חדשות הארץמבזקיםפוליטי / מדיני

מפלגת העבודה: "חייבים תפנית מדינית, כך ניפרד מהפלסטינים"

בימים אלה, עוד בטרם הצגת תכנית המאה של הנשיא טרמאפ, ישראל חייבת תפנית מדינית, הסוללת נתיבים מחודשים להיפרדות מהפלסטינים על מנת לבנות אמון בין הצדדים ולהפוך את המגמות הנוכחיות אשר מסכנות את ישראל.

במסיבת עיתונאים שנערכה היום (רביעי) בצהריים חשפו במפלגת העבודה את היוזמה שגובשה על ידי הצוות המדיני-בטחוני של המפלגה.

בימים אלה, עוד בטרם הצגת תכנית המאה של הנשיא טרמאפ, ישראל חייבת תפנית מדינית, הסוללת נתיבים מחודשים להיפרדות מהפלסטינים על מנת לבנות אמון בין הצדדים ולהפוך את המגמות הנוכחיות אשר מסכנות את ישראל. המתווה שפורסם היום מבהיר כיצד ביכולתנו לקחת את גורלנו בידינו, ולסלול דרך בטוחה לשימור צביונה של ישראל כמדינה בטוחה, יהודית ודמוקרטית, ולייצר אופק ונתיב להסדר מדיני עתידי. אנחנו מאמינים ביוזמה ישראלית, ובכוח שלנו לקבוע בעצמנו את עתידנו. היעד שלנו ברור – היפרדות בטוחה מהפלסטינים, על בסיס שתי מדינות לשני עמים, תחת הסדר אזורי רחב.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

הצוות המדיני-בטחוני של מפלגת העבודה גיבש תכנית סדורה, עם לוח זמנים ברור ויעדים מוגדרים, להיפוך המגמה המסוכנת של קיפאון וסיפוח, ולהסרת החסמים העומדים בפנינו בדרך להיפרדות.

מפלגת העבודה: "חייבים תפנית מדינית, כך ניפרד מהפלסטינים"
צילום: רענן כהן

היוזמה גובשה על ידי הצוות המדיני-בטחוני של מפלגת העבודה, יחד עם יו"ר העבודה אבי גבאי, אלוף במיל' טל רוסו, שר הביטחון לשעבר ח"כ עמיר פרץ, מוביל הצוות המדיני-בטחוני של מפלגת העבודה ח" כ עמר בר-לב ויו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ.

במרכז תכנית הפעולה עומדים שלושה צעדים מרכזיים להאצת היפרדות. מהלכים שיהיו דרישה של מפלגת העבודה בכל הסכם קואליציוני לכינון ממשלה חדשה בישראל.
זאת התכנית שהצגנו היום, כדי לפתוח נתיב להיפרדות בטוחה מהפלסטינים, ולשמור על ישראל יהודית, דמוקרטית ובטוחה.

1. הפסקת הבנייה מחוץ לגושי ההתיישבות.
2. חקיקת חוק פינוי פיצוי מרצון מחוץ לגושים
3. משאל עם בנושא מחנות הפליטים וכפרים פלסטינים הנמצאים סביב ירושלים.

יו"ר העבודה, אבי גבאי: תכנית טראמפ תהיה האתגר המדיני המרכזי שיעמוד בפני הממשלה החדשה אשר תקום כאן לאחר הבחירות. העיתוי הזה הוא הזדמנות לדבר על התפיסה והתכנית שלנו, בנושא החשוב ביותר לעתידה ולבטחונה של מדינת ישראל: למפלגת העבודה יש חזון ברור. הסדר אזורי רחב עם מדינות ערב המתונות. היפרדות מהפלסטינים. מדינת ישראל בטוחה עם רוב יהודי מוצק ולצידה מדינה פלסטינית מפורזת. זו העמדה שלנו, ואנחנו עקביים בה. "נתיבים להיפרדות", היוזמה שאנו מציגים היום נועדה לסובב את הגלגל. לשנות את הכיוון שאליו אנו הולכים."

"כל עוד אנחנו ממשיכים לממש את חזון בנט ובונים מחוץ לגושים, אנחנו מגדילים את הבעיה וחותרים באופן חד צדדי למניעת היפרדות. לכן, כדי לעצור את המגמה המסוכנת הזו, אנו מתחייבים להעביר החלטת ממשלה על הגדרת הגושים והפסקת הבנייה מחוץ לגושים, מיד לאחר הקמת הממשלה החדשה."

גבאי התייחס בדבריו גם לסרטון שפרסם אתמול נתניהו ואמר: "נתניהו, אין קו מוסרי שלא פרצת, אין בור של כאב בחברה הישראלית שלא חפרת והרחבת את הכאב ואין סדק בחברה שלא ניצלת בכדי לפצל אותנו. הפעם זה לא יעזור לך. הפעם זה לא יעבוד על עם ישראל."

צילום: רענן כהן

האלוף במיל', טל רוסו: "הדבר החשוב ביותר לבניית אסטרטגיה ביטחונית ומדינית – היא אמירה ברורה וחדה מצד הדרג המדיני והפוליטי. אמירה ברורה לאן אנחנו שואפים להגיע, מהו החזון שלנו. מה אנחנו רוצים להשיג. ובעיקר להוביל את התהליך, ולא להיות תוצאתיים ללחצים מבית ומחוץ. היוזמה שמוצגת כאן היום היא יוזמה נכונה וחכמה שמייצרת לישראל כיוון של שינוי, שמבוסס על ביטחון ושמירה על אזרחי ישראל."

מפלגת העבודה: "חייבים תפנית מדינית, כך ניפרד מהפלסטינים"
צילום: רענן כהן

ח"כ עמר בר-לב: "המתווה שגיבשנו הוא הבטחתנו לציבור, ולו שני עקרונות עיקריים: ביטחון מעל הכל – אף חייל לא זז. מעבר לכך, מדובר פה ביוזמה שלנו. בישראל המצב הוא שיש עגלה התקועה בבוץ או יותר גרוע, מתדרדרת לאחור. בשביל להיות מדינת הלאום של היהודי לנצח נצחים מדינת ישראל צריכה להיות בטוחה, דמוקרטית ועם רוב יהודי מובהק. לכן האחריות שלנו להיפרד מהפלסטינים. מי שיבחר בנו, במפלגת העבודה, ידע שהמתווה יוצא לדרך. הבחירה של הציבור היא בין מי שקוראים לסיפוח וסוף הציונות, לבין אלו שלא אומרים כלום במקרה הטוב או במקרה הגרוע מדברים על סיפוח של מליון יהודים באיו"ש לבין מי ששומר על החזון הציוני ובוחר בהיפרדות".

על ירושלים אמר: "אבי היה סגנו של רבין לפני 50 שנה. אבי נתן את הפקודה לעוזי נרקיס לפרוץ לעיר העתיקה ולשחרר את הכותל המערבי – זו ירושלים בירת ישראל לנצח נצחים. הם לא שחררו את ירושלים למען מחנה פליטים או כפר עקב. על זה אנו נאבקים ולכן צריך להיפרד ממחנות הפליטים והכפרים הפלסטינים שאינם חלק מירושלים".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ: "בכל המפה הפוליטית יש רק מפלגה אחת שמציגה פתרון בקול צלול וברור, שיש בו גם תקווה לשלום וגם שמירה על בטחונה של המדינה: שתי מדינות לשני עמים, ושמירה על גושי ההתיישבות. אנו בנקודת ציון רבת הזדמנויות ותקווה, כיוון ש"עסקת המאה," כפי שהציג אותה ג'ארד קושנר בשמו של נשיא ארה"ב טראמפ, דומה באופן כמעט מלא לתכניתה של מפלגת העבודה. אנו מברכים עליה ושמחים בה, וכמובן שנהיה כח פעיל ליישומה, ולכך שלא תוכשל בידי מי שמבקשים שהסכסוך יהיה נצחי." יחימוביץ גם הזהירה מפני החלשת הרשות הפלסטינית וייבושה, לעומת העברת הכספים לחמאס, ואמרה כי הדבר עשוי לפגוע הן בקידומו של מהלך מדיני, והן בשת"פ הבטחוני המצוין בין הרשות לבין מערכת הבטחון בישראל, המונע פיגועים רבים.

ח"כ עמיר פרץ: "חלומו של נתניהו על כך שהנושא המדיני לא יהיה חלק מסדר היום נגוז. אנחנו המפלגה היחידה במפה הפוליטית שמציגה קווים ברורים, תכנית ברורה וחד משמעית כיצד אנחנו רוצים שמדינת ישראל תראה בשנים הקרובות. התכנית שלנו כוללת צעדים הכרחיים לשינוי המציאות, ולשמירה על ישראל יהודית, דמוקרטית, ובטוחה."

במרכז תכנית הפעולה עומדים שלושה צעדים מרכזיים להאצת היפרדות. מהלכים שיהיו דרישה של מפלגת העבודה בכל הסכם קואליציוני לכינון ממשלה חדשה בישראל.

1. הפסקת הבניה מחוץ לגושי ההתיישבות | תאריך יעד: יום הקמת הממשלה החדשה

עם הקמת הממשלה החדשה תכריז ישראל באופן מידי על הפסקה מידית של כל בנייה מחוץ לגושי ההתיישבות. זאת מתוך ההכרה בכך שהתנחלויות ומאחזים מבודדים אינם תורמים דבר לביטחון ישראל ומהווים מכשול להליכי היפרדות עתידיים. הפסקת הבנייה תוכרז בישיבת הממשלה ותהווה הנחיית מדיניות מובילה עבור כלל משרדי הממשלה.

2. חקיקת חוק פינוי פיצוי | תאריך יעד: בתוך חצי שנה מיום הקמת הממשלה החדשה

חקיקת חוק פינוי מרצון מבטא את רצונה, החלטתה ונחישותה של מדינת ישראל להיפרד מהפלסטינים. חוק פינוי פיצוי, שמטרתו לעודד פינוי מרצון של אזרחים מהתנחלויות מבודדות מחוץ לגושי ההתיישבות, ייקבע בחוק מיוחד, אשר במסגרתו יוגדרו קריטריונים ברורים, מסגרות פיצוי מוסכמות ומנגנונים ארגוניים לביצוע המהלך.

3. משאל-עם על מחנות הפליטים סביב ירושלים: "האם מחנות הפליטים והכפרים הפלסטינים שועפט, עיסאוויה ואחרים הם חלק מירושלים בירת ישראל הנצחית?" | תאריך יעד: בתוך שנה מיום הקמת הממשלה החדשה

שאלת שייכותם של מחנות הפליטים הפלסטינים ומספר כפרים המצויים מסביב לירושלים לא הוכרעה מעולם. על רקע המחויבות לשמר את ירושלים כבירתה הנצחית של מדינת הלאום של העם היהודי, על ישראל להוביל באומץ החלטה עקרונית הנוגעת לעתידם של מחנות פליטים וכפרים אלה. המצב הקיים פוגע בירושלים ומחייב שינוי. על כן, ועל פי המתבקש מחוק יסוד: משאל עם, ממשלת ישראל החדשה תקבע תהליך סדור לביצוע משאל עם בנושא, אשר יבוצע בתוך שנה מיום הקמת הממשלה, ויכריע את עתיד הכפרים על פי הכרעת העם.

mitve_matzeget_2 mitve_brochure_2143

תגובה אחת

  1. כל עוד מסתירים את (העדרה של) תכנית פרוז יו"ש- כאילו מודים שמתכוונים לעשות את כל הארץ כעוטף עזה וכגבול לבנון.

Back to top button