מבזקיםפוליטי / מדיני

ראש הממשלה נתניהו נפגש עם ראש ממשלת צ'כיה בירושלים

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (שלישי) עם ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש בירושלים. סוכם כי יקיימו מפגש G2G בקרוב רה"מ נתניהו: 'אין גבול לאפשרויות לשיתוף הפעולה בינינו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "ראש הממשלה באביש, אנדריי, ברוך הבא לירושלים. זהו ביקורך הראשון בישראל ואני בטוח שהוא לא יהיה האחרון.

ביקור זה בא בעקבות ביקורו של הנשיא זמאן כאן בנובמבר כדי לחנוך את "בית הצ'כיה" בירושלים. היה זה רגע מרגש מאוד עבורנו, כיוון ששם ראינו את היחסים הארוכים בין העם הצ'כי לעם היהודי משתקפים בצורה חזותית ואסתטית. יחסים אלה החלו בתמיכה חשובה מאוד בציונות מצד תומאס מסריק, מייסד צ'כוסלובקיה המודרנית ורפובליקת צ'כיה המודרנית. זה משקף את היחסים שהיו לנו במהלך מלחמת העצמאות שלנו, כשכמעט ולא היה בידינו נשק להגנה עצמית פרט לרובים צ'כיים שניתנו לנו.

מדינתך תמכה בישראל גם ברגעים הקשים. מדינתך יודעת מה המשמעות של להיות דמוקרטיה קטנה שמוקפת בכוחות עוינים גדולים ממנה בהרבה, שנלחמת למען הישרדותה וחירותה. אנו מבינים את סיפורה של מדינתך ואני חושב שמדינתך מבינה את סיפורה של ישראל. זה הוביל לידידות קרובה מאוד שבאה לידי ביטוי פעם אחר פעם בביקורים עוקבים.

בכוונתנו לקיים ביקור נוסף כזה בקרוב מאוד בפגישת G2G בפראג שבה אנו מקווים לחתום על הסכמים חשובים, ביניהם צבאיים, ולעבוד על נושאים שקשורים לטכנולוגיה וחדשנות, כמו גם סיוע בטיפול בחלק מבעיות המים של צ'כיה באמצעות מיומנות ישראלית. אנו משוכנעים שיש מקום נרחב לשיתוף פעולה ביננו.

היום ביקרת במוביליי וראית את האפשרות של שילוב תעשיית רכב צ'כית מוכרת מאוד, סקודה, עם טכנולוגיה ישראלית חדשנית ברכבים אוטונומיים. יש תחומים רבים אחרים.

בכוונתנו להמשיך זאת בפגישת ה- G2G בקרוב מאוד, ואני רוצה להבטיח לך שאין גבול לאפשרויות לשיתוף הפעולה בינינו. אני באמת מאמין שבעבודה משותפת המדינות שלנו יכולות להשיג דברים נפלאים למען שני העמים שלנו, וביקורך הראשון כאן, שאני בטוח שיהיה אחד מני רבים, מהווה עדות לכך.
ברוך הבא לירושלים, ידידי".

ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש: "ראש הממשלה היקר מר נתניהו זהו עונג גדול עבורי. כפי שאמרת, זהו ביקורי הראשון לכאן. עמיתים, שרים, נשיאים רבים הגיעו למדינתך הנפלאה לפניי ויש לי העונג. תודה רבה על קבלת הפנים החמה שקיבלתי ממדינת ישראל והדיון החיובי שהיה לנו.

כפי שאמרת, ישראל היא שותפתנו האסטרטגית במזרח התיכון. יש לנו שיתוף פעולה מצוין, זו הסיבה שהרפובליקה הצ'כית מעוניינת מאוד להמשיך את הדיונים בין ממשלותינו. כפי שאמרת והבטחת, שנארגן את ה- G2G בפראג השנה, כיוון שבפעם הקודמת זה היה בירושלים ב-2016, והגיע הזמן שנמשיך בשיתוף הפעולה הקונקרטי הזה.

הסחר בינינו במצב טוב מאוד והוא צומח. אנו מוכרים את מכוניות הסקודה וטטרה לכאן, ולבסוף כשתגיע לפראג לפגישת ה- G2G אני בטוח שנשלים את רכישת רדאר "MADR" הישראלי, אבל כעת זה הולך בכיוון טוב ואני בטוח שנחתום על העסקה הזו.

דנו בנושאים קונקרטיים בשיתוף הפעולה בינינו. אנו מתעניינים בעיקר בניהול מים ומקווים שנוכל לחלוק איתכם את מומחיותנו בניהול פסולת. אני מבקש גם שתעזרו לנו בנושאי בריאות ובתחום טיפול בקנאביס רפואי – תחום חשוב מאוד. הבטחתי לשר הבריאות שלנו ואנו מתחילים כעת. זו סוגיה חשובה לאזרחים שלנו. יש מחלות רבות והטיפול באמצעות קנאביס הוא חשוב. היינו רוצים להזמין את הרופאים שלכם לצ'כיה ואני בטוח שהם יוכלו לחלוק מהניסיון שלהם בתחום הזה כיוון שאתם גם מובילים בתעשייה הזו.

דנו בשיתוף פעולה בהגנה וביטחון, וכמובן אני מתרשם ממה שישראל השיגה במו"פ בהגנת סייבר ומכוניות אוטונומיות. הבוקר ביקרתי בחברה הזו וזו חברת הזנק אדירה.

אני שמח מאוד שהיו לנו דיונים קונקרטיים מאוד, ואני מצפה להמשיך את שיתוף הפעולה ביננו ולקבל אישית את פניך בפראג השנה".

צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ
Back to top button