חדשות הארץמבזקיםצבא וביטחון

ליברמן: "אנו מתנהלים באופן חד צדדי בהתאם למציאות בשטח"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ערך הבוקר (שלישי) סיור בתרגיל צבאי בצפון עם מפקד פצ"ן, אלוף יואל סטריק, ומפקד זרוע יבשה, אלוף קובי ברק ואמר כי "אמנם תשומת הלב התקשורתית הציבורית עדיין בדרום, אבל לא שכחנו אף לא לרגע אחד את הצפון. התרגיל שנכחתי בו הוא באמת מן המרשימים ביותר, לפחות ממה שלי יצא לראות. מדובר על תרגיל משולב של היחידות הכי טובות ומבחינת היכולת וכושר הביצוע אין ספק שמדובר בצבא הכי טוב במזרח התיכון כולו לפחות. כוחות שמסוגלים להגיע לכל נקודה ונקודה במזרח התיכון. אנחנו ערוכים גם פה, אנחנו עוקבים אחרי כל השינויים וכל האירועים גם בסוריה וגם בלבנון, וכמו שאמרתי, החוכמה היא להיות ערוך בשתי החזיתות כל הזמן, גם בדרום וגם בצפון.

שר הביטחון התייחס להלווייה הלילה באום אל פחם ואמר כי "זה מצער מאוד לראות את אזרחי ישראל שנהנים מחופש, משגשוג ומצמיחה כלכלית, אלפים, מדובר ביותר מאלף איש. היו פרסומים שאמרו 'מאות רבות', בדקתי, יותר מאלף איש לפחות לפי נתוני המשטרה, מלווים מחבל עם דגלי פלסטין ועם קריאות 'בדם ובאש נפדה את השהיד'. הדבר הזה רק מעיד שכנראה האנשים האלו לא שייכים לחברה הישראלית, וגם האזרחות הישראלית שלהם היא מקרית לחלוטין וכנראה שגויה לחלוטין. לפחות אני מעולם לא הסתרתי באותה הסתכלות שלי על הסדר הקבע עם הפלסטינים, אם היא אי פעם תהיה, אין שום סיבה שאום אל פאחם תמשיך להיות חלק ממדינת ישראל אלא חלק מפלסטין ואני בטוח שאצל אבו מאזן יהיה להם את אותו חופש ביטוי ואותם יתרונות כלכליים, וכמובן יהנו מהדמוקרטיה הפלסטינית במיטבה."

העובדות בשטח – ללא ספק ירידה דרמטית

שר הביטחון אף התייחס לפתיחת מעבר כרם שלום, על הירי אמש לעבר כוח צה"ל ועל המשך טרור הבלונים ואמר כי "קודם כל, כשאנחנו מדברים על העובדות בשטח יש ללא ספק ירידה דרמטית. גם המקרה של הירי אתמול מדובר כנראה באדם בודד שלא משויך לאף אחד ואי אפשר למנוע באופן מוחלט מקרה טרור בודד כזה או אחר. גם לגבי בלונים, כשאני רואה בתקשורת שיש בלונים בדרום ומתקשר לצה"ל, לפיקוד דרום, אומרים לי שנכון היו בלונים, אבל אלו בלונים בלבד ולא בלוני תבערה. אין ספק שיש ירידה אבל זה לא מספיק, ולכן כל מה שאנחנו עושים ומה שחשוב באמת זה ליצור זיקה מוחלטת בין השקט הביטחוני לבין ההטבות הכלכליות. בסופו של דבר, צריך להבין שבהסתכלות על עוד 12 שנה, על מה אנחנו רוצים לראות בסוף, מה שאנחנו מדברים עליו זה שקט ביטחוני, ולכן חייבים גם להבין שהפונקציה של המצב הכלכלי, היציבות הכלכלית, גם מבטיחה שקט ביטחוני. אני שומע אין ספור דיבורים וסיפורים על ההסדרה של מדינת ישראל עם חמאס ואני חוזר ואומר, אנחנו אכן מדברים עם המצרים, עם האו"ם ועם הגורמים בזירה הבינלאומית. מבחינתי יש רק הסדרה אחת והיא המציאות בשטח, ואם רוצים להגיע לאיזושהי הסדרה כללית, אז תנאי מוגדר זה ההסדר בנושא שו"ן (שבויים ונעדרים). אנחנו מתנהלים באופן חד צדדי בהתאם למציאות בשטח וכנראה כך גם יימשך."

על חשיפת המטוס האיראני הבוקר אמר שר הביטחון, "אני חושב שזו תגובה טבעית למצוקה כלכלית. האיראנים מרגישים מאוד לחוצים מהסנקציות האמריקאיות וגם בעיקר מהמשך הסנקציות וכתגובה לכך הם שולפים כל מיני סיפורים, אך גם אסור יותר מדי לזלזל."

צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
Back to top button