חדשות הארץמבזקים

שב"כ שילם פיצוי כספי של אלפי ש"ח לצעיר שניסה לגייס

השב"כ פיצה צעיר בסכום של 6,500 ₪, משום שזימן אותו לשיחת שב"כ על ידי שליחת מסמך זימון משטרתי לחקירה, שלא כדין. בתחנת המשטרה גילה הצעיר כי מדובר בשיחת גיוס לשב"כ. עו"ד מנשה יאדו מארגון 'חוננו' "הגשנו תביעה מוצדקת שהתקבלה בלא כתב הגנה מטעם השב"כ, שגם להבנת הפרקליטות פעל שלא כדין".

שירות הביטחון הכללי שילם פיצויים לצעיר על סך 6,500 ₪ משום שזומן לחקירה בתחנת המשטרה על ידי טופס זימון משטרתי, ומשהגיע לתחנה גילה כי מדובר בשיחת שב"כ, שנועדה לגייסו כמקור מידע. הדבר מהווה עבירה על החוק ויצירת מצג שווא שיקרי ולא חוקי של חקירה משטרתית, כאשר בפועל מטרת הזימון הייתה שיחת תשאול עם איש שב"כ, זאת למרות שלפני כשנה בג"ץ אסר באפן חד משמעי על השב"כ להשתמש בדרך זו לזימון אזרחים לשיחה.

האירוע הרחש בקיץ שעבר, כאשר שוטר שוחח עם הצעיר טלפונית וביקש ממנו להגיע לתחנת משטרת מחוז חוף. הצעיר ביקש שישלחו לו זימון כתוב, ולאחר שבוע קיבל טופס זימון משטרתי בו מצוין כי מטרת הזימון הינה חקירה. משהגיע לתחנה נלקח לאחד החדרים ל'תשאול שב"כ', ללא כל חקירה משטרתית.

במהלך השיחה ניסה איש השב"כ לגייס את הצעיר ולשכנעו לקיים עימו שיחות קבועות, אך הצעיר לא שיתף פעולה. בשום שלב של התשאול לא נמסר לצעיר כי הוא לא חייב לשתף פעולה בתחקור, כי באפשרותו לעזוב את המקום, כי דבריו לא ישמשו כנגדו וכי אם יעזוב את התחקור לא יופעלו נגדו סנקציות כלל, כפי שהנחה בג"ץ את השב"כ לנהוג כלפי האזרחים הנשאלים.

לאחר שיחת השב"כ, הגיש ארגון 'חננו' המייצג את הצעיר תלונות הן למבת"ן, המחלקה לבירור תלונות נחקרים נגד השב"כ במשרד המשפטים, והן לקצין תלונות הציבור של משטרת מחוז צפון בה אירע המקרה. אולם, שני הגורמים לא השיבו לתלונות כלל, והצעיר פנה לתביעה אזרחית בבית משפט השלום בצפת יחד עם תובע נוסף שעבר מקרה דומה.

בכתב התביעה תואר כי זימון המשטרה את התובעים לחקירה באמצעות טופס זימון משטרתי, ובפועל עריכת שיחת שב"כ במקום חקירה משטרתית כלשהי "חורג מהתחייבות השב"כ למדינה, והנחיות ביהמ"ש העליון לשב"כ בבג"ץ". עוד נכתב כי "המשטרה והשב"כ הפרו הנחיות מפורשות של ביהמ"ש העליון, פגעו בלא סמכויות בחירויות יסוד של התובעים ופגעו בצביון המדינה כשמדינה דמוקרטית". סכום הפיצוי שתבע הצעיר מהשב"כ עמד על 15,000 ₪, בגין פגיעה שלא כדין בחירותו ובביטחונו האזרחי.

בעקבות משא ומתן עם באת כוח השב"כ נציגת פרקליטות מחוז צפון הדס אלקובי מלאכי, וללא הגשת כתב הגנה כנגד תביעת הצעיר, הוסכם על דחיית תביעת הצעיר ללא צו לתשלום הוצאות המשפט בתמורה לתשלום פיצויים בסך 6,500 ₪ שישלם השב"כ לצעיר.

ארגון 'חוננו' מדגיש כי השב"כ אינו מוסמך לחייב אנשים להגיע לתשאולים ולשיחות, ובאם עושה כן הדבר מהווה עבירה על החוק ועליו לפצות את האזרחים שנפגעו. הארגון, שבימים אלו מנהל מספר תיקים דומים, מייעץ בנושא זימוני שב"כ שלא כדין וכן בנושאים משפטיים נוספים, ומלווה את האזרחים הנפגעים בתהליך של הוצאת הצדק לאור מול רשויות המדינה ובתי המשפט.

עו"ד מנשה יאדו שייצג את הצעיר מסר "אנו נאלצים להיאבק בציפורניים כנגד השחיקה של זכויות פעילי הימין בידי רשויות הביטחון בגיבוי רוח ציבורית ובג"צית חזקה. לאחר שגורמי הביקורת הפנימיים התעלמו מהפניות שלנו, הגשנו תביעה אזרחית מוצדקת שהתקבלה אפילו בלא שהפרקליטות הגישה כתב הגנה בשם השב"כ, שללא ספק גם להבנת הפרקליטות פעל שלא כדין".

שב"כ שילם פיצוי כספי של אלפי ש"ח לצעיר שניסה לגייס
אילוסטרציה (קרדיט: pixabay)
Back to top button