חדשות הארץמבזקים

בפעם השנייה בתוך חודש: עוף דורס נפגע מטורבינות ברמת סירין

לפני מספר ימים, נאסף מתחת לטורבינות הרוח ברמת סירין, עוף דורס מסוג עקב עיטי, עם כנף שבורה. העקב פונה לבית החולים לחיות בר ושם אובחנו שני שברים, בכנף השמאלית של העוף. השברים נגרמו כתוצאה מפגיעה של להב טורבינת רוח, בכנף העקב.

בחברה להגנת הטבע מציינים כי זהו העקב העיטי השני שנאסף באותו מקום, בחודש האחרון. בתחילת ינואר נאסף עקב נוסף, שכנפו נשברה בצורה שלא אפשרה איחוי והוא הומת בהמתת חסד, בבית החולים לחיות בר. לאור סוג פציעותיו, עתידו של העקב שנאסף השבוע, עלול להיות דומה.

נדב ישראלי, צפר בכיר בחברה להגנת הטבע אומר כי "עקב עיטי הוא דורס בגודל בינוני, המצוי ברוב חלקי הארץ, הוא מקנן במצוקים ועל עצים, ניזון מיונקים כמכרסמים שונים ושפני סלע, עופות וזוחלים. שני העקבים שנפגעו בחודש האחרון ברמת סירין, הם רק קצה הקרחון, עופות רבים נמצאו פגועים מלהבי טורבינות הרוח ברמת סירין, מאז שהחלו לפעול, באפריל 2016."

"חשוב לציין" הוסיף ישראלי, ש"העופות שנמצאים בסופו של דבר, מהווים חלק קטן ממספר הפגיעות האמיתי, משום שטורפים הנמצאים בשטח, מגיעים לעופות הפגועים ומסלקים אותם לפני שהם נמצאים על ידי האדם."

לדבריו, "זוהי תזכורת ואזהרה חמורה, למה שעתיד לקרות גם בחוות הרוח הנוספות המתוכננות בישראל. במקרה של חוות הטורבינות "רוח בראשית", אלו יהיו הנשרים והרחמים, שהחווה מתוכננת לקום בסמיכות לאתרי הקינון שלהם ברמת הגולן ובתוך שטח חיפוש המזון שלהם. הנשרים והרחמים נמצאים כבר היום בסכנת הכחדה מישראל, ופגיעה נוספת מטורבינות הרוח, עלולה לדחוק אותם אל מעבר לסף ההכחדה".

בימים האחרונים הגישה החברה להגנת הטבע עתירה לבג"צ, נגד אישור חוות הרוח בתל פארס, בטענה שלא נעשה די, על מנת להבטיח את אי הפגיעה בנשרים.

העקב שנפגע. צילום: עמית אלמוג

2 תגובות

  1. העקב העיטי כמו שאר בעלי החיים חשוב ביותר לאיזון האקולוגי. אבל אם נצליח להקטין תמותה אנושית של איש אחד או אפילו רק למנוע מחלות ממאירות מאיש אחד זה שווה הרבה מאוד ציפורים. זו טראומה עצומה לאבד בן אנוש.
    אז יגידו כטענת נגד ש500 ציפורים שימותו מאלף תחנות אנרגיית רוח יגרמו ליותר תמותה או כמה שלא יהיו .
    להרגע תנו ״לבני אדם לחיות״ עדיף לא על חשבון חיות אבל אם צריך אז על חשבון חיות. זה הגיון מוסרי בהחלט.

  2. כל הכבוד לחברה להגנת הטבע , במידה ואפשר להתקין רשת , שלא תאפשר לעופות להתקרב , יש סיכוי שהעופות לא יפגעו , על ידי כנפי תחנת הרוח .

Back to top button