בריאותחדשות הארץמבזקים

בשל החשש מהתפשטות העכברת החלה הזרמת מים נקיים לנחלי הצפון

רשות הטבע והגנים, רשות המים ומקורות החלו בהזרמת מים נקיים לתוואי נחל משושים וזויתן במטרה להפחית את ריכוז המזהמים בנחל.

על רקע הלפטוספירוזיס (עכברת) וזיהום חלק ממי הנחלים בגולן ביניהם משושים וזויתן , רשות הטבע והגנים, רשות המים ומקורות החלו הבוקר בהזרמת מים נקיים לתוואי נחל משושים במטרה להגביר את הספיקות והזרימה ולנסות להפחית את ריכוז המזהמים בנחל, זאת למרות מצבם הקשה של מקורות המים הטבעיים בשל רצף השנים השחונות. בשלב זה יוזרמו כ-70 קוב מים לשעה ובמקביל תיבדקנה ההשפעות הסביבתיות ועל איכות המים. בנוסף, בשעה זו מתחילים להזרים מים נקיים גם לנחל הזויתן בנפח של 70 קוב מים לשעה.

*שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים* מציין כי, "הזרמת המים הנוספת היא בעצם החזרת מה שמגיע לנחל ולטבע. אנחנו מודים לרשות המים, למקורות ולאגודת מי גולן על הסיוע ומבקשים בשם הטבע שיחד נמשיך להעלות את כמות הזרימה בנחלים הטבעיים. לגבי הזיהום שהיה בנחלים- זהו ניסיון בכיוון נכון ונקווה שהתוצאות יאפשרו פתיחתו מחדש של נחל הזוויתן המצוקי והמדהים ואת בריכת המשושים היפהפיה".

הזרמות מסוג זה, שהחלו כבר ביום חמישי האחרון בשפך דליות – המג'רסה, נועדו להגדיל את הספיקות בנחלים שנאסרו לרחצה על פי הנחיית משרד הבריאות עקב דגימות המים הלא תקינות, בשאיפה שבכך יופחת ריכוז המזהמים בנחל וניתן יהיה לאפשר מחדש את הרחצה בנחלים.

נכון להיום הנחלים והמעיינות שנאסרו לרחצה באופן זמני על ידי משרד הבריאות בעקבות זיהום הם: זויתן, משושים, זאכי, יהודיה, ג'ילבון, מג'רסה ופארק הירדן.

כל שאר נחלי הצפון והגולן מותרים לרחצה.

הזרמת מים לתוואי נחל משושים. (צילום: אורי וזנה, רשות הטבע והגנים)

הזרמת מים לתוואי נחל משושים. (צילום: אורי וזנה, רשות הטבע והגנים)
הזרמת מים לתוואי נחל משושים. (צילום: אורי וזנה, רשות הטבע והגנים)
Back to top button