בריאותחדשות הארץמבזקים

בדיקה חדשנית לנשים הסובלות מבעיות פוריות – ללא קרינה וכאבים

בשורה גדולה לנשים הסובלות מבעיות פוריות מבית חולים "ליס" ליולדות ולנשים במרכז הרפואי איכילוב ת"א: הדמיית הרחם והחצוצרות תחת שיקוף באולטרסאונד ללא כל קרינה וללא כאבים.

15-20% מכלל הנשים סובלות מבעיות פוריות ונאלצות לעבור בדיקות רבות. במשך שנים רבות, במסגרת ברור עקרות או תת פריון, היה מקובל לבצע צילום רחם. הצילום התבצע במערך ההדמיה ובוצע על ידי הזרקת חומר ניגוד שומני דרך צוואר הרחם לטובת צילום הרחם מכמה זוויות שונות. הבדיקה נערכה תחת קרינת רנטגן ותוך מתיחה של הרחם על ידי צבתות – פעולה שהייתה כרוכה באי נוחות רבה למטופלת וכאב.

כעת, לראשונה בישראל, נכנסה בדיקה חדשה שמהווה בשורה גדולה לאוכלוסייה זו ומהווה פריצת דרך בגישה הטיפולית בנשים עם הפרעות פריון. הבדיקה החדשה מבוצעת בחדר אולטרסאונד רגיל במרפאות נשים, תחת הדמיית אולטרסאונד ללא כל קרינה. היא מבוצעת בעזרת הזרקה של חומר הנקרא exem שאין לו תופעות לוואי ומאפשר הדגמת הרחם והחצוצרות לרופא המטפל. הפעולה עצמה היא ללא מגע פולשני לרחם וללא כאבים.

קראו גם:  דובר צה"ל: בתום מצוד ופעילות משותפת של ימ"מ, שב"כ וצה"ל חוסל הבוקר המחב...

לדברי פרופ' יגאל וולמן, רופא בכיר, ביחידה לאולטרסאונד נשים ומיילדות בבית חולים "ליס" ליולדות ולנשים במרכז הרפואי איכילוב ת"א "היתרון של השיטה הוא שעל ידי הזרקת החומר ניתן להדגים את החצוצרות ואת המעבר של החומר דרכן ובכך לצלם את כל אברי האגן כולל השחלות ומבנה הרחם וחלל הרחם בפעם אחת. מיד בתום הבדיקה ניתנת התשובה בניגוד לשיטה הקודמת שאילצה להמתין למשך ימים ארוכים עד לפענוח. כמו כן, מנתונים של מרכזים אחרים בעולם שכבר עובדים בטכנולוגיה חדשנית זו, ניכרת השפעה בשיפור בשיעור ההריונות לאחריה".

פרופ' יגאל וולמן. צילום: מירי גטניו, דוברות איכילוב
פרופ' יגאל וולמן. צילום: מירי גטניו, דוברות איכילוב

הוסיפו תגובה לכתבה

רוצים לכתוב באתר או לנהל טור?
לחצו כאן ושלחו לנו הודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button
דילוג לתוכן