הסוהר בימים אלה, וכן עונשי מאסר על תנאי, קנס ופיצוי. כמו כן, חולטו לאוצר המדינה כל המכונות והציוד ששימשו את הנתבע לשם ביצוע העבירות, וכן ג’יפ מסוג BMW 5X.

התביעה הוגשה כתביעת המשך להליך הפלילי ומטרתה שיפוי בנק ישראל בגין נזקים שנגרמו עקב מעשיו של הנתבע. בנק ישראל, באמצעות פרקליטות מחוז דרום (אזרחי), מבקש מבית המשפט לחייב את הנתבע בתשלום סך של 500,000 ₪ בגין הפרת זכויות יוצרים של הבנק.

בכתב התביעה צוטטו דבריו של כב’ מבקר המדינה, מהעת האחרונה, שבחן תופעת זיופי המטבע בישראל: “בישראל, כמו בשאר העולם, עבירות זיוף מטבע (שטרות ומעות) נעשות על ידי גורמי פשיעה שונים ואף יכולות להתבצע בידי ארגונים עוינים ולשמש למימון פעולות טרור. מעבר לנזק הכלכלי המשמעותי במישור הלאומי, קיומם של מטבעות מזויפים מביא לפגיעה חמורה בציבור ובאמונו במטבע וכן לפגיעה במוניטין הלאומי. זיופים בהיקפים נרחבים עלולים להוביל לאובדן אמונו של הציבור במטבע ולהפסקת השימוש בחלק מהעריכים”.

צילום: דוברות המשטרה

התביעה הוגשה באמצעות עוה”ד אנטוניוס מרשי וריקי חדד לנקרי מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בליווי היחידה לאכיפה אזרחית, פרקליטות מחוז דרום (פלילי), משטרת ישראל ובנק ישראל.

מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי) נמסר, כי “הפרקליטות רואה חשיבות רבה בשימוש בכלים אזרחיים כמשלימים להליך הליבה הפלילי, לצורך הגנה על קשת האינטרסים בגין הפשעים שמבוצעים כלפי בנק ישראל והמדינה. רשויות אכיפת החוק יתמידו בשימוש בכלים אלה במקרים דומים בעתיד, בכדי לאכוף ולהרתיע גורמים מלפגוע בזכויות היוצרים של הבנק.”

מנכ”ל בנק ישראל, מר חזי כאלו: “בנק ישראל ימשיך לפעול בנחישות נגד זייפני מטבע בכל הכלים העומדים לרשותו, בתיאום עם משטרת ישראל והפרקליטות.

התביעה נועדה לשלוח מסר מרתיע מאין כמותו לכל מי שמזייף מטבע או שטר וצפויה להגן על הציבור ולצמצם את תופעת הזיופים בעתיד.

אני מברך את משטרת ישראל על חשיפת הפרשה החמורה ובטוח כי הפרקליטות תדאג למיצוי הדין עם העבריינים המעורבים.”

מצ”ב כתב התביעה וכן התמונות של המטבעות המזויפים. קרדיט לתמונות- משטרת ישראל.

הצטרפו לנטו - הרשת החברתית של ישראל
Back to top button

הצטרפו עכשיו לנטו הרשת החברתית החדשה של ישראל

נטו הרשת החברתית החדשה של ישראל

נטו - הרשת החברתית של ישראל
דילוג לתוכן

זיהינו שאתם משתמשים בחוסם פרסומות

אתר חדשות מבזק לייב פועל מסביב לשעון בכדי לספק לך את המידע באופן הכי מקצועי ומהיר. השירות שלנו ניתן לגולשים בחינם לחלוטין ואיננו גובים שום תשלום! המעט שאתם יכולים כדי להביע את הערכתכם ולסייע לנו בכדי שנמשיך לספק לכם את החדשות בצורה מיטבית הוא לאפשר את הצגת הפרסומות. עם זאת אנו מכבדים כל אדם ונבין אם תבחר שלא להמשיך לצרוך מאיתנו את החדשות. תודה על ההבנה!