מבזקיםמשפטי/פלילי

המשטרה תשלם פיצוי לשני קטינים לאחר שנאזקו ונכלאו שלא כחוק

המשטרה תפצה שני קטינים שנאזקו ונכלאו שלא כחוק בסכום של 4,500 ₪. הקטינים נאזקו בצורה לא חוקית, במקומות ציבוריים, ואחד מהם אף שהה בזמן המעצר באותו חדר עם בגירים. עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו "מדובר במקרה של פגיעה בזכויות עצירים והשפלתם. אנו מקוים שהפיצוי יש בו כדי לפצות במעט על העוול, ושהלקחים ילמדו".

הסכם פשרה הושג לאחרונה בין משטרת ישראל לבין ארגון חוננו המייצג מספר קטינים שנאזקו ונכלאו בניגוד לחוק, לאחר שנעצרו במהלך פינוי מאחז מגני ארץ סמוך לישוב הר ברכה. לפי הסכם הפשרה, תחויב משטרת ישראל לשלם לקטינים 4,500 שקלים שיחולקו בניהם ובין עו"ד חיים בלייכר שייצג את העותרים מטעם ארגון חוננו.

לפני מספר חודשים הגיש עו"ד בלייכר לבית משפט השלום בירושלים תביעה על סך 30 אלף שקלים נגד משטרת ישראל בגין עוגמת נפש, השפלה ופגיעה בכבודם של הקטינים ובזכויותיהם בעקבות איזוק בפומבי, וכן פגיעה בתחושת הביטחון של אחד הקטינים בזמן ששהה עם עצורים בגירים.

• זאת ההזדמנות שלך! נסדר לך קריירה ונלווה אותך להצלחה - לפרטים נוספים לחצו כאן

לטענת אחד הקטנים, שנעצר בעקבות צילום הרס בית במאחז בזמן שהמקום היה תחת צו שטח צבאי סגור, הוא נלקח בידי השוטרים כשהוא אזוק מאחורי גבו במשך דקות ארוכות ורק כשהועלה לניידת המשטרה העבירו את ידיו למצב איזוק קדמי. בנוסף, הוא הוכנס לחקירה כשהוא אזוק בידיו למרות שמדובר בעבירה על חוק נוער, ושהה במשך חמש שעות יחד עם ארבע בגירים בני מיעוטים.

גם למחרת כאשר הובלו הקטינים לבית המשפט, נמשכה ההתנהלות הבעייתית של המשטרה. הקטינים המתינו אזוקים באולם בית המשפט במשך זמן ארוך, בניגוד לחוק האוסר על איזוק בפומבי. במהלך ההמתנה הגיע אביו של אחד הנערים ושאל את השוטר מדוע בנו אזוק בניגוד לחוק. השוטר שהשגיח על הנערים השיב לו: "אני לא חייב לך הסברים. אם אתה חושב שזה לא בסדר, יש את מח"ש בירושלים – תפנו למח"ש ותגיד שלבן שלך יש אזיקים."

הקלטת האב הפונה לשוטר. קרדיט: יעקב סביר

במהלך הדיון על הארכת מעצרו של הקטין, קבע השופט ארז מלמד, כי המשטרה לא מילאה אחר הוראות חוק הנוער ועל כך החליט השופט לשחרר את הקטין ממעצר. "מצופה מהיחידה החוקרת שתקפיד למלא אחר הוראות החוק ובכלל זה, לא לאפשר שהותו של קטין ביחד עם בגירים אחרים ולא לחקור קטינים כשהם עם אזיקים על ידיהם" קבע השופט בפסק הדין.

הקטינים האזוקים בלובי ביהמ"ש. צילום: יעקב סביר

כאמור, לאחרונה הושג הסכם בין המשטרה לתובעים והצדדים פנו לבית המשפט על מנת שיקבל לפנים משורת הדין את הסכם הפשרה ביניהם. על פי ההסכם אין בחתימה עליו שום הודאה בצדקתו של אחד הצדדים או בטענות שנטענו במכתב התביעה. כמו כן מתחייבים התובעים שלא לתבוע את המשטרה, או כל גורם אחר שקשור לאירוע, פעם נוספת בכל עניין שקשור למקרה זה.

חיים בלייכר, עורך הדין שייצג את הנערים מטעם ארגון חוננו, מוסר: " מדובר שוב במקרה של פגיעה בזכויות עצירים והשפלתם על ידי איזוק במרחב הציבורי. כל זאת חרף כך שאביו של אחד התובעים פנה מספר פעמים לשוטרים על כך שמעשיהם אינם חוקיים וקיבל מענה מזלזל.

אנו מקוים שהפיצוי יש בו כדי לפצות במעט על העוול, אך יותר מכך אנו מצפים שהלקחים ילמדו וזכויות העצורים ישמרו גם כשמדובר בעצורים שנאבקו על ארץ ישראל".

2 תגובות

  1. צודק מגיב 1 במקום שיפעילו שיקול דעת הם עושים מה שבא חלק מהשוטרים הם יותר גרועים מהעבריינים.ופונים להיות שוטרים כי שם הם יכולים לעשות מה שבא להם במסגרת החוק כשהם עצמם אלימים ומצטרפים למשטרה בכדי שלאלימות שהם מפעילים יהיה לגיטימציה .זאת גם הסיבה ששוטרים רבים תוקפים פוצעים ולפעמים הורגים חפים מפשע ללא סיבה דוגמא לכך זה הבחור האתיופי מבת ים שנרצח …בגלל שהשוטר האלים לא הפעיל שיקול דעת.אבל אני סומך על מ"חש שידאגו להוציא את השוטר זכאי כי מה זה חייו של אתיופי לעומת שוטר אלים שלא מפעיל קצת שיקול דעת.

  2. שוטרים זבלות עושים מה בזין שלהם
    ואחר כך נותנים פיצוי, בשנה אחת הם
    משלמים מליונים לאזרחים בגלל התנהגות
    חרא שלהם, תלכו לעזאזל חולירות.

Back to top button
רוצה לקבל התראות על עדכונים חדשים? הירשמו לעדכונים באתר ותהיו תמיד מעודכנים בכל מה שקורה. לא כרגע כן אשמח